Sadaļas Sadaļas

Navaļnija sabiedrotie aicina Eiropu būt stingrākai pret Krieviju

Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija sabiedrotie uzskata, ka Eiropai jāsāk īstenot aktīvāka politika attiecībā pret Krieviju, kļūstot stingrākai. Latvijas Radio tikās ar Navaļnija politisko padomnieku un tuvu līdzgaitnieku Leonīdu Volkovu. 

ĪSUMĀ:

  • Eiropai sankcijas jāattiecina arī uz tiesnešiem un prokuroriem, kas piedalās aktīvistu apcietināšanā.
  • Arī Krievijas iedzīvotāji strādās, lai mainītu politisko situāciju valstī.
  • Eiropas valstīm jāpasargā sevi no Krievijas oligarhu un politiķu korupcijas.
  • Eiropai jāpārtrauc mēģinājumus būvēt sadarbības tiltus ar Putinu.

Navaļnija sabiedrotie aicina Eiropu sākt loģisku politiku pret KrievijuArtjoms Konohovs

Pagaidām Eiropas Savienības valstis ar lielu piesardzību izturas pret Krievijas oligarhu iekļaušanu melnajos sarakstos, jo juridiski ir grūti pamatot viņu saistību ar varas represijām pret opozīciju. Tomēr ieslodzītā politiķa Navaļnija padomnieks Leonīds Volkovs apgalvo, ka varas aparāts un oligarhi ir cieši saauguši kopā.

„Tie cilvēki, kuri īsteno represijas, nevarētu pastāvēt bez oligarhu atbalsta.

Un otrādi – oligarhi nevarētu būt par oligarhiem bez represīvā aparāta, kas apspiež cilvēktiesības un ļauj tuvākajam Putina apkārtnes lokam kļūt par miljardieriem, jo valstī nav neatkarīgu tiesu un godīgu vēlēšanu,” norādīja Volkovs.

Pēc viņa domām, Eiropa varētu ķerties arī pie vidējā slāņa izpildītājiem. Katru reizi, kad kāds Navaļnija sabiedrotais Krievijā tiek nepamatoti arestēts, notiek vēršanās Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Tā ļoti bieži nostājas opozīcijas pusē un atzīst pārkāpumus. Pēc Volkova teiktā, Krievijas tiesnešu vārdi, kuri rīkojas prettiesiski, ir minēti Strasbūras tiesas spriedumos. Tādēļ šos cilvēkus var jau tagad iekļaut melnajā sarakstā.

„Krievijas pilsoniskajai sabiedrībai ļoti palīdzētu, ja nākamreiz, pirms arestēt kādu no mūsu kolēģiem uz 15 diennaktīm par dalību mītiņā, tiesnesis aizdomātos, ka šāds lēmums varētu liegt viņam vai viņai iespēju pavadīt atvaļinājumu Francijā vai Itālijā,” sacīja Volkovs.

Navaļnija līdzgaitnieki apgalvo, ka Krievijā jau tagad ir atsevišķi tiesneši, kuri atsakās piedalīties politiski jūtīgās lietās, jo baidās par savu karjeru. Tomēr Volkovs atzīst, ka Eiropa nevar paveikt to, ko var izdarīt tikai Krievijas iedzīvotāji.

„Galvenais veids, kā panākt Alekseja Navaļnija atbrīvošanu un radīt pārmaiņas Krievijā, ir iekšēja rīcība. Mēs organizēsim protestus un priekšvēlēšanu cīņu.

Pavasarī būs lieli protesti, bet vasarā mēs rīkosim priekšvēlēšanu kampaņu ar mērķi izkonkurēt daudzus „Vienotās Krievijas” parlamenta deputātus.

Tā ir mūsu galvenā prioritāte. Tas, ko mēs darām Eiropā, ir svarīgi, bet mēs neceram, ka daudzu cilvēku iekļaušana sankciju sarakstā liks Putinam pazust. Mēs esam reālisti un apzināmies, ka tas tā nenotiks,” norādīja Navaļnija līdzgaitnieks.

Volkovs uzsvēra, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins un viņa režīms šobrīd ir lielākie korupcijas eksportētāji Eiropā. Viņš atsaucās uz Krievijas Finanšu ministrijas datiem, kas liecina, ka katru gadu 60 miljardi ASV dolāru no Krievijas nonāk Eiropā un citās rietumvalstīs.

„Kad Putina draugs, Putina ministrs, Putina ministra vietnieks vai Valsts domes deputāts izmanto nozagtu naudu, lai nopirktu villu Francijas dienvidu piekrastē vai savrupmāju Londonas centrā, šī nauda nāk kopā ar korupciju. Tālāk viņi uzpērk vietējo politiķi, vietējo tiesnesi, vietējo policijas priekšnieku, jo, pirmkārt, viņi nevēlas, lai tiktu uzdoti kādi jautājumi par naudas izcelsmi. Un, otrkārt, viņi vienkārši ir pieraduši tā rīkoties Krievijā. Tas viņiem šķiet normāli,” norādīja Volkovs.

Pēc viņa teiktā, Eiropai būtu jāpārtrauc mēģinājumus būvēt sadarbības tiltus ar Putinu, jo viņš saprotot sarunas tikai no spēka pozīcijām. Tāpat Putins uzskatot, ka Eiropas līderi patiesībā esot liekuļi.

„Katru reizi, kad Putins pastrādā kaut ko sliktu, bet pārējie līderi tāpat ir gatavi sēsties ar viņu pie sarunu galda, Putins kārtējo reizi pārliecinās par savu uzskatu patiesumu, ka visas runas par cilvēktiesību ievērošanu ir tikai tukša pļāpāšana.

Viņš uzskata, ka tam nav jāpievērš uzmanība, jo rietumnieki patiesībā satraucās tikai par naftu, gāzi un naudu. Un tas ir ļoti bīstami, jo katru reizi, kad Putins ir pārliecināts savos uzskatos, viņš kļūst arvien ciniskāks. Viņš testē pieļaujamā robežas. Tagad viņš var nogalināt politiskos oponentus ar ķīmiskajiem ieročiem, bet joprojām viņam viss ir kārtībā. Kas tālāk? Varbūt iebrukt Baltkrievijā?” vaicā Volkovs.

Parlamenta vēlēšanas Krievijā ir gaidāmas septembra sākumā, un, pēc Navaļnija sabiedroto domām, priekšvēlēšanu kampaņa jau ir sākusies.

KONTEKSTS:

Kremļa opozicionāru Navaļniju aizturēja janvārī Maskavas lidostā brīdi pēc tam, kad viņš bija atgriezies no Vācijas, kur ārstējās pēc saindēšanas ar "Novičok". Krievijas tiesa nolēma, ka 2014.gadā Navaļnijam piespriestais nosacītais cietumsods jānomaina ar reālu brīvības atņemšanu. Ieslodzījumā viņu plānots paturēt līdz 2023.gada vidum. Navaļnijs un viņa atbalstītāji uzskata, ka apsūdzības ir politiski motivētas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt