Mjanmā turpinās protesti; militāristi draud ar agresīvu pretreakciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pirmdien, 8. februārī, aprit nedēļa kopš Mjanmā īstenotā apvērsuma, pēc kura varu valstī pārņēma ietekmīgie militāristi. Jau vairākas dienas tūkstošiem ar notiekošo neapmierinātu cilvēku iziet ielās, pieprasot atbrīvot arestētos demokrātiskos līderus. Tikmēr militāristi pirmdien oficiāli pieprasījuši protestus izbeigt, norādot, ka varas sagrābšana ir attaisnojama ar krāpšanos vēlēšanās. Ja prasība pārtraukt protestus netiks ievērota, akciju dalībniekiem jārēķinās ar agresīvu pretreakciju.

Mjanmas turpinās protesti; militāristi draud ar agresīvu pretreakciju
00:00 / 02:56
Lejuplādēt
Jau trešo dienu pēc kārtas Mjanmas pilsētās ielās iziet tūkstošiem cilvēku, lai paustu savu neapmierinātību ar militāro apvērsumu un izteiktu bažas par iespējamās militārās diktatūras atgriešanos etnisko konfliktu pārņemtajā valstī. Pārsvarā protesta akcijas notiek mierīgi, taču drošībnieki valsts galvaspilsētā Naijpido pirmo reizi likuši lietā arī ūdens lielgabalus. Oficiālajā valsts televīzijā Mjanmas militārā vadība šodien pieprasījusi izbeigt jebkādus protestus, kas var radīt apdraudējumu tiesībsargājošo iestāžu pārstāvjiem, pretējā gadījumā piedraudot ar daudz izlēmīgāku spēka pielietošanu. Kā intervijā raidsabiedrībai "DW" norādījusi viena no protestētājām, ir sajūta, ka konflikti ar militāristiem tiek īpaši uzkurināti.

 

"Viņi ir noalgojuši cilvēkus, kuru vidū ir arī cietumnieki. Šī grupa cenšas apmānīt mūs un izprovocēt vardarbību.

Šie cilvēki aicina rīkoties pretlikumīgi. Mēs esam redzējuši, ka atsevišķos valsts rajonos šādi cilvēki sāk apsaukāt un apmētāt policiju, uz ko policija atbildēja, sākot šaut uz nevainīgiem cilvēkiem. Tas mani tiešām biedē," klāstīja protestētāja.

Militārās huntas paziņojumā uzsvērts, ka opozīcija militārajam režīmam nav pieļaujama. Vienlaicīgi kļuvis zināms, ka Mjanmas otrās lielākās pilsētas Mandalejas tuvumā ieviests karastāvoklis vairākos ciematos. Tur iedzīvotājiem aizliegts protestēt par pieciem cilvēkiem lielākās grupās. Tāpat ieviesta komandantstunda nakts laikā.

Pirmdien tūkstošiem cilvēku arī atsaukušies aicinājumam piedalīties nacionālā streikā. Tam pievienojušies tekstila rūpniecībā strādājošie, dzelzceļa darbinieki un ierēdņi. Kā intervijā televīzijas kanālam "France 24" norādīja kāds Mjanmas kino industrijas pārstāvis, kurš savu personību nevēlējās atklāt drošības dēļ, pašlaik protesti vairs nav tikai par faktiskās līderes Aunas Sanas Su Čī un citu politiķu atbrīvošanu.

"Medijos mēs pārsvarā redzam Nacionālās demokrātijas līgas atbalstītājus un pārsvarā tas tiešām tā arī ir. Taču ielās iziet arī cilvēki, kuri vienkārši atbalsta protestētājus, dodot viņiem ūdeni un pārtiku. Tas tāpēc, ka daudzi no mums atceras šo militāro režīmu, kas mums ir bijis vairāk nekā 60 gadu, un vairums tajā atgriezties nevēlas. Šeit tiešām nav jautājums par Nacionālās demokrātijas līgas pretošanos militāristiem.

Šeit runa ir par Mjanmas iedzīvotāju protestu pret diktatūru. Un tieši tāds pašlaik ir noskaņojums," teica kino industrijas pārstāvis.

Reaģējot uz politisko krīzi Mjanmā, Lielbritānija un Eiropas Savienība ir pieprasījušas sasaukt ANO Cilvēktiesību padomes īpašu sēdi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti