Minskā tiesā Latvijas pilsoni par Lukašenko apvainošanu

Baltkrievijas tiesā tiek izskatīta lieta pret Latvijas pilsoni, kas apsūdzēts Aleksandra Lukašenko apvainošanā. Oktobrī varas iestādes viņu iekļāvušas personu sarakstā, kas saistītas ar teroristisku darbību. Šādas apsūdzības, kas faktiski ir politiskas, Baltkrievijā izvirza tiem, kuri kaut kādā veidā kaut kad ir kritizējuši valdošo varu. Baltkrievu dienesti bija pārbaudījuši Latvijas pilsoņa telefonu un atraduši režīmam netīkamus ierakstus sociālajos tīklos.

Baltkrievu nevalstiskā organizācija, cilvēktiesību centrs "Vjasna", kas dokumentē Lukašenko režīma represijas pret oponentiem, raksta, ka krimināllieta pret Latvijas pilsoni Dmitriju Mihailovu ierosināta par varas kritizēšanu.

44 gadus veco vīrieti apsūdz par aicinājumiem uz rīcību, kas kaitējot Baltkrievijas nacionālajai drošībai, kurina sociālo spriedzi un apvaino varas pārstāvjus un Lukašenko. Mihailovu aizturēja šī gada 1. martā un ievietoja izmeklēšanas izolatorā Minskā.

Kā pastāstīja apcietinātā tēvs Vasīlijs Mihailovs, Dmitrijs Baltkrievijā nodarbojās ar uzņēmējdarbību. Bija izveidojis veikalu tīklu, kur pārdeva pārtiku sportistiem un sporta inventāru. Pēc 2020. gada prezidenta vēlēšanām un Rietumu sankciju pasludināšanas pret Baltkrieviju kompānija cieta zaudējumus. Nodokļu un finanšu institūcijām radās jautājumi par kavētiem maksājumiem. Dmitriju aizturēja.

"Kā aizturēja, tā no ekonomikas jomas pārlika uz citu. Un iemesls bija, ka puisis bija aktīvs sociālajos tīklos, atbalstot opozīciju. Laikam iekarsa, zaudēja kontroli un parādījās nepatīkami prezidentam adresēti izteikumi. Tas bija palicis telefona atmiņā. Dienestiem nebija grūti to atklāt," zināja stāstīt aizturētā tēvs.

Lietu skata Minskas pilsētas tiesa.

Sagaidāms, ka spriedums tiks nolasīts 27. decembrī.

"Ar noliektu galvu vēršos pie mūsu valsts Ārlietu ministrijas ar lūgumu palīdzēt. Viņš nenodarīja tik lielu kaitējumu vai krimināli nosodāmu darbību," sacīja Vasīlijs Mihailovs.

Latvijas konsulāta darbinieki nevarēja Mihailovu satikt uzreiz pēc apcietināšanas, jo viņš mēnesi bijis ievietots slēgta tipa psihiatriskajā slimnīcā ekspertīzes veikšanai. Sākumā konsulam bija liegts piedalīties arī tiesā. Pēdējās sēdēs tomēr atļauts.

Ārlietu ministrijā pauda, ka nevar komentēt tiesas procesu.

"Kopš aprīļa ir pieaudzis to gadījumu skaits, kad Latvijas valsts piederīgie ir nokļuvuši ieslodzījumu vietās par dažādiem pārkāpumiem, tostarp par tādiem, kuri ir izprovocēti. Ar mērķi nomelnot personu, gan arī tādā veidā nomelnot Latvijas valsti. Līdz ar to Ārlietu ministrija ļoti strikti ir aicinājusi nedoties uz Baltkrieviju," sacīja Ārlietu ministrijas pārstāve Diāna Eglīte.

Mihailovam ir Baltkrievijas advokāts. Piesaistīt aizstāvību no Latvijas vai citas valsts ir gandrīz neiespējami. Baltkrievijā drīkst praktizēt tikai advokāti, kuriem ir šīs valsts pilsonība un saņemta Baltkrievijas advokāta licence. Savukārt liela daļa advokātu, kuri aizstāvēja Baltkrievijas politiski apsūdzētos, ir zaudējuši licences vai apcietināti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti