Migrantus laipni uzņemošas pilsētas mērs Itālijā: Eiropas Savienība mirst

Pēdējos gados uz Itāliju dodas arvien mazāk un mazāk cilvēku, tomēr politiķu retorikā robežas tiek pieminētas bieži. Itālijas vicepremjera Mateo Salvīni jaunākais paziņojums ir likumprojekts, kas paredz sodīt migrantu un bēgļu glābēju kuģus ar 5500 eiro par katru izglābto. Eksperti gan norāda – ierosinājums drīzāk saistāms ar vēlēšanu tuvumu un par likumu nekļūs, jo ir nelikumīgs. Viens no svarīgākajiem jautājumiem, uz ko Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās jāatbild Itālijas vēlētājiem, būs migrācija.

Migrantus laipni uzņemošas pilsētas mērs Itālijā: Eiropas Savienība mirstJustīne Savitska

  Palermo domes ēkā ar diplomu padusē skraida skolas vecuma bērni, viņiem līdzi ir vecāki un skolotājas. Visu iebraucēju bērniem, kuri mācās Palermo skolās, Sicīlijas galvaspilsētas mērs pasniedz simbolisku dokumentu – Palermo goda pilsoņa sertifikātu.

  Migrantu bērni, kuri saņēma Palermo goda pilsoņa sertifikātu

  Bērni varbūt ir dzimuši Palermo, bet viņu vecāki nāk no citām valstīm un pie īstā dokumenta tikt nevar.

  Pilsētas goda pilsoņa statuss ir viens no veidiem, kā izpaužas Palermo mēra Leolukas Orlando pretestība Itālijas parlamenta valdošajai koalīcijai. "Es nolēmu nedoties Salvīni likuma virzienā," skaidro Orlando. Viņš jau sesto reizi ir šajā amatā. Visdrīzāk pēdējo – viņam drīz būs 72 gadi, un šis ir otrais termiņš pēc kārtas.

  Sicīlijas pilsētas Palermo mērs Leoluka Orlando

  Par Salvīni likumu sauc imigrācijas likumu, ko Itālijas parlaments pieņēma 2018. gadā. Tagad Itālijā ir grūtāk saņemt vai atjaunot uzturēšanās atļauju, bet atbraukušos izraidīt ir vienkāršāk. Palermo mērs uzskata, ka šis vicepremjera Mateo Salvīni radītais likums ir ne tikai necilvēcīgs, "bet ir pretrunā konstitūcijai". Viņaprāt, pārvietošanās brīvība ir cilvēktiesības un uzturēšanās atļaujas ir jāanulē vispār.

  "Zinu, ka citi skandē – jūs, [kas esat par migrāciju], esat minoritāte, jūs esat minoritāte! Savā pilsētā es neesmu minoritāte," saka Leoluka Orlando.

  "Mums viņus [migrantus] vajag, mēs mirstam," par Eiropas novecošanos saka Palermo mērs, "Eiropas Savienība mirst."

  Turklāt, viņaprāt, mirs arī Eiropas Savienības ideja, ja netiks ievērotas cilvēktiesības. "Bet es domāju, ka beigās mēs uzvarēsim, mēs uzvarēsim," pārliecināts Leoluka Orlando.

  Kam šobrīd piekrīt Itālijas sabiedrība, to varēs saskatīt Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Mateo Salvīni Itālijas Radio 24 gan atbildēja, ka tas nebūs referendums par atbalstu viņam, tas būs referendums par atbalstu Eiropai: "Ja itāļi piekrīt Eiropas Savienības noteikumiem par bankām, zvejošanu, lauksaimniecību, tirdzniecību un imigrāciju, viņi atbalstīs līdzšinējo politiku. Ja domā, ka nodarbinātība, veselības aprūpe, jaunieši ir pelnījuši ko labāku, viņi var to panākt."

  Starptautiskais medijs "Politico" savā vēlēšanu datu analīzes sadaļā prognozē, ka jaunais Eiropas Parlaments jūtami atšķirsies no esošā. Centriskajām un liberālajām partijām būs grūti tikt pie vairākuma vietu. Publiciste Maria Grācija Patania vērtē, ka Eiropas Parlamenta vēlēšanās cilvēki principā balsos par vai pret migrāciju. Patania jau gadiem raksta par migrāciju Itālijā un iesaistās brīvprātīgajā darbā.

  Maria Grācija Patania vairākus gadus raksta par migrāciju Itālijā

  Patania ir novērojusi, ka arī viņas dzimtajā ostas pilsētā Augustā kļūst arvien grūtāk rīkot pasākumus, kuri saistīti ar bēgļiem. Cilvēki ir aizdomīgāki. Augusta atrodas Sicīlijas austrumos, netālu no salas otras lielākās pilsētas Katānijas un stundas braucienā no milzīgā Mineo bēgļu patvēruma centra. Tajā šobrīd palicis ļoti maz cilvēku.

  Atbraucēju skaits Itālijā ir simtkārt mazāks, nekā bija no 2014. līdz 2017. gadam. Tolaik, pēc ANO Bēgļu aģentūras datiem, ik gadu ieradās virs simts tūkstošiem cilvēku. 2019. gada sākumā Itālijā reģistrēti iebraucot 1120 cilvēki.

  "Politiķi runā par iebraucējiem tā vietā, lai runātu par īstām problēmām," uzskata autore un aktīviste Patania, "Šķiet, ka bēgļi ir visu problēmu cēlonis, īpaši Sicīlijā. Bet tā nav patiesība.

  Bezdarbs pēdējos gados ir bijis nevaldāms, un iebraucējiem ar to nav nekāda sakara."

  Par savu piedāvājumu Eiropai Itālija lems svētdien, 26. maijā.

  Katanijas ostā pietauvojas arī migrantu glābšanas kuģi, ja tas tiek atļauts
  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti