Meningu apsūdz par kaitējumu ASV nacionālajai drošībai

Šodien ASV gaidāms militārās tiesas spriedums karavīra Bredlija Meninga lietā. Dienējot Irākā kā izlūkošanas analītiķis, viņš nopludināja lielu daudzumu slepenu dokumentu par karadarbību Irākā un Afganistānā, kā arī Vašingtonas diplomātisko saraksti ar vēstniecībām visā pasaulē. Visnopietnākais apsūdzības punkts ir par palīdzēšanu ienaidniekam. Prokuratūra norāda, ka slepenā informācija kļuva zināma grupējumam „Al Qaeda”. Meningam draud mūža ieslodzījums.

ASV karavīrs Bredlijs Menings tiek pielīdzināts Džuljenam Asanžam un Eduardam Snoudenam. Menings tika apcietināts 2010. gadā, kad viņš dienēja Irākā kā izlūkošanas analītķis, saistībā ar aizdomām, ka viņš vairāk nekā 700 tūkstošu slepenu ASV valdības dokumentu nodeva interneta vietnei „WikiLeaks”. Starp tiem bija video no ASV militārā helikoptera uzbrukuma Bagdādē 2007.gadā, kur tik nogalināti vairāk nekā desmit civiliedzīvotāju, arī divi žurnālisti.

Menings ir atzinis savu vainu 10 no 22 apsūdzības punktiem, tostarp par federālo spiegošanu un datorkrāpšanos. Tomēr viņš kategoriski noraida nopietnākās apsūdzības, tostarp par apzinātu palīdzēšanu ASV ienaidniekiem, par ko draud mūža ieslodzījums. Bet, ja arī šī apsūdzība tiek atcelta, par pārējām viņam kopā var piespriest vairāk nekā 150 gadu cietumsodu.

Pirms dažiem mēnešiem aizstāvības runā Menings uzstāja, ka tikai vēlējies sabiedrībā veicināt diskusijas par ASV ārpolitiku un militārajiem spēkiem. Viņa advokāts paziņojis, ka Meninga nodomi nebija ļauni, viņš vēlējās atklāt patiesību, bija naivs un dienējot Irākā zaudējis ilūzijas.

Militārais prokurors šādu apsūdzētā veidoto tēlu noraidījis kā nepatiesu, argumentējot, ka Menings bija „apņēmīgs karavīrs, kas zināja, spēja un vēlējās kaitēt ASV,” un ka viņš nav ziņu piegādātājs, bet gan „nodevējs”. Apsūdzība uzstāj, ka Menings ir nodarījis kaitējumu Savienoto Valstu nacionālajai drošībai, un dzīvības briesmām pakļāvis gan amerikāņus, gan ārvalstu informācijas un diplomātiskos avotus.

Lai Meningu atzītu par vainīgu nopietnākajā apsūdzībā par palīdzēšanu ienaidniekam, tiesnesim ir jābūt pārliecinātam, ka viņš zināja, ka nopludinātie dokumenti var nonākt teroristiskās organizācijas „Al Qaeda” un Osamas bin Ladena rokās. Tikmēr karavīra atbalstītāji uzskata, ka viņa notiesāšana būtu milzīgs trieciens preses brīvībai ASV.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti