Meja aicina slēgt īpašu vienošanos ar ES par sadarbību drošības jomā pēc «Brexit»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Eiropas Savienībai (ES) un Lielbritānijai steidzami jānoslēdz īpaša vienošanās par sadarbību drošības jomā pēc ''Brexit''. Uz to sestdien aicināja Lielbritānijas premjere Terēza Meja. Viņa brīdināja, ka pretējā gadījumā var būt apgrūtināta informācijas apmaiņa, kavējot cīņu pret terorismu un noziedzību, un uz spēles liktas eiropiešu dzīvības. Brisele Mejas priekšlikumus novērtē atzinīgi, aicinot drošības sadarbību nejaukt kopā ar citiem ''Brexit'' problēmjautājumiem.

Meja aicina slēgt īpašu vienošanos ar ES par sadarbību drošības jomā pēc ''Brexit''
00:00 / 03:02
Lejuplādēt

 

Apvienotajai Karalistei un Eiropas Savienībai ir jānoslēdz īpaša drošības sadarbības vienošanās, lai izvairītos no „postošām un reālām sekām” iedzīvotājiem abās pusēs, sestdien Minhenes Drošības konferencē paziņoja britu premjere Terēza Meja.

Saskaņā ar viņas teikto, šādam nolīgumam jābūt spēkā no nākamā gada, kad Lielbritānija izstāsies no Eiropas Savienības, lai pēc ''Brexit'' nodrošinātu militāro, izlūkdienestu un pretterorisma sadarbību.

Meja norādīja, ka patlaban starp Eiropas Savienību un jebkādu trešo valsti nav tik dziļas drošības sadarbības, kāda ir starp bloku un Londonu. Tādēļ, kad Lielbritānija izstāsies un kļūs par trešo valsti, abām pusēm jānoslēdz īpaša un ekskluzīva vienošanās, kas ļautu turpināties ciešai sadarbībai.

Pretējā gadījumā, brīdināja Meja, būs problēmas ar izdošanu paātrinātā kārtībā balstoties uz Eiropas aresta orderi. Bet, ja Apvienotā Karaliste virs nebūs daļa no Eiropola, informācijas apmaiņa būs apgrūtināta, kas savukārt kavēs cīņu pret terorismu, organizēto noziedzību un kiberuzbrukumiem. „Tas nodarītu kaitējumu abām pusēm un visus mūsu pilsoņus pakļautu briesmām,” teica Meja:

„Kad mēs pametam Eiropas Savienību un sev veidojam jaunu ceļu pasaulē, Lielbritānija ir tikpat uzticīga Eiropas drošībai nākotnē, kā esam bijuši jau līdz šim. Eiropas drošība ir mūsu drošība. Tādēļ esmu teikusi un šodien saku vēlreiz – Lielbritānija ir bez ierunām gatava to saglabāt. Izaicinājums mums visiem ir atrast veidu, kā strādāt kopā ciešā un īpašā partnerībā starp Lielbritāniju un Eiropas Savienību, turpināt sadarbību, ko esam uzbūvējuši, un iet uz priekšu tālāk, lai stātos pretim draudiem, ar kuriem saskaramies kopā.”

Kopā ar Franciju Lielbritānija ir Eiropas Savienības militāri ietekmīgākā valsts. Pagājušajā gadā Meja nokaitināja daudzus Eiropas kolēģus, liekot saprast, ka Londona varētu piebremzēt ar sadarbību drošības jomā, ja neiegūs labus izstāšanās nosacījumus. Pērn pavasarī vēstulē Briselei, ar ko Londona formāli paziņoja par nodomu izstāties un sāka ''Brexit'' procesu, Meja rakstīja, ka abu pušu „sadarbība cīņā pret noziedzību un terorismu vājināsies”, ja Lielbritānija izstāsies bez visaptverošas vienošanās. Londona toreiz norādīja, ka tie nav draudi, bet Brisele uzsvēra, ka ''Brexit'' sarunās drošība nevar būt tirgošanās objekts.

Mejas ideju sestdien atzinīgi novērtēja Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers, to nosaucot par „drošības aliansi” ar Lielbritāniju. Arī uzrunā Minhenes Drošības konferencē viņš piebilda, ka drošības jautājumu vajadzētu nodalīt un nejaukt kopā ar parējām ar ''Brexit'' saistītajām diskusijām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti