LU profesors: Pašlaik ir pilnīga neskaidrība par nākamo britu premjeru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pēc Lielbritānijas premjera Borisa Džonsona paziņojuma par atkāpšanos no Konservatīvās partijas vadītāja amata pašlaik ir pilnīga neskaidrība par to, kurš varētu būt nākamais premjerministrs, intervijā Latvijas Radio norādīja Latvijas Universitātes (LU) profesors Daunis Auers.

LU profesors Daunis Auers par Lielbritānijas premjera amatu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Taujāts par Džonsona izredzēm noturēties amatā līdz rudenim, Auers norādīja, ka Konservatīvo partijai būtu vajadzīgi aptuveni divi mēneši, lai apstiprinātu jaunu partijas līderi. Nākamnedēļ gaidāmi jauni nosacījumi līdera nomaiņai, kas varētu notikt augusta vidū.

Pilnīga neskaidrība

“Šobrīd absolūti nav skaidrs, kurš varētu būt nākamais premjers,” sacīja Auers, kura ieskatā pašlaik ir deviņi nopietni kandidāti.

Tostarp, viņaprāt, uz britu premjera amatu varētu pretendēt trīs pēdējie finanšu ministri: Sadžids Džavids, kurš pēdējos gadus ieņem veselības ministra amatu, Riši Sunaks, kurš šonedēļ atkāpās no amata, un Nadims Zahavi, kurš divas dienas bijis finanšu ministra kandidāts. “Visi šie trīs kungi jau gadus plāno savu kampaņu. Zināms, ka, piemēram, Zahavi strādā ar politikas konsultantiem jau pusotru gadu, gatavojot savu plānu, kā izcīnīt Konservatīvo partijas līdera amatu,” zināja teikt Auers.

Tāpat premjera amata kandidātu lokā viņš saskatītu ārlietu ministri Lizu Trasu, kas populāra kļuvusi pēdējos mēnešos, atbalstot Ukrainu. Viņš minēja arī pazīstamo politiķi Džeremiju Hantu.

“Šobrīd ir pilnīgs jukums, pilnīga neskaidrība par to, kas varētu būt nākamais premjers,” secināja pētnieks.

Mainīsies atbalsts Ukrainai?

Auers raksturoja Džonsonu kā “lielu Ukrainas atbalstītāju”. Mainoties Lielbritānijas premjeriem, atbalsts Ukrainai gan nemainīsies, uzskata profesors.

“Konservatīvā partija un kopumā britu sabiedrība ir ļoti atbalstoša Ukrainai. Finansiālais, militārais un politiskais atbalsts turpināsies un būs, visticamāk, nemainīgs,” sacīja Auers.

Vienlaikus viņš norādīja – ja pie varas nāks Leiboristu partija, situācija varētu mainīties. “Pēdējais Leiboristu partijas kandidāts uz premjera amatu Džeremijs Korbins bija prokrievisks, un, ja viņš būtu uzvarējis, būtu ļoti neskaidrs, kādu pozīciju Lielbritānija ieņems attiecībā uz Ukrainu.

KONTEKSTS:

Lielbritānijas politisko dzīvi bija pārņēmuši skandāli par premjera Borisa Džonsona un viņa padoto rīkotajām darba ballītēm Dauningstrītā un arī premjerministra dzīvoklī laikā, kad visā valstī bija spēkā stingri kovida pulcēšanās ierobežojumi. 

Konservatīvās partijas deputāti 6. jūnijā rīkoja balsojumu par Džonsona palikšanu partijas līdera un Lielbritānijas premjera amatā. Džonsons izturēja šo uzticības balsojumu, bet fakts, ka vairāk nekā 40% paša partijas deputātu balsoja pret premjeru, bija slikta zīme Džonsonam.

Džonsona valdību pameta vairāki ministri, kas pieprasīja viņa atkāpšanos. 7. jūlijā Džonsons paziņoja par atkāpšanos no Konservatīvās partijas līdera posteņa. Premjera amatā viņš vēlas nostrādāt līdz rudenim, kad Konservatīvā partija būs izraudzījusies jaunu partijas līderi un Lielbritānijas valdības vadītāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti