Londona sola lielāku Skotijas un pārējo karalistes daļu neatkarību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pēc Skotijas referenduma, kurā virsroku guva neatkarības pretinieku balsis, abu pušu pārstāvji pauž, ka pārmaiņas tomēr ir gaidāmas. Londona sola virkni jaunumu, lai palielinātu Skotijas parlamenta un iedzīvotāju neatkarību, kā arī aicina apvienoties diskusijā pārējās nācijas – Anglijā, Velsā un Ziemeļīrijā.

Vēl ceturtdien vēlu naktī Skotijas galvaspilsētas Edinburgas ielās ar cerībām uz panākumiem rezultātu gaidīja gan neatkarības atbalstītāji, gan pretinieki. Taču rīts, sākot atklāt pirmos balsošanas apgabalu rezultātus, arvien vairāk tuvināja atklāsmei, ka Skotijas iedzīvotāju vairākums šoreiz būs balsojis par palikšanu Lielbritānijas sastāvā.

Balsojumā piedalījās gandrīz 85% balsstiesīgo, kas ir rekordliels aktivitātes skaits visas Skotijas referendumu un vēlēšanu vēsturē. Uz vienkāršo sešu vārdu jautājumu „Vai Skotijai jākļūst par neatkarīgu valsti?” 55% atbildējusi ar „nē”, 45% - „jā”.

Jūtami noskumuši rezultātu sagaidīja neatkarības atbalstītāji. Daļa no viņiem visas nakts garumā bija stāvējusi pie Skotijas parlamenta durvīm Edinburgā cerībā, ka tagad to varēs uzlūkot kā no Lielbritānijas varas pilnīgi neatkarīgu varas institūciju.

Skotijas valdības līderis, pirmais ministrs, neatkarības kampaņas virzītājs un seja Alekss Salmonds pēc rezultātu paziņošanas atzina, ka Skotija par spīti iznākumam ir liela pārmaiņu ceļa sākumā: „Paldies Skotijai par 1,6 miljoniem balsu par Skotijas neatkarību! Mūsu referendums bija visu atbalstīts process. Es pieņemu cilvēku vairākuma viedokli un aicinu tā rīkoties arī visu Skotiju.”

Skotijas valdības vārdā es aicinu partijas, kas kampaņās solīja piešķirt mums lielāku varu, to stingri ievērot. Ar šo referendumu mēs esam aizskāruši tās sabiedrības dzīles, līdz kurām politika līdz šim nebija sniegusies. Nedomāju, ka tam, kas tagad noticis, jebkad būs ļauts atgriezties vecajās sliedēs,” pauda Salmonds.

Paužot prieku un atvieglojumu par skotu izvēli palikt Apvienotās Karalistes sastāvā, Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons atzina, ka skotu sabiedrības vēlmes ir uzklausītas, un aicināja Skotijas līderus uz sadarbību: „Skotijas cilvēki ir teikuši savu vārdu, un rezultāts ir skaidrs. Viņi ir noturējuši mūsu četru nāciju zemi kopā. Gluži kā miljoniem citu cilvēku, es esmu atvieglots. Kā jau sacīju kampaņas laikā, mana sirds salūztu, ja būtu jāredz, kā beidzas Apvienotā Karaliste. Un tā arī domā cilvēki daudz kur pasaulē, redzot, ko mēs esam sasnieguši pagātnē un ko varam paveikt nākotnē.”

Tagad ir laiks mūsu Apvienotajai Karalistei sanākt kopā un virzīties uz priekšu. Izšķirošs tajā būs balanss, kas būtu godīgs gan pret Skotijas cilvēkiem, gan ikvienu Anglijā, Velsā un Ziemeļīrijā,” sacīja Lielbritānijas premjers.

Skotijas virzienā tagad plūst reakcija no pasaules. Par referenduma iznākumu izteicies NATO ģenerālsekretārs Anderss Fogs Rasmusens, sakot, ka pilnībā respektē Skotijas cilvēku izvēli un atzinīgi vērtē Lielbritānijas premjerministra Deivida Kamerona paziņojumu par to, ka Apvienotā Karaliste turpinās ceļu kā vienots veselums. „Lielbritānija ir viena no NATO dibinātājām, un es esmu pārliecināts, ka tā turpinās savu vadošo lomu, lai noturētu stipru aliansi,” tā Rasmusens.

Atvieglojumu par rezultātu nav slēpis Eiropas Parlamenta prezidents Martins Šulcs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti