Londonā rīko akciju «maina plastmasu pret maltīti»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lielbritānijas galvaspilsētā Londonā organizēta kāda neparasta akcija – aicinājums ietirgot savus plastmasas atkritumus pret maltīti. Akcijas realizēšanai slavenajā Londonas Koventgārdenā izveidota speciāla kafejnīca, kas izraisījusi lielu iedzīvotāju interesi.   

Vasaras kafejnīcā ar trāpīgu nosaukumu “Atkritumu kafē” londoniešiem sniegta iespēja naudas vietā par maltīti un kafiju norēķināties ar plastmasu. Tā ir īpaša akcija, ko organizē beļģu ekoloģisko tīrīšanas produktu ražotājs “Ecover”, kas tālāk šo plastmasu atkārtoti izmanto iepakojumu ražošanā.   

“Ar plastmasu esam radījuši materiālu, kurš vidē var saglabāties tūkstošiem gadu, bet bieži vien tiek izmantots tikai vienu reizi. Mēs gribam mainīt šo domāšanas veidu un piešķirt vērtību kam tādam, ko parasti uztver tikai par atkritumiem. Tāpēc cilvēki var iemainīt plastmasas gabalus pret bezmaksas pusdienām, kas, protams, ir simbolisks solis,” skaidro “Ecover” pārstāvis Toms Doumens.

Arī kafejnīcas interjerā izmantoti pārstrādāti materiāli. Turklāt kafejnīcai nākas izglītot savus klientus – ne visa plastmasa ir otrreiz pārstrādājama. Akcijas organizētāji cer, ka akcija palīdzēs patērētājiem pievērst lielāku uzmanību uz produktiem izvietotajai otrreizējās pārstrādāšanas zīmītei. 

“Kad cilvēki atnes pilnu maisu ar plastmasu un pēkšņi saprot, ka tikai trešdaļa vai puse ir pārstrādājama, viņi sāk interesēties – kāpēc tā? Un ir pat gatavi prasīt produktu ražotājiem – kāpēc nenodrošināt otrreizēju pārstrādāšanu? Tieši šādu reakciju mēs vēlamies,”  saka Toms Doumens.

Un, protams, arī pašai bezmaksas maltītei ir ekoloģisks piesitiens – te  tiek servēti  sakņaugi no bioloģiskas lauksaimniecības, kuri pasniegti ar ne īpaši apetītelīgu, bet akcijai ļoti atbilstošu nosaukumu “atkritumu bļodiņa”. Ēdiena šefpavārs tikmēr dalās padomos par to, kā ēst videi visdraudzīgāk visu gadu.

“Esmu radījis īpaši ekoloģisku sakņaugu ēšanas diētu, kas ir reakcija uz globāla mēroga pārtikas izniekošanu un atkritumu kalniem. Ēdienam pieeju holistiski – ēdot sezonāli aktuālu pārtiku un izmantojot pilnīgi visu produktu. Piemēram, ēdam puķkāpostus ar visām lapām, mums ir koriandra kātiņi, bietes ar lakstiem un citas visā pilnībā izmantotas sastāvdaļas,” saka Toms Doumens.

Dati liecina, ka aptuveni 60 procenti no aptuveni astoņiem miljardiem metrisko tonnu plastmasas, kas saražoti cilvēces vēsturē, pārvērsti atkritumos, no tiem kuriem vairāk nekā trīs ceturtdaļas atrodas izgāztuvēs.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti