Dienas ziņas

Zavadska: nevakcinētie Covid-19 neizbēgami izslimos

Dienas ziņas

Afganistānas prezidents cer nosargāt Kabulu

Lietuvas robežas sargāšanā iesaistās vietējie iedzīvotāji

Lietuvas robežas sargāšanā iesaistās vietējie iedzīvotāji

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 9 mēnešiem.

Aizvadītajā diennaktī Lietuvas robežsargi piespieduši doties atpakaļ uz Baltkrieviju aptuveni 30 cilvēku, kas mēģinājuši iekļūt Lietuvas teritorijā nelikumīgi. Kaut arī valstī iekļuvušo robežpārkāpēju skaits mazinājies, Viļņai priekšā vēl daudz izaicinājumu, kas izriet no Baltkrievijas īstenotā, tā saucamā hibrīdkara.

Lietuvas robežsargi pēdējās nedēļas pie Baltkrievijas robežas patrulē pastiprinātā režīmā. Iesaistās ne tikai karavīri, bet arī vietējie pierobežas iedzīvotāji, kas ir apņēmības pilni palīdzēt, sevišķi gadījumos, kad kāds aizturētais izbēdzis no bēgļu nometnes.

Brīvprātīgo patruļas vadītājs Sigits Ivoškis atklāj stāstu: "Vietējie iedzīvotāji pārvietojās ar automašīnu un ieraudzīja migrantu. Viņi apstājās, izkāpa no transportlīdzekļa un mēģināja ar viņu sazināties, nostādīja pie mašīnas. Viņš nevarēja aizbēgt, jo apkārt bija cilvēki. Izsaucām policiju un viņi apstiprināja, ka viņš ir viens no migrantiem, kas izbēdzis."

Rūdninku iedzīvotāja Kristīna Slovenska pauž, ka iedzīvotāji ir noraizējušies par savu drošību:

"Pirms divām nedēļām Rūdninku ciemats bija ļoti kluss. Bet, kad ieradās milzīgs daudzums migrantu, šis miers tika izjaukts. Šiem cilvēkiem ir pavisam cita kultūra.

Tāpēc mēs uztraucamies."

Lietuvā ieradušies vairāk nekā četri tūkstoši cilvēku no aptuveni 40 valstīm, lielākoties Irākas. Kopš amatpersonas nolēma jaunus robežpārkāpējus bez dokumentiem neuzņemt, bet gan sūtīt atpakaļ uz Baltkrieviju, caur kuru tie cenšas nokļūt Eiropas Savienībā, migrantu skaits mazinājies. Tomēr tagad priekšā garš patvēruma pieteikumu izskatīšanas process.

Šobrīd izskata jau aptuveni pusotru tūkstoti pieteikumu, no tiem divsimt jau izskatīti un visi noraidīti, savukārt daļa cilvēku piekrituši repatriācijai uz dzimteni.

Pašreizējai krīzei pastiprinātu uzmanību pievērš arī starptautiskās cilvēktiesību organizācijas.

ANO Bēgļu aģentūras pārstāvis Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs Henriks Nordentofts skaidro: "Esam ļoti noraizējušies par pašreizējās situācijas atspoguļojumu. Hibrīdkarš ietver karavīru domu ietekmēšanu, ieroču izmantošanu un tā tālāk. Bet kaut arī saprotam to, ka Lietuvas amatpersonas un iedzīvotāji redz sevi kā šīs noteiktās formas kara upurus, ir jāsaprot arī to cilvēku situācija, kas kļuvuši par pašreizējās politiskās krīzes upuriem."

Džūels, kurš ieradies no Kamerūnas pauž:

"Es tikai lūdzu, lai Eiropas Savienība man sniedz aizsardzību. Man vienkārši nepieciešama aizsardzība, jo es nevaru atgriezties savā valstī."

Ņemot vērā ārkārtējo situāciju, Lietuvas robežsargiem piešķirtas papildu pilnvaras. Piemēram, viņi var neplānoti pārbaudīt transportlīdzekļus vai personu mantas, ja nepieciešams, kā arī iesaistīt vietējos iedzīvotājus situācijas risināšanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti