Baltijas valstis un Polija plāno reģionālas mācības Baltkrievijas robežas slēgšanai

Lietuvas iekšlietu ministre Agne Bilotaite vēsta, ka tiek plānotas Baltijas valstu un Polijas mācības, lai pārbaudītu gatavību iespējamai robežu slēgšanai ar Baltkrieviju.

Piektdien notikušajā Baltijas valstu, Ukrainas, Polijas, Somijas un Norvēģijas iekšlietu ministriju pārstāvju sanāksmē Viļņā tika izstrādāti kritēriji par to, kā slēgt robežas ar Baltkrieviju, ja notiktu potenciāla eskalācija.

Lietuvas iekšlietu ministre norādīja, ka plāns ir izstrādāts, taču ir jāpārbauda, kā tas darbojas praktiskās mācībās. Viņas ieskatā, mācībās svarīgi iesaistīt visas Eiropas Savienības valstis, kas robežojas ar Baltkrieviju, lai pārliecinātos vai tās darbotos kā vienots mehānisms.

Bilotaite uzsvēra, ka jau iepriekš reģiona valstu kopīgā rīcība bija skaidrs signāls Baltkrievijai par to, ka tās ir gatavas koordinētai rīcībai.

Sanāksmē tika apspriesta arī situācija ar nelegālo robežšķērsošanu, jo ievērojami pieaug mēģinājumi no Baltkrievijas iekļūt Latvijā. Iepriekšējās diennakts laikā bijuši 144 mēģinājumi nelegāli šķērsot robežu.

KONTEKSTS:

2021. gada vasarā ievērojami palielinājās migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas nelikumīgi iekļūt Latvijas, Lietuvas un Polijas teritorijā. Baltijas valstu un Polijas amatpersonas norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu šīs valstis par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu. Eiropas Savienība šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu.

Drošības riskus vēl vairāk pastiprināja 2022. gada 24. februārī uzsāktais Krievijas karš pret Ukrainu, kuru atbalsta arī Baltkrievijas varas iestādes.  Situāciju uz Latvijas austrumu robežas vēl vairāk saasināja notikumi pēc Krievijas algotņu grupējuma "Vagner" sarīkotā militārā dumpja Krievijā. "Vagner" vienojās ar Kremli par došanos trimdā uz Baltkrieviju. Lukašenko jau izteicis netiešus draudus par "vāgneriešu" vēlmi doties uz Poliju. Uz to Polija reaģēja, pastiprinot savu aizsardzību valsts austrumos.

No 15. augusta Valsts robežsardze papildus mobilizējusi dienestā esošos robežsargus ārējās valsts robežas apsardzībai, ņemot vērā strauji pieaugušo hibrīdapdraudējumu uz Latvijas–Baltkrievijas robežas.

19. septembrī valdība pieņēma lēmumu nelegālās migrācijas spiediena dēļ slēgt Silenes robežpunktu uz robežas ar Baltkrieviju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti