Lietuvā publicētajos VDK arhīvos – divi cienītu kultūras darbinieku vārdi

Lietuvā pēc piecu gadu ilga procesa tika publicēti Valsts drošības komitejas aģentu arhīvu personisko lietu reģistrācijas dati. Lietuvas sabiedrībā plašu rezonansi izraisīja informācija, ka čekas aģentu vidū bijis pazīstamais teātra un kino aktieris Donāts Baņonis un diriģents Sauļus Sondeckis.  

Lietuvas Genocīda un pretošanās kustību izpētes centra publicētajā sarakstā atrodami vairāk nekā 1700 cilvēku vārdu. Lietuvā un ārpus tās robežām cienīto aktieri Donātu Baņoni PSRS Valsts drošības komiteja savervēja 1970. gadā. Viņš darbojies ar segvārdu “Broņus” un sniedzis ziņas par Amerikā dzīvojošajiem lietuviešiem.

Viņš apmeklējis ASV un pirms ceļojuma instruēts par Amerikas lietuviešu darbību un saņēmis uzdevumus, kurus izpildījis, dibinot kontaktus ar dažiem trimdas lietuviešiem. Čekas dokumentos teikts, ka aģenta “Broņus” ceļojums uz ASV bijis vērtīgs no ideoloģiskā viedokļa – viņš ASV lietuviešu acīs stāstījis par dzīvi Padomju Lietuvā labvēlīgā gaismā.

Diriģents Sondeckis par čekas aģentu kļuva 1962. gadā. Aģentu tīklā diriģents ar segvārdu “Salūts” pavadīja 20 gadus. Valsts drošības komiteja nolēma izmantot situāciju, kad Sondecka tēvs vēlējās nodibināt sakarus ar dēlu.

“Sondecka gadījumā čeka bija ieinteresēta tādēļ, ka viņa tēvs dzīvoja ASV un aktīvi iesaistījās lietuviešu diasporas politikā. Čeka ar Sondecka palīdzību vēlējās iegūt svarīgu informāciju, un, iespējams, atturēt viņu no “pretpadomju darbības”,” stāstīja Lietuvas Iedzīvotāju genocīda un pretošanās kustību izpētes centra vadītājs Arūns Bubņis.

Sondecka tēvs gan neieradās Lietuvā – tēva un dēla tikšanās notika Kanādā, kur diriģents uzturējās, dodoties koncertbraucienā.

Baņonis mira 2014. gadā 90 gadu vecumā, savukārt Sondeckis – 2016. gadā 87 gadu vecumā. Lietuvas Genocīda un pretošanās kustību izpētes centrs norāda, ka viss aģentu reģistrācijas žurnāls rakstīts ar roku. Atsevišķi ierakstītie vārdi rakstīti ar citu rakstāmo, citā rokrakstā. Tieši tādēļ šiem datiem jāvelta īpaša uzmanība.  

Jau ziņots, ka pagājušā gada beigās Latvijas sabiedrībā plašu rezonansi radīja dzejnieka Jāņa Rokpeļņa atzīšanās sadarbībā ar PSRS Valsts drošības komiteju.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti