Panorāma

PTAC soda astoņas ātro kredītu kompānijas

Panorāma

Patvēruma meklētāji pamet arī Igauniju

4000 lietu tiesā, kukuļus vairs nedod

Lietuvā 4000 kukuļošanas lietu tiesā un ceļu policistiem kukuļus neviens vairs nedod

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Četri tūkstoši autovadītāju pēdējo piecu gadu laikā stājušies tiesas priekšā Lietuvā, lai saņemtu sodu par kukuļa došanu ceļu policistiem. Naudas sods var sasniegt vairākus tūkstošus eiro, cietumsods - līdz pat četriem gadiem. Tieši ar šīm daudzajām krimināllietām policijas vadība mēra padoto lojalitāti. Tāpat bez žēlastības atvadās no tiem inspektoriem, kam roka pēc naudas tomēr sniedzas.  

Viens no korupcijas apkarošanas soļiem bija arī skaidras naudas samazināšana makā maiņas laikā. Šo pieredzi pārņēmusi arī Latvija. Taču Lietuvā spriež, ka visa pamatā tomēr ir pašu policistu vēlme sargāt mundiera godu.

Pārmaiņas Lietuvas ceļu policijas rindās, lai cīnītos ar kukuļa došanu un ņemšanu, sākās pirms pieciem gadiem. Viens no soļiem bija arī skaidras naudas samazināšana policista makā - ja tur ir vairāk par 38 eiro, par to instruktāžas laikā jāinformē virsnieks.

Lietuvas Ceļu policijas vecākā speciāliste Marija Kazanoviča atzīst - kā jau par ikvienu jaunumu, ceļu policisti nebija sajūsmā par šīm izmaiņām, bet ar laiku vienkārši samierinājās ar šīm prasībām.

“Tas bija viens no nozīmīgākajiem soļiem cīņā ar korupciju. Un šo piecu gadu laikā policija ir ierosinājusi 4000 krimināllietu par kukuļa došanu vai došanas mēģinājumu. Tāpat tika rosinātas lietas pret policistiem – kukuļņēmējiem,” stāsta Kazanoviča.

Naudas sods par kukuļa piedāvāšanu policistam var sasniegt arī 2000 eiro.  Savukārt policists, kurš ņēmis kukuli, bez kriminālatbildības saņem arī darba uzteikumu.

Cīņu pret korupciju Čeļu policijā sāka ar kampaņu, par kukuļdevējiem ziņoja ikvakara ziņu izlaidumos. Sekoja informatīvas kampaņas masu medijos, kur ar dažādu sociālo reklāmu palīdzību vadītājiem skaidroja, ka kukuļu došanas laiki ir beigušies.

 Skaidra nauda nav pat jārāda, pietiek ar jautājumu – “vai nevaram sarunāt? ” Krimināllietas ierosināšanai pietiek ar policista ziņojumu. Brīdinājumi redzami gan uz patruļmašīnas, gan pašā mašīnā, tāpat notiek novērošana – gan video ieraksts, gan audio.

“Tur tagad viss ir kļuvis nopietni! Tagad vairs nevar vienkārši izšļūkt cauri...” stāsta vietējais autovadītājs Vadims. Viņš atzīst, ka mēģinājis dot kukuli Ceļu policijai, bet vēl padomju laikos.

 “Mums tagad stingri soda par kukuļdošanu. Tur joki mazi! Neviens nedod! Neviens neņem!” saka Vadims.

Viņam piekrīt arī autovadītājs Raimonds. “Lietuvā tagad ir normāli. Kukuļi jau no cilvēka atkarīgi. Kāpēc to darīt, ja neko neesi pārkāpis? Bet, ja esi, ir jāmaksā sods,” viņš nosaka.

Lietuvas ceļu policistiem algas nebūt nav lielākas kā viņu Latvijas kolēģiem - arī aptuveni 700 eiro uz rokas pēc nodokļu nomaksas, taču kukuļa neņemšana vairāk ir stāsts par profesijas prestižu un mundiera godu.

“Šī ir pieprasīta profesija, un cilvēki turas pie šī darba. Bet ar tādām lietām var ātri sev radīt problēmas. Un turklāt uz visu mūžu!” LTV atzīst kāds Lietuvas ceļu policists.

Marija Kazanoviča stāsta, ka lojalitāti un mundiera godu apliecina arī gadījums pērn. “Ceļu policijas inspektori par pārkāpumu aizturēja kādu autovadītāju, un viņš mēģināja iedot kukuli. 3500 eiro skaidrā naudā! Viņu aizturēja un ierosināja krimināllietu!” saka Kazanoviča.

Kopš ceļu policisti Lietuvā beidza ņemt kukuļus un visus kukuļdevējus nodeva tiesai, sabiedrības uzticība policijai sasniegusi rekordlielu rādītāju.   

Lietuvā ik gadu vidēji 800 autovadītāju stājas tiesas priekšā par kukuļošanu.  Bet tikmēr Latvijā par kukuļdošanu ceļu policistam 2015. gadā uzsākti 179 procesi, pagājušajā gadā -168, šogad -17.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti