Dienas ziņas

"SpaceX" kosmosā nosūta apkalpi bez profesionāliem astronautiem

Dienas ziņas

Kvalitatīvs internets – tikai Pierīgā un pilsētās

ASV izveido jaunu stratēģisko aliansi Klusajā okeānā

Austrālija veido stratēģisko partnerību ar ASV un Lielbritāniju, lai stātos pretī Ķīnas ietekmei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

ASV, Lielbritānija un Austrālija paziņojušas par Indijas–Klusā okeāna stratēģiskās partnerības izveidi. Pirmā šīs partnerības iniciatīva būs palīdzība Austrālijai kodolzemūdeņu būvē, izmantojot ASV un Lielbritānijas tehnoloģijas. Tāpat Austrālija iegādāsies tālas darbības rādiusa ASV spārnotās raķetes “Tomahawk”.

Austrālija veido stratēģisko partnerību ar ASV un Lielbritāniju, lai stātos pretī Ķīnas ietekmei
00:00 / 03:18
Lejuplādēt

Tiek minēts, ka šī partnerība, ko analītiķi nodēvējuši par lielāko drošības vienošanos starp trim valstīm kopš Otrā pasaules kara, vērsta pret Ķīnas pieaugošo dominanci attiecīgajā reģionā, tādēļ arī sagaidāma pretreakcija no Pekinas.

Par jaunās partnerības izveidošanu trešdien oficiāli paziņoja ASV prezidents Džo Baidens, Austrālijas premjerministrs Skots Morisons un Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons.

Lai gan trīs valstis jau sen ir sabiedrotās, šī partnerība padziļina sadarbību aizsardzības jomā. Saīsinājumā dēvētās AUKUS partnerības pirmā iniciatīva būs atbalstīt Austrālijas vēlmi iegūt kodolzemūdenes.

Sagaidāms, ka Austrālija būvēs kodolzemūdenes, izmantojot ASV un britu tehnoloģiju. Zemūdenes nebūs apbruņotas ar kodolieročiem, bet tās darbinās kodoldegviela.

Neapmierinātību pēc šīs partnerības izziņošanas izteica Francija. Tas tādēļ, ka šī valsts bija sākusi sarunas par parasto zemūdeņu pārdošanu Austrālijai 90 miljardu Austrālijas dolāru (56 miljardi eiro) vērtībā, bet tagad šis darījums tiek atcelts, paziņojis Austrālijas premjers.

Francijas ārlietu ministrs Žans Īvs Ledriāns notikušo nosauca par dūrienu mugurā, piebilstot, ka ir ļoti dusmīgs un sarūgtināts, jo sabiedrotie tā nerīkojoties. Viņš norādījis, ka šajā gadījumā ASV prezidents Džo Baidens rīkojies sava priekšteča Donalda Trampa stilā.

“Tas ir dūriens mugurā. Mēs izveidojām uzticībā balstītas attiecības ar Austrāliju, un šī uzticība tika nodota. Esmu ļoti sarūgtināts un dusmīgs par līguma pārkāpumu. Sabiedrotie tā nedara, it īpaši, ja par šo līgumu bija divus gadus ilgas sarunas," atzina Ledriāns.

“Esmu ļoti dusmīgs un mani satrauc arī amerikāņu uzvedība. Jo šīs vienpusējais, pēkšņais, neparedzamais lēmums izskatās ļoti līdzīgs tam, ko darīja Tramps.”

Tiesa, potenciālā Austrālijas darījuma noslēgšana ar Francijas uzņēmumu par 12 “Attack” klases zemūdeņu uzbūvēšanu jau bija aizkavējusies par vairākiem gadiem, darījumam sadārdzinoties un Austrālijai aktīvi meklējot alternatīvas.

Tikmēr Jaunzēlande, kas jau vairāk nekā 25 gadus aizliedz savos ūdeņos iebraukt ar kodoldegvielu darbināmiem kuģiem, neatcels šo aizliegumu attiecībā uz Austrālijas kodolzemūdenēm.

Lai gan zemūdeņu būvei pievērsta vislielākā uzmanība, tomēr partnerība ietver arī citas sadarbības formas. Piemēram, Austrālijas premjers paziņojis, ka Austrālija iegādāsies tālas darbības rādiusa ASV spārnotās raķetes “Tomahawk”. Valstis sadarbosies un apmainīsies ar informāciju arī kiberspēju, mākslīgā intelekta, kvantu un zemūdens tehnoloģiju jomās.

"Šodien speram vēl vienu vēsturisku soli, lai padziļinātu un formalizētu sadarbību starp visām trim mūsu valstīm, jo mēs visi atzīstam nepieciešamību ilgtermiņā nodrošināt mieru un stabilitāti Indijas un Klusā okeāna reģionā," vēsta ASV prezidents Džo Baidens.

Pēdējo gadu laikā Rietumu demokrātijas ir paudušas bažas par Ķīnas pieaugošo militāro klābūtni un izplešanos Indijas–Klusā okeāna reģionā. Arī šī partnerība tiek uzlūkota kā centieni pretstāvēt Pekinas spēkam reģionā. Neviens no trim valstu līderiem tieši neatsaucās uz Ķīnu, bet norādīja, ka reģionālās drošības problēmas ir “ievērojami pieaugušas”.

“Mūsu pasaule kļūst arvien sarežģītāka, it īpaši šeit, mūsu reģionā, Indijas–Klusā okeāna reģionā. Tas ietekmē mūs visus. Indijas–Klusā okeāna reģiona nākotne ietekmēs visu mūsu nākotni.

Lai risinātu šos izaicinājumus un stiprinātu drošību un stabilitāti mūsu reģionā, mūsu sadarbībai ir jāpāriet jaunā līmenī,” uzsver Austrālijas premjers Skots Morisons.

Ķīna uz šīm ziņām reaģējusi, apsūdzot trīs valstis “aukstā kara mentalitātē un ideoloģiskos aizspriedumos”.

“ASV, Apvienotās Karalistes un Austrālijas sadarbība kodolzemūdeņu jautājumā nopietni kaitē reģionālajam mieram un stabilitātei, pastiprina bruņošanās sacensības un apdraud starptautiskos centienus veicināt kodolieroču neizplatīšanu," vēsta Ķīnas Ārlietu ministrijas preses pārstāvis Džao Lidzjaņs.

Tikmēr Austrālijas premjers uzsvēra, ka ir gatavs turpināt diskusijas ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu, neskatoties uz to, ka augsta līmeņa sarunas starp abām pusēm ir iesaldētas un spriedze Ķīnas un Austrālijas attiecībās saglabājas augsta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti