Latvijas valstspiederīgajam Baltkrievijā piespriež četru gadu cietumsodu

Baltkrievijas tiesa kādam Latvijas valstspiederīgajam ir piespriedusi četru gadu cietumsodu vispārēja režīma labošanas kolonijā, aģentūru informēja Ārlietu ministrijā (ĀM).

ĀM norāda, ka tā turpinās personai sniegt konsulāro palīdzību un sekot līdzi lietas attīstībai sadarbībā ar citām atbildīgajām Latvijas iestādēm.

ĀM sīkāku informāciju par apsūdzību būtību un notiesātā personību nesniedz. Bet Baltkrievu cilvēktiesību centrs "Vjasna", kas dokumentē Aleksandra Lukašenko režīma represijas pret oponentiem, iepriekš ziņoja, ka krimināllieta pret Latvijas pilsoni Dmitriju Mihailovu ierosināta par varas kritizēšanu. 44 gadus veco vīrieti apsūdz par aicinājumiem uz rīcību, kas kaitējot Baltkrievijas nacionālajai drošībai, kurina sociālo spriedzi un apvaino varas pārstāvjus un Lukašenko. 

Mihailovs Baltkrievijā nodarbojās ar uzņēmējdarbību. Baltkrievu dienesti Latvijas pilsoņa telefonā bija atraduši režīmam nepatīkamus ierakstus sociālajos tīklos. Oktobrī varas iestādes viņu iekļāvušas personu sarakstā, kas saistītas ar teroristisku darbību. Šādas apsūdzības Baltkrievijā izvirza tiem, kuri kaut kādā veidā kaut kad kritizējuši valdošo varu. 

Latvija iepriekš bija pieprasījusi paskaidrojumus Baltkrievijai par Latvijas konsula nepielaišanu dalībai 14. decembra atklātā tiesas sēdē Minskā, kur izskatāma krimināllieta pret Latvijas pilsoni. Tiesas sēdei 21. decembrī Latvijas konsulāta darbinieki bija piekļuvuši.

ĀM preses sekretāre Diāna Eglīte iepriekš norādīja, ka saskaņā ar Vīnes konvenciju par konsulārajiem sakariem konsulārajai amatpersonai ir tiesības brīvi sazināties ar savas valsts pilsoņiem un piekļūt tiem, vienlaikus konsulārajai amatpersonai nav tiesību iejaukties Baltkrievijas iekšējās lietās, tai skaitā tiesu, policijas un tiesībsargājošo iestāžu darbībā.

Tāpat gan minētā konvencija, gan Latvijas normatīvie akti neparedz iespēju konsulārajai amatpersonai sniegt juridisko palīdzību, piemēram, sniegt juridiskas konsultācijas, veikt ārvalstu normatīvo aktu interpretāciju, sniegt saistošus atzinumus par ārvalstu kompetento iestāžu tiesu spriedumiem, panākt personai pieņemamāku tiesas procesuālo kārtību.

Ņemot vērā situāciju Baltkrievijā, kur likuma varas un demokrātijas principi netiek ievēroti, ĀM preses sekretāre atgādināja, ka ĀM jau iepriekš ir mudinājusi nedoties uz Baltkrieviju, brīdinot, ka pret Latvijas valstspiederīgajiem var tikt vērstas provokācijas un Latvijas iespējas pašreizējos apstākļos sniegt palīdzību ir ļoti ierobežotas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti