Krievijas, Sīrijas un Irānas ārlietu ministri nosoda ASV raķešu triecienus

Krievija, Sīrija un Irāna asi nosoda ASV veiktos raķešu triecienus Sīrijā. Par to paziņojuši triju valstu ārlietu ministri, kas piektdien, 14. aprīlī, pulcējušies Maskavā. Krievija paudusi cerību, ka šādi uzbrukumi neatkārtosies un būs iespējams atjaunot sadarbību ar ASV. Vienlaikus pašā Sīrijā sākusies apjomīga iedzīvotāju un nemiernieku evakuācija no četrām ielenktām pilsētām.

Tikai nedēļa ir pagājusi kopš brīža, kad ASV spēki veica raķešu triecienu pa Sīrijas gaisa spēku bāzi, tādējādi atbildot uz izskanējušajām ziņām par ķīmisko ieroču pielietošanu Sīrijas Idlibas provincē. Piektdien Maskavā uz tikšanos bija pulcējušies Krievijas, Sīrijas un Irānas ārlietu ministri, lai diskutētu par notikumu attīstību reģionā.

Kopīgajā paziņojumā Sīrijas ārlietu ministrs Valids al Mualems, Irānas ārlietu resora vadītājs Džavads Zarifs un Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs asi nosodījuši ASV rīcību, brīdinot -

turpmāki šādi vienpersoniski īstenoti pasākumi var radīt ļoti smagas sekas ne tikai reģionālajai, bet arī globālajai stabilitātei.

No savas puses Lavrovs atzinis, ka pēc trešdien, 12. aprīlī, notikušās ASV valsts sekretāra Reksa Tillersona vizītes Maskavā viņam tomēr esot pārliecība, ka šādi uzbrukumi netiks atkārtoti.

Šādus apgalvojumus gan nedaudz citādāk ir interpretējis ASV valsts departaments, norādot, ka pašlaik nav plānots veikt nekādus jaunus uzbrukumus mērķiem Sīrijā.

Taču Krievijai esot jādara viss iespējamais, lai izdarītu spiedienu uz Sīrijas prezidentu Bašaru al Asadu un ASV nebūtu nepieciešamība atkal iejaukties.

Maskavas tikšanās laikā Lavrovs asi kritizējis arī ķīmisko ieroču uzraudzības organizāciju par to, ka tā nebija nosūtījusi savus ekspertus uz iespējamā ķīmiskā uzbrukuma vietu, tā vietā analizējot pierādījumus, kas iegūti attālināti. Lavrovs uzsvēris, ka šāda rīcība nav pieņemama.

Līdzīgu viedokli piektdien paudis arī Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs, norādot, ka Krievija kategoriski iestāsies pret apsūdzībām par ķīmisko ieroču izmantošanu Sīrijā, kas nav balstītas uz pierādījumiem.

Peskovs uzsvēris, ka Krievija neizslēdz nevienu no variantiem, taču nevēlas arī būt kādas puses advokāts.

ASV īstenotos triecienus viņš nosaucis par ļoti bīstamiem starptautisko tiesību normu precedentiem. Kremļa pārstāvis arī norādījis, ka Krievija ir gatava atjaunot memorandu ar ASV par sadarbību Sīrijā, taču tikai gadījumā, ja būs garantijas par to, ka Vašingtonas neprognozējamās darbības neatkārtosies.

Komentējot ASV un Krievijas attiecības kopumā, Peskovs uzsvēris, ka šajā jautājumā Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam esot apbrīnojama pacietība un viņš esot gatavs gaidīt līdz brīdim, kad būs kāda lielāka skaidrība. Pagaidām gan par ASV prezidenta Donalda Trampa pasaules redzējumu šādas skaidrības neesot.

Tikmēr pašā Sīrijā piektdien sākusies koordinēta iedzīvotāju evakuācija no četrām ielenktajām pilsētām.

Tas kļuvis iespējams pēc opozīcijas kaujiniekus atbalstošās Kataras un Sīrijas režīma sabiedrotās Irānas pārstāvju panāktās vienošanās.

Tā paredz, ka no divām kaujinieku kontrolētajām pilsētām – Madaijas un Zabadani, kas atrodas Damaskas tuvumā, tiks izvesti vairāki tūkstoši kaujinieku, savukārt no diviem valdības kontrolētajiem, bet kaujinieku ielenktajiem ciematiem Idlibas provincē uz Alepo tiks izvesti šiītu iedzīvotāji. Kopumā šīs operācijas laikā paredzēts evakuēt gandrīz 30 000 cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti