Krievijas opozicionārs Hodorkovskis atklāj Kremļa ietekmes aģentus Eiropā un Latvijā

Kremļa ietekmes aģenti ir sastopami daudzās Eiropas valstīs un pat Vācijas kancleres Angelas Merkeles padomnieku vidū. Tā Eiropas Parlamenta deputātiem šonedēļ paziņoja Krievijas opozicionārs Mihails Hodorkovskis. Viņš prezentēja savas nevalstiskās organizācijas sagatavoto pētījumu, kurā viena no sadaļām bija veltīta arī Latvijai.

Krievijas opozicionārs Hodorkovskis atklāj Kremļa ietekmes aģentus Eiropā un Latvijā
00:00 / 05:08
Lejuplādēt

Hodorkovska dibinātās organizācijas „Dossier Center” veiktais pētījums apliecina, ka Kremlis plaši izmanto politiķu un mediju uzpirkšanu dažādās Eiropas valstīs. Latvijā viņš pievērsa uzmanību Pjotra Avena fonda darbībai.

„Pjotrs Avens ir to uzņēmēju vidū, kas, mūsuprāt, ir visvairāk pietuvināti Vladimiram Putinam, un tādēļ viņš var tikt izmantots Putina uzdevumu izpildei.

Turklāt, pēc mūsu domām, šis fonds bija saistīts ar sankcijām pakļautām struktūrām,” stāstīja Hodorkovskis.

Tāpat viņš runāja arī par Krievijas atbalstu dažādām nevalstiskajām organizācijām. Opozicionārs piebilda, ka, ja šādas darbības nāktu no Eiropai draudzīgas valsts, tās nebūtu nedz aizdomīgas, nedz nosodāmas. Bet tā kā Krievija atklāti īsteno Rietumiem nedraudzīgu politiku, tad dažādu aktivitāšu sponsorēšana parādās jau citā gaismā.

„Mūsuprāt, pastāv droša informācija, ka Kremlis Latvijā finansē sabiedriskās organizācijas. Tas notiek vai nu tieši – caur vēstniecību, Maskavas Namu, „Rossotrudničestvo”, vai arī caur fondiem, kas saistīti ar varas orgāniem: fondu „Krievu pasaule”, Ārzemēs dzīvojošo tautiešu aizsardzības fondu un Publiskās diplomātijas fondu.

Vienu no fondiem, kas saņēma naudu no šīm organizācijām, līdz 2002. gadam vadīja pašreizējā Eiropas Parlamenta deputāte Tatjana Ždanoka (Latvijas Krievu savienība).

Mūsuprāt, pēc aiziešanas no fonda vadības viņa turpināja tam ziedot lielas naudas summas. Viņas palīgs Andrejs Jakovļevs vadīja „Baltic News”, ko finansēja uzņēmums „Rossija Segodja”,” stāstīja Hodorkovskis.

Krievijas opozicionārs uzstājās Eiropas Parlamenta īpašajā komitejā, kas pēta ārvalstu iejaukšanos demokrātiskos procesos, tostarp dezinformāciju. Šajā komitejā darbojas arī Dace Melbārde (Nacionālā apvienība). Viņas galvenais secinājums ir, ka „Kremļa taustekļi ir gari”.

„Burtiski viņu citējot: „Ar naudu, ko Kremlis ir nozadzis Krievijas iedzīvotājiem, tiek uzpirkti Eiropas politiķi, atsevišķas Eiropas politiskās partijas un biznesmeņi.” Nozīmīgas ietekmes sfēras ir arī mediji, nevalstiskais sektors,” izteicās Melbārde.

Hodorkovskis pieminēja vēl divus Putinam pietuvinātus cilvēkus, kuriem ir saikne ar mūsu valsti:

„Jurijs Kovaļčuks un Nikolajs Tokarevs pieder pie tuvākā Vladimira Putina loka un ir pakļauti Eiropas Savienības sankcijām. Viņu radiniekiem Latvijā pieder īpašums. Tokarevs un Kovaļčuks spēlēja centrālo lomu Putina pils finansēšanā, par kuru tika stāstīts [Alekseja] Navaļnija filmā.”

Gan Melbārde, gan arī Sandra Kalniete ("Jaunā Vienotība"), kas arī darbojas šajā komitejā, ar gandarījumu uztvēra Hodorkovska ziņojumu.

Kalniete izteicās, ka viņai ir žēl, ka Krievijas opozicionāriem gluži kā Staļina vai cara laikos ir jādzīvo trimdā.

Bet bija arī tādi deputāti, kas kritizēja Hodorkovska sacīto. Viņu vidū Klēra Deilija no Īrijas. Šī kreisās grupas deputāte regulāri pozitīvi izsakās par Maskavu.

„Jūs nevarat pierādīt tiesā jūsu pieminēto dokumentu saturu.

Labdarības fonda "Paaudze" komentārs:

Fonds ir sašutis un nepatīkami pārsteigts par šādiem Mihaila Hodorkovska izteikumiem, kas adresēti Pjotram Avenam.  

Labdarības Fonds "Paaudze", būdama apolitiska bezpeļņas organizācija, īsteno savas mērķprogrammas par Pjotra Avena privātajiem līdzekļiem un nekad nav sadarbojies ar uzņēmumiem vai personām, kas iekļauti sankcionēto personu sarakstos. Apvainojošie paziņojumi "par Maskavas roku" fonda darbībā ir Hodorkovska sāpīgu fantāziju un personisku apsūdzību augļi.

Hodorkovska apvainojumi nav balstīti uz faktiem un vienīgais faktoloģiskais piemērs ir nepatiess - Pjotrs Avens nav iekļauts nevienā Eiropas vai ASV sankcionēto personu sarakstā un tāpat, kā Labdarības Fonds "Paaudze", nesadarbojas ar struktūrām un cilvēkiem, kuri ir iekļauti sankcionēto personu sarakstā.

(Fonda komentārs, reaģējot uz šo publikāciju. 14.05.2021.)

Jūs pat negribat tos publicēt. Tomēr jūs esat te atnācis un izteicis virkni satraucošu un, godīgi sakot, dīvainu paziņojumu, kas balstās uz šiem slepeniem dokumentiem. Es negribu būt rupja, bet man nav līdz galam skaidrs, kādu ainu jūs zīmējat. Tā ir diezgan histēriska. Jūs runājat par saiknēm, bet saiknes obligāti nenozīmē kaut ko sliktu,” sacīja Deilija.

Noslēgumā Hodorkovskis mudināja pastiprināt Eiropas cīņu ar korumpēto Krievijas naudu un ieviest jaunus likumus, kas ļautu rīkoties, neprasot informāciju no Krievijas izmeklēšanas dienestiem. Svarīgas esot arī sankcijas pret Putinam pietuvinātiem cilvēkiem.

Savukārt Melbārde akcentēja arī to, ka Eiropai nevajadzētu pieļaut tādus projektus kā gāzesvads „Nord Stream 2”:

„Jo tā ir klasiska Krievijas ģeopolitikas īstenošanas aktivitāte vai klasisks projekts.

Šis ir arī klasisks piemērs, cik augstā līmenī Krievija spēj ietekmēt Eiropas politiķus vai bijušos politiķus.”

Noslēgumā Hodorkovskis atsaucās uz sabiedriskās domas aptaujas datiem un sacīja, ka, lai arī vairums Krievijas iedzīvotāju pārlieku nesatraucas par demokrātijas stāvokli valstī, viņi negatīvi uztver ziņas par politiķu un oligarhu bagātību, jo apzinās, ka šī nauda viņiem ir nozagta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt