Krievijā ierosina mainīt ārzemēs dzīvojošo «tautiešu» definīciju, likt uzsvaru uz krievu valodu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Krievijas Valsts domē pirmdien iesniegts likumprojekts, kas paredz mainīt likumā noteikto “tautiešu” definīciju, liekot uzsvaru uz krievu valodas pārvaldīšanu, nevis saikni ar bijušo PSRS.

Krievija par saviem “tautiešiem” uzskata vairākus desmitus miljonu krievvalodīgo, kas dzīvo ārpus Krievijas teritorijas, galvenokārt bijušās PSRS teritorijā. Šo cilvēku skaits tiek lēsts uz 30 miljoniem.

Krievija viņus uzskata par daļu no “krievu pasaules”, bet šāda Maskavas retorika izraisa satraukumu valstīs, kurās dzīvo krievvalodīgo kopiena.

Šīs valstis jau sen baidījušās, ka Krievija izmantos savu “tautiešu” aizstāvēšanu, lai veiktu uzbrukumus kaimiņvalstīm. Kā liecina pašlaik Ukrainā notiekošais karš, šīs bažas bija pamatotas.

Valsts domē iesniegtais likumprojekts paredz veikt grozījumus 1999. gada likumā “Par Krievijas Federācijas valsts politiku attiecībā uz tautiešiem ārzemēs”.

Likumprojektu iesniedzis valdošās partijas “Vienotā Krievija” pārstāvis Konstantīns Zatuļins.

Grozījumu projekts paredz noteikt, ka par Krievijas “tautiešiem” tiek atzītas “personas vai to pēcteči, kas dzīvo ārpus Krievijas Federācijas robežām, prot krievu valodu kā Krievijas Federācijas valsts valodu, un pieder tautām, kas vēsturiski dzīvojušas Krievijas Federācijas teritorijā, kā arī izdarījušas brīvu izvēli par labu garīgām, kultūras un tiesiskām saitēm ar Krievijas Federāciju; personas, kuru vecāki dzimuši vai dzīvojuši Krievijas Federācijas teritorijā, no to personu vidus, kas dzīvo bijušo PSRS republiku teritorijā, ieguvuši šo valstu pilsonību vai kļuvušas par personām bez pilsonības”.

Krievijas Valsts domē iesniegtais likumprojekts aicina mainīt "tautiešu" definīciju
Krievijas Valsts domē iesniegtais likumprojekts aicina mainīt "tautiešu" definīciju

Likumprojekta autori skaidro, ka līdz šim Krievijas “tautiešu” definīcija bijusi pārāk plaša, tādēļ ir nepieciešams norādīt, ka tās ir personas, kas prot krievu valodu.

Tāpat secināts, ka 30 gadu laikā kopš PSRS izjukšanas izaugusi jauna “tautiešu” paaudze, kurai nav bijusi PSRS pilsonība, tādēļ no likuma nepieciešams izslēgt “tautiešu” jēdziena saikni ar šo pilsonību.

Likumprojekts arī paredz konkretizēt tautas, kuras “vēsturiski dzīvo Krievijas Federācijas teritorijā”. Saskaņā ar Kremļa imperiālistisko doktrīnu, kas noliedz Ukrainas un Baltkrievijas tautu patstāvību, pie šādām tautām pieskaitīta ne tikai krievu tauta, bet arī baltkrievu un ukraiņu tautas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti