Pasaules panorāma

Kijivas bērnu slimnīcā jāslēpjas bumbu patversmē

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma-Kaujas par sāls raktuvēm. Bērnu slimnīca Kijevā. Brazīlijā iebrukums Parlamenta ēkā

Covid: Ķīna atver robežas - ko tas nozīmēs Eiropai?

Ko Ķīnas robežu atvēršana Covid-19 uzliesmojuma laikā nozīmēs Eiropai?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kamēr pasaulei joprojām jāsadzīvo ar kovidu, Ķīna atcēlusi teju visus ar kovida pandēmiju saistītos ierobežojumus – karantīnas prasības iebraucējiem, kā arī ļāvusi saviem pilsoņiem brīvi ceļot uz ārzemēm. Ņemot vērā ievērojamo infekcijas uzliesmojumu Ķīnā, tas dara bažīgas gan Eiropas valstis, gan ASV. Teju visur ceļotājiem no Āzijas lielvalsts iebraucot jāuzrāda negatīvs tests vai tas jāveic uz vietas. Ķīna šo prasību sauc par diskrimināciju. Bet ASV izplatās jauns omikrona varianta pēctecis – vai arī Eiropai vērts par to raizēties? 

Trīs gadus Ķīna lepojās ar stingrākajiem Covid-19 ierobežojumiem un tā saukto "nulles kovida" politiku. Tagad, kad Ķīnas valdība pēc plašiem protestiem visā valstī strauji atcēlusi lielāko daļu ierobežojumu, tās veselības aprūpe ir pārslogota. Milzīgais kovida uzliesmojums pārpildījis slimnīcas – gultu visiem ne tuvu nepietiek. 

Galvenā hospitalizēto pacientu grupa ir gados veci cilvēki ar blakus saslimšanām. Tikmēr gados jaunāki ķīnieši brīvprātīgi pakļauj sevi infekcijai. Iemesls tāds, ka viņi nevēlas pēkšņas saslimšanas gadījumā atcelt savus plānus – gan iekšzemes, gan starptautiskos ceļojumus.

Pagājušā gada nogalē Ķīna paziņoja, ka vairs nepublicēs ikdienišķo kovida saslimstības statistiku, kas kopš pandēmijas sākuma bijis viens no svarīgākajiem situācijas atspoguļojumiem. Tāpat valsts mainījusi kovida izraisītas nāves definīciju – cilvēks uzskatāms par mirušu no vīrusa, ja nāvi izraisījuši respiratorās sistēmas bojājumi. Tas nozīmē, ka būs neiespējami iegūt patiesu informāciju par ar vīrusu saistītajām nāvēm Ķīnā. 

Pasaules Veselības organizācija ir paziņojusi, ka Ķīna nepietiekami informē par slimības uzliesmojuma apmēriem. Starptautiskie veselības eksperti lēš, ka šogad no slimības valstī varētu mirt vairāk nekā miljons cilvēku.

Pēdējo soli ierobežojumu atvieglošanā Ķīna spēra svētdien, atkal atverot savas robežas starptautiskajiem ceļojumiem. Tā kā masveida testēšana un stingra karantīna ceļotājiem vairs netiks piemērota, vīrusa uzliesmojums var izplesties arī pāri robežām. Tiem, kuri no Ķīnas vēlas ieceļot Eiropā, lielākajā daļā gadījumu jāspēj uzrādīt negatīvs kovida tests.

Pandēmijas sākumā Eiropā vissmagāk cieta Itālija. Taču tagad tur situācija ir salīdzinoši mierīga, saslimstības rādītāji līdzīgi kā citviet Eiropā. Salīdzinot ar Eiropas vidējiem rādītājiem, Itālijā ir vien nedaudz augstāki saslimstības rādītāji, toskait vecuma grupā 65+. Itālija arī nebažījas par jauna vīrusa paveida ieceļošanu no Ķīnas – līdz šim, sekvencējot paraugus no lidmašīnām, kas ielido no Ķīnas, atklāts tikai omikrona variants. Itālijas valdība ir noteikusi, ka ceļotājiem, kas ierodas no Ķīnas, ir jāveic kovida tests. Gandrīz katram otrajam pasažierim, kas ierodas Milānas Malpensas lidostā, vīrusa tests ir pozitīvs. 

Ceļotāji no Itālijas sacīja:

Vienīgais veids, kā efektīvi izkļūt no ārkārtas situācijas, ir palielināt kontroli.

Pēc tā, kas notika pirmajā reizē, es viņus pat neielaistu Itālijā, saprotiet? Viņi inficēja pusi pasaules un pirmajā reizē neko neteica.

Tas ir dīvaini, jo tieši tad, kad šķita, ka pandēmija ir beigusies, viss sākas no jauna. Bet, ja tas var palīdzēt novērst turpmāku izplatību un jaunus variantus, esmu par šiem kontroles pasākumiem.

Es velku masku, jo dzirdēju, ka no Ķīnas ir daudz iebraucēju ar pozitīviem gadījumiem, tāpēc piesardzības nolūkos vismaz šeit, lidostā, es velku masku.

Taču Ķīnas Ārlietu ministrija paudusi neapmierinātību ar šiem pasākumiem. 

Ķīnas Ārlietu ministrijas runasvīrs Vangs Venbins norādīja: "Diemžēl dažas valstis, neņemot vērā zinātni un faktus, kā arī pašmāju realitāti, ir uzstājušas uz diskriminējošu ieceļošanas ierobežošanas pasākumu veikšanu pret Ķīnu. Ķīna to stingri noraida un veic attiecīgus pasākumus. Mēs vēlreiz aicinām visas puses pārliecināties, ka to kovida reaģēšanas pasākumi ir balstīti uz faktiem, ir zinātniski pamatoti un samērīgi, un aicinām izvairīties no kovida politizēšanas. Pasākumiem nevajadzētu būt diskriminējošiem vai ietekmēt parastu pārrobežu ceļošanu un sadarbību."

Ķīna otrdien apturēja vīzu izsniegšanu Dienvidkorejas pilsoņiem, par iemeslu norādot testēšanas prasības ceļotājiem no Ķīnas. Ķīnas vēstniecības Seulā publicētajā paziņojumā teikts, ka aizliegums būs spēkā, līdz Dienvidkoreja atcels savus diskriminējošos pasākumus ieceļošanai no Ķīnas.

Kaut arī nedaudz vēlāk kā Itālija un Ķīna, arī ASV smagi cieta pandēmijā. No vīrusa miruši aptuveni 1,1 miljons cilvēku. Tagad tur izplatās jauns omikrona varianta pēctecis – "XBB1.5". Infekciju skaita pieaugums varētu būt skaidrojums ar ceļošanas apjomiem, kas pieauga svētku laikā. Saskaņā ar ASV Slimību kontroles un profilakses centra aplēsēm jaunais variants sastāda aptuveni trīs ceturtdaļu gadījumu Ņujorkas reģionā. Pastāv risks, ka šis variants var palielināt Covid-19 gadījumu skaitu Eiropas Savienībā, taču Eiropas Slimību kontroles un profilakses centrs vēsta, ka ne tuvākā mēneša laikā, jo pašlaik bloka valstīs šis variants ir sastopams visai reti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti