Kanāda un ES ievērojami palielina savstarpējās tirdzniecības apjomus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Kanāda un ES parakstījusi nozīmīgu politisku vienošanos par brīvās tirdzniecības līgumu. Līdz tā ratificēšanai gan vēl gaidāmi pāris gaidi, bet šis tirdzniecības līgums būs pirmais, ko kopiena paraksta ar kādu no G8 valstīm. Savukārt Kanādai tas būs līdz šīm lielākais panākums šajā jomā. Tiesa, starp abām pusēm bijušas nesaskaņas, īpaši lauksaimniecības jomā. Tomēr ES vienošanos ar Kanādu vērtē kā paraugu līdzīga, bet daudz apjomīgākā līguma noslēgšanai ar ASV

Gaidāms, ka nolīgums starp Kanādu un ES palielinās savstarpējās tirdzniecības apjomus par gandrīz ceturto daļu, bet kopienas iekšzemes kopproduktam nozīmēs papildu 12 miljardus eiro gadā. Kā norāda Eiropas Komisija (EK) - līgums pēc stāšanas spēka likvidēs gandrīz 99% atlikušo muitas barjeru starp abām pusēm. EK prezidents Žozē Manuels Barrozu pauda, ka „šis ir ļoti ambiciozs un plašs tirdzniecības līgums, kas ir ārkārtīgi svarīgs Eiropas Savienības ekonomikai". „Tas patiešām ir vēsturisks notikums. Šī ir pirmā reize, kad ES vienojas par tirdzniecības līgumu ar G8 jeb „lielā astotnieka" valsti. Un tas arī būs lielākais tirdzniecības nolīgums, kāds Kanādai jebkad bijis. Tas ir nozīmīgs sasniegums transatlantiskajai ekonomikai un pakāpiens ceļā uz integrētu transatlantisko tirgu. To esmu atbalstījis jau ilgu laiku, un esmu lepns, ka EK sper soļus šajā virzienā," saka Barrozu.

Līgums Kanādai nodrošinās piekļuvi kopienas tirgum ar aptuveni 500 miljoniem cilvēku, tādejādi to apdarot lielāku pat par Ziemeļamerikas Brīvās tirdzniecības līgumu jeb NAFTA, kas 90. gados tika noslēgts starp ASV, Kanādu un Meksiku. Briselē pēc politiskās vienošanās parakstīšanas ar Barrozu, atzinīgus vārdus netaupīja arī Kanādas premjers Stīvens Hārpers.  „Tas ir nozīmīgi. Patiešām, tā ir nozīmīgākā vienošanās, kas mūsu valstij jebkad bijusi. Kanādai tas ir vēsturisks panākums. Tas Kanādas uzņēmējiem nodrošinās piekļuvi pusmiljardam pārtikušu klientu Eiropas Savienībā, kas savukārt radīs tūkstošiem darbavietu kanādiešiem," norāda Hārpers.

Sarunas par līgumu ilgušas vairāk nekā četrus gadus, un svarīgi, ka šī ir tikai politiska vienošanās. Vēl gaidāmas mēnešiem ilgas diskusijas starp abu pušu juristiem par vienošanās tekstu. Tad ES tas vēl būs jāapstiprina 28 dalībvalstīm un Eiropas Parlamentam, bet Kanādā- 13 provincēm un teritorijām, un valsts parlamentam. Gala vienošanos varētu panākt pēc diviem gadiem.

Kā jau katrās šāda veida sarunās, ir domstarpības par atsevišķiem jautājumiem, sevišķi lauksaimniecībā. Hārpers atzina, ka piensaimnieki Kanādā saņems kompensācijas par zaudējumiem, kas radīsies no gaidāmā Eiropas siera produktu apjoma pieauguma tirgū. Pašreizējais vienošanās teksts paredz kvotas mīkstināšanu Eiropas siera importam Kanādā, bet apmaiņā ES piekritusi no Kanādas ļaut importēt vairāk liellopu un cūkgaļas.

Tomēr EK vienošanos apsveikusi kā „paraugu" brīvās tirdzniecības līgumam ar ASV, par ko sarunas sākās šovasar. Nolīgumu ar Kanādu atbalsta arī Lielbritānija un Vācija. Bet tajā pašā laikā Francija ieņēmusi rezervētāku nostāju, un nevēlas, lai vienošanās ar Kanādu, īpaši lauksaimniecības jomā, būtu precedents sarunās ar ASV.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti