Dienas notikumu apskats

Igaunija uzsāk savu pirmo ES prezidentūru

Dienas notikumu apskats

Latvija gatavojas tiesāties ar EK par krabju zvejniekiem nodarītajiem zaudējumiem

Saūda Arābija un tās sabiedrotie par 48 stundām ir pagarinājuši prasību izpildi Katarai

Kaimiņvalstis dod Katarai papildu laiku izvirzīto prasību izpildei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Saūda Arābija un tās sabiedrotie par 48 stundām pagarinājuši Katarai noteikto termiņu, kurā jāizpilda vairākas prasības, lai izbeigtu tās diplomātisko blokādi. Katara jau iepriekš prasības noraidījusi – tas nozīmē, ka pieaugošajam saspīlējumam nebūs vienkāršs risinājums.

“Al Jazeera” medija kanāla un Turcijas militārās bāzes slēgšana, diplomātisko attiecību ierobežošana ar Irānu un kompensācijas samaksa, kuras apmērs nav zināms – ir tikai dažas no kopumā 13 prasībām, kas izvirzītas pret Kataru. Tā jau iepriekš norādījusi, ka prasībām nepakļausies. Kataras aizsardzības ministrs nosaucis to par maigā apvērsuma mēģinājumu un nav izslēdzis militāru iejaukšanos ar mērķi panākt režīma maiņu.

Apvienoto Arābu Emirātu amatpersonas norādījušas, ka, beidzoties jaunajam ultimāta termiņam, Katarai vairs nebūs dota otra iespēja un tās izolācija būs pastāvīga. Katara jau vairākas nedēļas cieš no diplomātiskām un ekonomiskām sankcijām, ko uzlikusi Saūda Arābija un tās sabiedrotie, kā arī Ēģipte, Apvienotie Arābu Emirāti un Bahreina.

Šīs valstis apsūdz Kataru terorisma sponsorēšanā, ko Katara kategoriski noliedz. Tikmēr kritiķi norāda uz Saūda Arābijas liekulību – 15 no 19 teroristiem, kas bija atbildīgi par 11.septembra uzbrukumiem, bija saudīti; vairāk nekā 4000 saudītu ir pievienojušies “Daīš’”  jeb “Islāma valstij”. Turklāt Saūda Arābijā ir plaši pārstāvēts vahabisms, kas ir viena no ekstrēmākajām islāma formām.

Sankcijas ir radījušas haosu Katarā, kura ir atkarīga no ārvalsts preču importa. Valstij ar pārtikas un citu preču piegādi blokādes laikā palīdz Irāna un Turcija. Šī ir vislielākā politiskā krīze, ko līča valstis piedzīvojušas pēdējās desmitgadēs. Tā apdraud arī rietumvalstu intereses – Katara ir svarīgs sabiedrotais cīņā pret tā saukto “Islāma valsti”, Katarā ir viena no lielākajām ASV gaisa bāzēm reģionā un tā ir daudz investējusi gan ASV, gan Lielbritānijas ekonomikā.

Kā vēsta britu laikraksts „The Guardian”, Katara ir atbildējusi uz daļu no prasībām, taču detaļas plašāk izpaustas netiek.

ASV un Kuveita tādēļ uzņēmušās vidutāja lomu, bet līdz šim nav spējušas panākt krīzes atrisinājumu. Sankciju izvirzītāji norādījuši, ka turpmākie soļi gaidāmi nedēļas vidū.

Apvienotie Arābu Emirāti, Bahreina, Ēģipte, Lībija, Jemena un Saūda Arābija par diplomātiskos sakaru saraušanu ar Kataru pavēstīja  5.jūnijā. Valstis paziņoja, ka to diplomāti atstās Kataru, kā arī tās slēgs savas ostas un lidostas Kataras ūdens un gaisa transportlīdzekļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti