Panorāma

Cerības uz Mariupoles iedzīvotāju evakuāciju neīstenojas

Panorāma

Panorāma

ASV un Eiropa pastiprina militāro palīdzību Ukrainai

Kādus ieročus un militāro tehniku tagad no Rietumiem saņem Ukraina?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

"Apgriezīsim otrādi debesis un zemi, lai palīdzētu Ukrainai uzvarēt Krievijas sāktajā karā!" Šie ASV aizsardzības ministra Loida Ostina vārdi, šonedēļ tiekoties ar vairāku desmitu valstu kolēģiem Ramšteinā, ASV Gaisa spēku bāzē Vācijā, bija nepārprotams signāls sabiedrotajiem, ka Ukraina jānodrošina ar plaša arsenāla ieročiem, tostarp smagajiem – tankiem, bruņumašīnām. Kādi ieroči un tehnika tagad tiek sūtīta uz Ukrainu?

40 valstu sanāksme ASV Gaisa spēku bāzē Ramšteinā, Vācijā, šo otrdien bija kā starta šāviens Rietumiem sākt daudz apjomīgākas ieroču piegādes Ukrainai. Kā noprotams – liels uzsvars tiks likts uz artilērijas ieročiem.

Pēc Ramšteinas sarunām būtiskākais papildinājums Ukrainas bruņotajiem spēkiem būs artilērijas haubices.

Šie ieroči kara nākamajā fāzē varētu spēlēt būtisku lomu,

norādīja militārais eksperts Jānis Slaidiņš.

Viņš teica: "Šobrīd karadarbībā Ukrainā ļoti liels uzsvars ir uz artilēriju, ņemot vērā Ukrainas apvidus īpatnības, it sevišķi dienvidi, dienvidaustrumi, dienvidrietumi – tur ir stepe. Un kas tādos apstākļos pretinieku var ietekmēt – tās, protams, ir spēcīgas artilērijas sistēmas."

Redzamākais  papildinājums  – britu ražojuma "M777". Kanāda nosūtījusi vismaz četras šādas sistēmas, Austrālija – sešas, bet ASV apņēmušās piegādāt 90, no kurām puse jau nogādātas Ukrainā.

Lielbritānijā ražotā haubice "M777" dažādu rietumvalstu bruņojumā ir kopš 2000. gadu sākuma. Ar 4,2 tonnu svaru tā ir gandrīz uz pusi vieglāka nekā priekšgājēji, tādēļ šo ieroci var transportēt ar helikopteru vai kravas lidmašīnām. Ar standarta munīciju "M777" šauj līdz 24 kilometru attālumam, bet ar specializēto munīciju – "Excalibur" lādiņiem – līdz par 40 kilometru attālumam.

"Tas ir ļoti solīds attālums, lai iespaidotu Krievijas bruņoto spēku pārvietošanos, uzbrukumus. Šīs NATO haubices tālšāvība ir lielāka nekā Krievijas bruņoto spēku rīcībā esošajām artilērijas iekārtām," sacīja Slaidiņš.

Tiesa, viens "Excalibur" lādiņš maksā ievērojamu summu – vismaz 100 000 ASV dolāru.

Latvijas Kara muzeja Ieroču un militārās tehnikas nodaļas vadītājs Dainis Poziņš teica: "Vidusmēra privātmājas vērtībā, bet jārēķina, ka zenītraķešu sistēma maksā no 15 miljoniem dolāru un vairāk, pat Krievijā ražota. Vai tanks, – no pusotra līdz 4,5 miljoniem dolāru. Tā ka tas  šāviņš ir dārgs atbilstoši mērķa izvēlei."

Tāpat ASV jau sākušas piegādāt Ukrainai daudzkārtējās raķešu palaišanas iekārtas, piemēram, "M142 HIMAR".

Lielbritānija plāno piegādāt vismaz 20 pašu ražotās pašgājējhaubices "AS90" ar vairāk nekā 40 000 lādiņu.

Čehija jau piegādājusi padomju laika bruņumašīnas "BMP-1" un tankus "T-72М" tankus un tagad papildinājusi savu palīdzību, piegādājot vairāk nekā divdesmit pašu ražotās 152mm haubices "DANA" un vairāk nekā 20 raķešu sistēmas "RM-70".

T-72 tankus Ukrainai nogādājusi arī  Polija. 

Būtisku militāro palīdzību Ukrainai sniedz arī Nīderlande, kas jau piegādājusi radarus, prettanku ieročus, "stingerus", un pašlaik plāno piegādāt arī vairākas modernas pašgājējhaubices – Vācijā ražotās "Panzerhaubitze 2000".

Vācija apņēmusies palīdzēt Nīderlandei tās nogādāt uz Ukrainu un apmācīt Ukraiņu karavīrus. Vācu militārās industrijas pārstāvji pauduši gatavību apbruņot ukraiņus ar smagajiem kaujas tankiem "Leopard 1A5", kājnieku kaujas mašīnām "Marder" un jau minētajām "Panzerhaubitze" artilērijas sistēmām, taču Vācijas valdības akcepta šai iniciatīvai pagaidām nav. Vācija apņēmusies piegādāt Ukrainai 50 pretgaisa aizsardzības sistēmas "Gepard".

Poziņš norādīja: "Tā ir salīdzinoši veca ieroču sistēma, kas mantota no aukstā kara beigu perioda. Pret noteiktiem ieroču uzbrukumiem tā ir efektīva, bet tas ir uzskatāms par pagaidu risinājumu."

Eksperts arī uzsvēra –

artilērijas sistēmu un tanku piegādes var izrādīties bezjēdzīgas, ja tās netiks nodrošinātas ar spēcīgu pretgaisa aizsardzību.

"Faktiski mūsdienu intensīvā karadarbībā – ja jums nav pretgaisa aizsardzības, tad jūs neesat nopietni domājuši par savu spēku un savas teritorijas aizsardzību," viņš norādīja.

Gatavi gaisa spēku iznīcinātāji Ukrainai pagaidām piegādāti netiek, bet ASV un vairākas sabiedrotās valstis lielā skaitā piegādājušas "Mig-29" detaļas. Tas ļāvis Ukrainai papildināt savu gaisa floti, un šobrīd tās rīcībā esot vairāk "Mig-29" iznīcinātāju nekā pirms kara.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti