Juristi: ES finanšu transakciju nodoklis būtu nelikumīgs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 8 mēnešiem.

Eiropas Savienības (ES) plānotais finanšu transakciju nodoklis būtu nelikumīgs. Ar šādu secinājumu klajā nākuši ES juristi. Lai arī šis ir tikai juridisks nesaistošs atzinums, tas var radīt nopietnas grūtības 11 ES valstīm, kas plānojušas šādu nodokli ieviest.

Pretrunīgi vērtēto ES finanšu transakciju nodokli, kas tiek dēvēts arī par „Robina Huda nodokli”, vairākās dalībvalstīs bija plānots ieviest nākamā gada 1. janvārī. Tā galvenais mērķis bija iekasēt 0,1% no jebkāda finanšu institūciju darījuma ar akcijām vai parādzīmēm, kā arī 0,01% no visiem atvasinātajiem darījumiem, ja viena no finanšu institūcijām ir bāzēta kādā no ES dalībvalstīm. Ja šāds nodoklis tiktu ieviests visās 28 dalībvalstīs, gadā būtu iespējams iekasēt aptuveni 57 miljardus eiro, kas palīdzētu nodrošināt bankas no finansiālas glābšanas iespējamo grūtību gadījumā.

Jau no paša sākuma šis EK ierosinājums izraisīja asas diskusijas un šādai transakciju nodevai piekrita vien 11 dalībvalstis - Vācija, Francija, Itālija, Spānija, Belģija, Austrija, Portugāle, Grieķija, Slovēnija, Slovākija un arī Igaunija. Vislielākos iebildumus pret šādu nodokli izteica Lielbritānija, kura apstrīdēja šāda nodokļa ieviešanu ES tiesā. Londona satraucās, ka nodoklis attieksies arī uz britu uzņēmumiem, kas, piemēram, sadarbojas ar Londonas finanšu centrā izvietotajām Francijas vai Vācijas banku filiālēm.

ES juridiskā dienesta juristi tagad publicējuši ziņojumu, kurā norādīts, ka finanšu transakcijas nodoklis pārsniegtu dalībvalstu tiesības nodokļu jomā, kā arī nebūtu savienojams ar ES līgumu. Juridiski nesaistošajā atzinumā arī konstatēts, ka ierosinātais nodoklis ierobežo to dalībvalstu tiesības, kas nodokli negatavojas ieviest.

Kā aģentūrai BBC norādījis ietekmīgā lobija - Lielbritānijas rūpniecības konfederācijas - pārstāvis Leo Ringers, ES juristu viedoklis apstiprina, ka finanšu transakciju nodoklim būtu graujoša ietekme uz izaugsmi, darbavietām un investīcijām ārpus iesaistītajām dalībvalstīm. Tāpat Ringers paudis pārliecību, ka turpmāka vairāku dalībvalstu integrācija nav iespējama, ja tas ietekmē arī citas dalībvalstis.

Kā norāda BBC ekonomikas korespondents Endrjū Vokers, 11 iesaistītās dalībvalstis arī turpmāk var mēģināt īstenot nodokļa ieviešanu, taču ja šis jautājums nonāks līdz tiesai, visticamāk, ka dalībvalstis izrādīsies zaudētājas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti