Jaunizveidotais sunnītu kalifāts aicina musulmaņus būt tam lojāliem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Sīrijā un Irākā karojošie džihādisti paziņojuši, ka ieņemtajās teritorijās izveido kalifātu jeb islāma valsti. Sunnītu radikālais grupējums, kas pēdējās nedēļās ieņēmis teritorijas Irākas ziemeļos un rietumos, arī iecēlis kalifu, un pieprasa, lai viņam pakļaujas visi musulmaņi. Kaut gan faktisko kauju situāciju tas šobrīd diez vai nozīmīgi ietekmēs, paziņojums liecina par grupējuma pārliecību par saviem spēkiem. Vienlaikus Izraēla aicina Irākas autonomo reģionu Kurdistānu pārveidot par neatkarīgu valsti.

Sunnītu džihādistu grupējums „Islāma valsts Irākā un Levantē” par kalifāta jeb islāma valsts izveidi teritorijās, kuras tas kontrolē Sīrijā un Irākā, paziņoja internetā izvietotā audio vēstījumā.

Sunnītu kaujinieki savulaik atšķēlās no starptautiskās teroristiskās organizācijas “al Kaida” un tagad guvuši būtiskus panākumus kaujās Irākā un Sīrijā.

Musulmaņu svētā mēneša Ramadāna pirmajā dienā izplatīts aicinājums visiem musulmaņiem atzīt grupējuma līderi par visu islāmticīgo valdnieku jeb kalifu. Analītiķi gan norāda, ka šis ambiciozais paziņojums tiek uztverts ļoti pretrunīgi un varētu tikai saasināt attiecības starp dažādajiem sunnītu ekstrēmistu grupējumiem visos Tuvajos Austrumos.

Grupējuma preses pārstāvis Abu Muhameds al Adnani paziņoja, ka par kalifāta dibināšanu izlēma „Islāma valsts šūra” jeb padome.

Par pašpasludinātās valsts vadītāju jeb kalifu iecelts grupējuma līderis, garīdznieks Abu Bakru al Bagdadi, un līdz ar to, viņš ir kļuvis „par musulmaņu līderi visur”, paziņoja grupējums. Adnani piebilda, ka no „Islāma valsts Irākā un Levantē” nosaukuma ir svītroti vārdi „Irākā un Levantē” un tagad nosaukums ir „Islāma valsts”.

Viņš paziņoja, ka kalifāts stiepsies no Aleppo Sīrijas ziemeļos līdz Dijalas provincei Irākas austrumos. Audio vēstījumā nemiernieki arī pieprasa visiem musulmaņiem „solīt uzticību” viņu līderim un noraidīt demokrātiju un citas „drazas no rietumiem.”

Irākas politikas analītiķis Ihšans al Šamari gan domā, ka „paziņojums par jaunu islāmisku valsti realitātē neradīs lielu rezonansi ne pašā Irākā, ne arī citās valstīs, jo ar to saistītas  dažādas doktrīnas un ideoloģijas”.

„Tāpēc aicinājums visiem musulmaņiem zvērēt uzticību Abu Bakram al Bagdadi kā visu islāmticīgo kalifam pasaulē netiks uzklausīts,” norādīja al Šamari.

Kaut gan šādam paziņojumam diez vai būs tūlītēja nozīmīga ietekme uz faktiskajiem notikumiem Sīrijā un Irākā, tas liecina par radikālā sunnītu grupējuma pārliecību par saviem spēkiem. Vairākus mēnešus palielinājis savu ietekmi kaujās Sīrijā, tas pirms trim nedēļām savā kontrolē pārņēmis lielus reģionus arī Irākas ziemeļos un rietumos. Irākas armijas pretuzbrukumi pagaidām nav bijuši sekmīgi.

Līdz ar jaunajām ambīcijām nomainīts ar grupējuma nosaukums. Līdzšinējais -  “Islāma valsts Irākā un Levantē” saīsināts, un turpmāk kaujinieki sevi sauks vienkārši par Islāma valsti, izvirzot teritoriālas pretenzijas visos Tuvajos Austrumos.  Praktiski gan kaujinieku kontrolē ir daži teritoriāli koridori Sīrijas un Irākas ziemeļos.

Viņu kontrolēto teritoriju vidū ir arī otrā lielākā Irākas pilsēta Mosula, un pastāv bažas, ka drīzumā varētu tikt gatavota ofensīva arī pret galvaspilsētu Bagdādi. Pašlaik aktīvākās kaujas notiek par nogalinātā Irākas diktatora Sadama Huseina dzimto pilsētu Tikrītu, kas ilgu laiku bijis viens no galvenajiem sunnītu atbalsta punktiem lielākoties šiītu apdzīvotajā valstī. 

Politisko procesu vērotāji bažījas, ka kaujas Irākā varētu ieilgt un situācija arvien vairāk sāktu līdzināties karadarbībai kaimiņvalstī Sīrijā. Saistībā ar šo notikumu attīstību izskan arvien jauni aicinājumi - ka ar naftu bagātajos Irākas ziemeļos vajadzētu nodibināt neatkarīgu kurdu valsti līdzšinējā Kurdistānas autonomā apgabala teritorijā, kur pašlaik ieplūst ievērojams skaits bēgļu no sunnītu kaujinieku kontrolētajām teritorijām.

Nedēļas nogalē valsts bruņotie spēki sāka vērienīgu ofensīvu pret kaujinieku pozīcijām Tikrītas pilsētā, kas atrodas uz ziemeļiem no Bagdādes. Tomēr pagaidām to nav izdevies atgūt. Šiītu kontrolētā Irākas valdība cer, ka bruņoto spēku pozīcijas jūtami stiprinās no Krievijas nopirktās iznīcinātājlidmašīnas, pirmās piecas no kurām jau ir saņemtas.

Tiek ziņots, ka Irākas armija savu darbību tagad koordinē ar ASV speciālistiem, kas ieradušies Bagdādē un palīdz plānot operācijas.

Cilvēktiesību organizācija „Human Rights Watch” ziņo, ka Tirkītā atrasti divi masu kapi, kuros, kā tiek uzskatīts, atrodas sunnītu kaujinieku nogalinātu Irākas karavīru, policistu un civiliedzīvotāju mirstīgās atliekas. Tomēr ir liecības, ka šādus noziegumus pastrādā abas puses. Organizācija „Amensty International” vēsta, ka arī valdības spēki un šiiītu kaujinieki gūstā saņemtiem sunnītiem izpildījuši nāvessodus bez tiesas.

Vienlaikus Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu vakar aicināja pārveidot Irākas autonomo reģionu Kurdistānu par neatkarīgu valsti, lai tā būtu daļa no plašākas alianses ar mērenajiem politiskajiem spēkiem Tuvo Austrumu reģionā. Viņš arī pauda, ka Izraēlai ir jāsaglabā ilgtermiņa militārā klātbūtne Jordānas rietumkrastā, lai neļautu džihādistiem pietuvoties Telavivai. Līdzīgu viedokli Netanjahu pauda arī intervijā telekanālam „France24”:

„[Tuvajos Austrumos] šobrīd tiek pārzīmētas robežas. Diemžēl islāmistu kaujinieki ir abās pusēs, šiītiem un sunnītiem cīnoties savā starpā. Manuprāt, pastāv draudi, ka šīs briesmas var izplesties mūsu virzienā, un mēs veiksim visus piesardzības pasākumus, kas nepieciešami,” saka Netanjahu.

Kurdistānas apgabala līderi norādījuši, ka kurdu spēki negrasās atteikties no kontroles pār naftas rūpniecības pilsētu Kirkūku un citām pilsētām, kuras tie tagad aizstāv pret radikālajiem sunnītu kaujiniekiem Irākas ziemeļos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti