Japānas un Dienvidkorejas līderi ir sarīkojuši pirmo tikšanos 15 mēnešu laikā

Japānas un Dienvidkorejas līderi ir sarīkojuši pirmo tikšanos 15 mēnešu laikā. Attiecības starp abām valstīm paliek sarežģītas. Japāna kategoriski nepiekrīt Dienvidkorejas tiesas spriedumam par kompensāciju izmaksu piespiedu nodarbinātajiem korejiešu strādniekiem. Tomēr Japānas premjera un Dienvidkorejas prezidenta tikšanās apliecina, ka abas puses ir gatavas strādāt, lai risinātu domstarpības.

Attiecības starp Japānu un Dienvidkoreju krasi pasliktinājās pēc tam, kad Dienvidkorejas tiesa ir likusi vairākiem Japānas uzņēmumiem kompensēt zaudējumus strādniekiem, kuri ir tikuši piespiedu kārtā nodarbināti šajās kompānijās laikā, kad Japāna valdīja pār Dienvidkoreju. Runa ir par periodu no 1910. līdz 1945. gadam.

Japānas un Dienvidkorejas līderi ir sarīkojuši pirmo tikšanos 15 mēnešu laikāArtjoms Konohovs

  Japāna uzskata, ka šis jautājums jau ir atrisināts 1965. gadā parakstītajā starpvalstu līgumā. Tādēļ Dienvidkorejas tiesas spriedums pārkāpj starptautiskās tiesības.

  Tikšanās laikā ar Dienvidkorejas prezidentu Munu Džeinu Japānas premjers Šinzo Abe mudināja Seulu nākt klajā ar priekšlikumiem, kā varētu atrisināt šo sarežģīto situāciju.

  Savukārt Muns sacīja, ka Dienvidkoreja un Japāna ir tuvākie kaimiņi. Tādēļ pašreizējām īstermiņa grūtībām nevajadzētu traucēt valstu sadarbībai.

  Pēc Dienvidkorejas tiesas lēmuma Japāna ir ieviesusi ierobežojumus tādu izejvielu eksportam uz šo valsti, kas tiek izmantotas mikroshēmu un čipu ražošanā.

  Tas vēl vairāk ir saasinājis attiecības un apdraud arī Seulas un Tokijas sadarbību militārajā jomā.

  Tomēr pagājušajā mēnesī Dienvidkoreja pēdējā brīdī nolēma turpināt līdzšinējo slepeno dienestu informācijas apmaiņu ar Japānu. Tas ir būtisks aspekts abu valstu sadarbībai ar ASV drošības jomā.

  Šī tikšanās starp Dienvidkorejas un Japānas politiskajiem vadītājiem bija pirmā 15 mēnešu laikā. Saruna notika Ķīnas pilsētā Čendu, kur risinājās trīspusējais samits ar Ķīnas premjera Lī Kecjana dalību.

  Trīspusējās tikšanās laikā tika apspriesta situācija Ziemeļkorejā. Sarunas par Phenjanas kodolprogrammas pārtraukšanu ir iestrēgušas. Ziemeļkoreja ir devusi ASV laiku līdz šā gada beigām, lai mainītu politiku un atceltu daļu no sankcijām. Tomēr Vašingtona nav gatava  piekāpties. Daudz tiek diskutēts arī par iespējamo Ziemeļkorejas dāvanu Ziemassvētkos. Iespējams, tā varētu būt kādas ballistiskās raķetes palaišana. Vaicāts par šo iespēju, ASV prezidents Donalds Tramps vien pajokoja, ka Ziemeļkorejas dāvana Ziemassvētkos varētu būt arī kāda skaista vāze.

  Bet Abe ir norādījis, ka Ziemeļkorejas situācijas risināšanā ir ārkārtīgi svarīgi turpināt militāro sadarbību ar ASV.

  Savukārt sarunā ar Ķīnas premjeru Abe ir sacījis, ka attiecību uzlabošanās starp abām valstīm neesot iespējama bez situācijas stabilizēšanās Austrumķīnas jūrā.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti