Rīta Panorāma

Intrvija ar Saeimas deputātu (ZZS) Hariju Rokpelni

Rīta Panorāma

Meteņu koncerts "Saskaldīju ledus kalnu deviņosi gabalos"

Izraēlas operācijā Rietumkrastā 10 upuri

Izraēlas operācijā Rietumkrastā 10 upuri

Izraēlas armijas operācijas laikā okupētajā Rietumkrastā gājuši bojā 10 palestīnieši. Tas vairo bažas par saspīlējuma pieaugumu un jaunu konfliktu risku reģionā.

Izraēlas armija informēja, ka operācija Nāblusas pilsētā tika īstenota, lai aizturētu trīs palestīniešu kaujiniekus, kas tiek turēti aizdomās par apšaudēm un kāda karavīra nogalināšanu.

Izlūkdienesti izsekojuši vīriešus un atklājuši viņu slēptuvi. Reidu mērķis ir arī izjaukt kaujinieku veidotos tīklus, kā arī novērst uzbrukumus, un lielākā daļa upuru esot bijuši ekstrēmisti. Izplatītajos videomateriālos redzama gan operācija, gan sagrauta sena ēka ar ložu pēdām.

Tikmēr palestīniešu pašpārvalde informēja, ka Izraēlas armijas operācijā ievainoti 102 cilvēki, bet starp upuriem bija divi: 61 un 72 gadus veci vīrieši, kuriem, iespējams, nebija saistības ar kaujiniekiem. 

Pagājušajā gadā Izraēlas okupētajā Rietumkrastā un Jeruzalemes austrumu daļā kopumā nogalināti gandrīz 150, bet šogad jau 55 palestīnieši, un tā ir traģiskākā statistika kopš 2004. gada. Eksperti bažījas, ka strauji briestošais saspīlējums novedīs pie vēl lielākas asinsizliešanas.  

KONTEKSTS:

Izraēlas valsts tika nodibināta 1948. gadā, kad pasaule mēģināja atgūties no Otrā pasaules kara postījumiem. Taču jaunā ebreju valsts tika izveidota teritorijā, ko par savējo uzskatīja arī arābi. Viņi joprojām nav samierinājušies ar ebreju nostiprināšanos šajā vietā.

1948. gada karā arābu valstu koalīcija mēģināja iznīcināt jaundzimušo Izraēlas valsti, bet cieta sakāvi, un Izraēla sāka izplesties ārpus teritorijas, kas ebrejiem bija atvēlēta saskaņā ar ANO piedāvāto plānu.

Izraēlas ekspansija turpinājās pēc Sešu dienu kara 1967. gadā, kad Izraēla atkal sakāva arābu valstu spēkus un okupēja palestīniešu apdzīvoto teritoriju. Palestīnieši ir saniknoti, ka pēc 1967. gada kara Izraēla piesavinājusies vēl vairāk viņu zemes un sāka būvēt ebreju kolonistu apmetnes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti