Pasaules panorāma

Latvijas ārpolitikas virzieni 2021. gadā

Pasaules panorāma

K. Šmits: "Ikvienam izaicinājumam ir risinājums"

Izraēlas vērienīgā vakcinācijas problēma iet secen palestīniešiem

Izraēlā vērienīgākā Covid-19 vakcinācija pasaulē, bet palestīnieši pāri ielai paliek bešā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Izraēla izvērsusi vērienīgāko vakcinācijas kampaņu pasaulē. Aptuveni trešdaļa iedzīvotāju saņēmuši vienu “Pfizer/BioNTech” vakcīnas devu, bet aptuveni desmitdaļa saņēmusi jau nepieciešamās divas potes. Turpat blakus – palestīniešu teritorijās – situācija ne tuvu nav tik spoža.

Izraēlā vērienīga vakcinācijas programma

Izraēlā vakcīnu ir pietiekami, potēšanas centri ik dienu uzņem tūkstošiem cilvēku, primāri tos, kuri ietilpst riska grupās. Bet nepieciešamo devu var saņemt arī citi.

Vakcinācija pret Covid-19 Izraēlā. 2021. gada janvāris.
Vakcinācija pret Covid-19 Izraēlā. 2021. gada janvāris.

Tā LTV raidījumam “Pasaules panorāma” pastāstīja vietējie iedzīvotāji operators Amits Itzkars un mārketinga speciāliste Ofira Gatenjo. “Izraēlā sākotnēji vakcinē vecākos cilvēkus – tos, kuri vecāki par 65 gadiem. Bet ir ļoti daudz vakcīnu. Izplatījās ziņas par to, ka katru dienu, kad beidz vakcinēt tos, kuri bija uzaicināti, pāri palikušas vairākas devas, kuras, ja neizmantos, metīs ārā. Tās nevarot pārāk ilgi uzglabāt. Tā kļuvusi par normu, ka dienas beigās ierodas daudz cilvēku, jauni un citi, kas nav riska grupās, un saņem devu, ja pāri palikušas vakcīnas. Es atnācu 15 minūtes pirms centra slēgšanas, saņēmu savu pirmo devu. Ja esi saņēmis pirmo, tad automātiski pienākas arī otrā,” pastāstīja Amits Itzkars.

Viens no iemesliem, kas izskaidro lielo vakcīnas devu daudzumu, ir tāds, ka Izraēla apsolījusi “Pfizer” apmaiņā pret miljoniem devu sniegt informāciju par vakcinētajiem cilvēkiem, kas farmācijas uzņēmumam ļaus analizēt vakcīnas efektivitāti. Dati tiek sniegti, piemēram, par vecumu, dzimumu, medicīnisko vēsturi, kā arī par blakusparādībām.

Par spīti vakcinēto iedzīvotāju daudzumam pagaidām gan ikdiena Izraēlā nav būtiski mainījusies.

Valstī vēl joprojām spēkā ir stingri pārvietošanās un pulcēšanās ierobežojumi. Tas saistīts ar to, ka ik dienu saslimušo skaits turpina palielināties par vairākiem tūkstošiem un vīruss turpina prasīt vairāku desmitu cilvēku dzīvību ik dienu. Tāpat veselības eksperti bažījas par vīrusa jauno paveidu izplatību.

“Mēs visi atrodamies šajā sarežģītajā situācijā. Stingro ierobežojumu dēļ ģimenes nav redzējušas tuviniekus gandrīz gadu, cilvēkiem arī jāatrod radoši veidi, kā turpināt izglītot savus bērnus, vienlaikus turpinot strādāt. Daudzi arī zaudējuši darbu. Situācija ir diezgan haotiska,” pastāstīja Ofira Gatenjo.

Potes saņem izraēlieši, bet ne palestīnieši

Bet, kamēr Izraēla var lepoties ar iespaidīgu vakcinācijas programmu, situācija blakus esošajā Gazā un okupētajā Rietumkrastā ir skaudra.

Palestīnā Covid-19 sāka izplatīties marta sākumā un tika ieviesta stingra karantīna, lai gan oficiāli tajā laikā tika reģistrēti vien pāris inficēšanās gadījumi dienā. Situācija pasliktinājusies pēdējo mēnešu laikā. Turklāt pirms aptuveni nedēļas atklāts, ka vairāk nekā desmit cilvēku inficējušies arī ar jauno Covid-19 paveidu, kas sākotnēji tika atklāts Lielbritānijā.

Palestīniešu žurnālists Akrams al-Džariri apgalvo, ka vietējā veselības sistēma ir tuvu sabrukumam. Jau pirms pandēmijas ne visās veselības iestādēs bijis pietiekams personāls, zāles un aprīkojums. Tagad situācija pasliktinājusies. Uz to norāda arī Apvienoto Nāciju Organizācija.

Tāpat vakcīnu palestīnieši, visticamāk, tik drīz nesaņems, kaut arī, piemēram, izraēlieši, kuri apmetušies okupētajās palestīniešu teritorijās Rietumkrastā, potes jau saņēmuši.

Gazas josla
Gazas josla

Saskaņā ar jaunākajiem Pasaules Veselības organizācijas datiem Rietumkrastā, Austrumjeruzalemē un Gazā vīruss prasījis gandrīz divtūkstoš cilvēku dzīvību un slodze palestīniešu slimnīcās ir liela.

“Tagad vidējais rādītājs ir ap 800 gadījumiem dienā. Ik dienu mirst kādi 25, 26 cilvēki. Vīrusa izplatība šeit ir milzīga. Un oficiālie skaitļi nemaz nav tik uzticami. Daži nemaz nedodas veikt Covid-19 testu. Tas saistīts ar to, ka cilvēki vēlas turpināt strādāt,” zina stāstīt vietējais žurnālists Akrams al-Džariri, kurš dzīvo Rāmallā.

Izraēlas pienākums nodrošināt vakcināciju?

Palestīnas pašpārvalde noslēgusi darījumus ar četriem uzņēmumiem, kas, pēc viņu teiktā, nodrošināšot aptuveni 70% iedzīvotāju vakcināciju. Jau saņemtas piectūkstoš devas ar Krievijā ražoto “Sputņik” vakcīnu, tomēr pašlaik nav skaidrs, kam tās paredzētas. Nākamā vakcīnu piegāde plānota martā. To nodrošinās caur Pasaules Veselības organizācijas (PVO) organizētu programmu “Covax”, kuras mērķis ir nodrošināt bezmaksas vakcīnas līdz 20% nabadzīgo valstu iedzīvotāju.

Palestīniešu žurnālists, atsaucoties uz Apvienoto Nāciju Organizāciju, norādīja, ka Izraēlai – pēc ceturtās Ženēvas konvencijas – kā okupētājvalstij būtu jānodrošina iedzīvotājiem medicīniskā palīdzība, arī vakcīnas.

Uz to norādīja arī starptautiskā cilvēktiesību organizācija “Human Rights Watch”:

“Nekas nevar attaisnot šodienas realitāti dažās Rietumkrasta daļās, kur cilvēki vienā ielas pusē saņem vakcīnas, bet otrā pusē ne, pamatojoties uz to, vai viņi ir ebreji vai palestīnieši. Visiem tajā teritorijā jābūt vienlīdzīgai piekļuvei vakcīnai, neatkarīgi no viņu etniskās piederības.”

Savukārt

Izraēlas varasiestādes apgalvo, ka pārmetumi ir nepatiesi un atbildība par iedzīvotāju vakcinēšanu jāuzņemas Palestīnas pašpārvaldei.

Izraēlas varasiestādes norādīja:

“Oslo vienošanās, kas ir virkne divpusēju līgumu starp Izraēlu un palestīniešiem, atbildību par imunizāciju deleģē palestīniešu pašpārvaldei.”

Par spīti atšķirīgajiem uzskatiem, Pasaules Veselības organizācija cer, ka tuvākajā laikā palestīnieši tomēr saņems vakcīnu devas – ar vai bez Izraēlas palīdzības.

“Būs ļoti grūti nodrošināt pilnīgu Izraēlas iedzīvotāju aizsardzību, ja netiks vakcinēti cilvēki arī Palestīnas pusē. Ik dienu aptuveni 140 tūkstoši pārvietojas no Rietumkrasta uz Izraēlu, lai strādātu. Tas ir pietiekams iemesls, lai šos cilvēkus vakcinētu. Papildus ir būtiski vakcinēt palestīniešus, lai nepārslogotu veselības sistēmu,” norādīja PVO palestīniešu teritoriju biroja vadītājs Džeralds Rokensaubs.

Kāpēc palestīniešiem vakcinācija tik sarežģīta?

Galvenā palestīniešu problēma esot, ka viņiem nav kontroles pār savām teritorijām un nav vienotas pārvaldes sistēmas. Tādējādi jebkuru lēmumu – ne tikai par vakcīnām, bet arī par ierobežojumu piemērošanu un uzraudzīšanu – nav iespējams tik vienkārši pieņemt un īstenot.

“Šeit, Palestīnā, mums ir divas teritorijas. Gazas josla, kur dzīvo daudz cilvēku un kura ir pakļauta “lokdaunam” un aplenkumam no Izraēlas puses jau vairāk nekā desmit gadu. Līdz ar to cilvēki nesocializējas ar citiem, bet gan savā starpā. Viņi jau dzīvo kopā un nevar tālāk izplatīt vīrusu. Rietumkrastā mums ir politiskās problēmas, kas, protams, saistītas ar Izraēlu un okupāciju. Teritorija te sadalīta trīs daļās – A, B un C. A zonas teritorijas ir pilsētu, piemēram, Rāmallas vai Dženīnas pakļautībā. Tur palestīniešu varasiestādes var ieviest, piemēram, “lokdaunu”.

Citās zonās mēs to nevaram, jo tur palestīniešiem nav tādu tiesību. Nevaram arī nosūtīt policiju, lai pārliecinātos, ka tiek ievēroti ierobežojumi.

Tā ir milzīga problēma,” skaidroja vietējais žurnālists, kurš dzīvo Rāmallā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti