Izraēla pirms vēlēšanām apstiprina ebreju apmetņu paplašināšanu okupētajās teritorijās

Izraēlas labējā valdība šonedēļ ir apstiprinājusi plānus par ebreju apmetņu paplašināšanu okupētajā Rietumkrastā. Tas ir Izraēlas premjerministra Benjamina Netanjahu kārtējais mēģinājums piesaistīt sev vēlētāju balsis pirms nākamnedēļ gaidāmajām parlamenta vēlēšanām.

Izraēla pirms vēlēšanām apstiprina ebreju apmetņu paplašināšanu okupētajās teritorijāsUldis Ķezberis

Izraēla ebreju apmetnes pārsvarā palestīniešu apdzīvotajā Rietumkrastā un Austrumjeruzalemē sāka būvēt pēc šo teritoriju okupēšanas 1967.gadā. Starptautiskā sabiedrība, tostarp Eiropas Savienība un ANO apmetnes uzskata par nelikumīgām. Tās ir arī viens no galvenajiem šķēršļiem, lai panāktu mieru Tuvajos Austrumos. Tomēr Izraēla nepārtraukti ir paplašinājusi apmetnes, izvietojot tajās arvien vairāk savu pilsoņu. Pašlaik aptuveni 600 tūkstoši ebreju dzīvo 140 apmetnēs Izraēlas okupētajās teritorijās.

Izraēlas valdība ceturtdien, 27. februārī, apstiprināja vēl 1800 jaunu mājokļu būvniecību Rietumkrastā. Izraēlas galēji labējais aizsardzības ministrs Naftali Benets sacīja: “Mēs arābiem neatdosim ne centimetru Izraēlas zemes, tāpēc mums tur ir jābūvē.”

Tas šajā nedēļā bija jau otrais Izraēlas valdības paziņojums par ebreju apmetņu paplašināšanu. Otrdien, 25. februārī, Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu paziņoja par 3500 jaunu mitekļu būvniecību E1 rajonā Rietumkrastā. E1 apgabals ir sevišķi jūtīgs jautājums Izraēlas un palestīniešu attiecībās, jo tā apbūve ar kolonistu mājokļiem sašķeltu Rietumkrastu divās daļās.

Pirmdien, 2. martā, Izraēlā notiks jau trešās parlamenta vēlēšanas pēdējā gada laikā. Tajās premjera Netanjahu vadītā konservatīvā partija “Likud” un aizsardzības ministra Beneta pārstāvētā galēji labējā partija “Jamina” cīnīsies par okupētajās teritorijās dzīvojošo ebreju atbalstu. Netanjahu ir izvirzītas apsūdzības korupcijā, tāpēc viņam vēl jo būtiskāk ir saglabāt varu.

Pēc pērn aprīlī un septembrī notikušajām parlamenta vēlēšanām nedz Netanjahu, nedz centriskās opozīcijas līderim Benjaminam Gancam neizdevās iegūt pietiekami lielu atbalstu, lai izveidotu valdību. Vēlētāju aptaujas liecina, ka arī pēc gaidāmajām vēlēšanām Izraēla tik drīz varētu netikt pie jaunas valdības.

Ebreju apmetņu paplašināšanu Izraēlas okupētajās teritorijās ir sekmējusi ASV prezidenta Donalda Trampa nostāja. Tramps janvāra beigās publicēja savu Tuvo Austrumu miera plānu. Dokumentā teikts, ka palestīniešiem ir jāpieņem ebreju apmetņu atrašanās Rietumkrastā un Austrumjeruzalemē. Taču palestīniešiem tas nav pieņemami, jo viņi Rietumkrastu redz kā daļu no savas nākotnes valsts, kuras galvaspilsēta būtu Austrumjeruzaleme. Iepriekšējās ASV administrācijas iestājās pret ebreju apmetņu būvniecību Izraēlas okupētajās teritorijās.

Britu laikraksts “The Guardian” publicēja vēstuli, kurā 50 bijušies Eiropas valstu vadītāji un ārlietu ministri pauda bažas par Trampa piedāvāto plānu mieram Tuvajos Austrumos. Vēstulē teikts, ka ASV prezidenta iecere vēl vairāk uzkurinātu konfliktu starp izraēliešiem un palestīniešiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti