Panorāma

Mobilizācijas ēnā bažas par kodoldraudiem

Panorāma

Panorāma

Itālijas vēlēšanās uzvar labējie

Itālijas parlamenta vēlēšanās uzvarējušas labējās partijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 2 mēnešiem.

Itālijas parlamenta vēlēšanās svētdien uzvarējušas labējās partijas, liecina pirmdien publicētie vēlēšanu rezultāti.

Visvairāk balsu (26%) saņēmusi labējā partija "Itālijas brāļi", kuras līdere Džordžija Meloni varētu kļūt par pirmo sievieti Itālijas premjerministra amatā.

Tā būs arī pirmā reize kopš Otrā pasaules kara, kad pie varas Itālijā nāks galēji labēji spēki.

Itālijas parlamenta vēlēšanās uzvarējušas labējās partijas
00:00 / 03:12
Lejuplādēt

"Itālijas brāļi" varētu veidot valdošo koalīciju ar galēji labējo partiju "Līga" un bijušā Itālijas premjera Silvio Berluskoni vadīto partiju "Forza Italia" (Uz priekšu, Itālija!).

Šajās vēlēšanās tām nav veicies tik labi kā "Itālijas brāļiem"; par Berluskoni partiju nobalsoja ap 8% vēlētāju, bet bijušā Itālijas iekšlietu ministra Mateo Salvīni vadītā "Līga" saņēmusi ap 9% balsu.

Politikas vērotāji jau tagad paredz, ka starp trīs partijām varētu ātri izcelties strīdi un politiskā greizsirdība.

Tomēr kopā labējo blokam izdevies izcīnīt ap 44% balsu; Itālijas vēlēšanu sistēmā ar to varētu būt pietiekami, lai nodrošinātu balsu vairākumu parlamentā. Kreiso bloks saņēmis tikai 26% balsu; tā līderis Enriko Leta jau paziņojis par atkāpšanos no amata.

Viņa vadītā "Demokrātiskā partija" kļūs par lielāko opozīcijas spēku.

"Demokrātiskā partija neļaus Itālijai pamest Eiropas sirdi. Itālija vienmēr ir pamatoti bijusi par daļu no Eiropas. Tādai tai ir jāpaliek un tāda tā vienmēr būs," uzsvēra Leta.

"Mēs neļausim Itālijai aizmirst par Eiropas vērtībām un vēl jo vairāk neļausim tai aizmirst par vērtībām, kas ir rakstītas tās konstitūcijā, jo šīs dziļi iesakņotās vērtības vienmēr ir vadījušas mūsu valsti."

Itālijas prezidents Serdžo Matarella tagad sāks konsultācijas ar partijām; paredzams, ka valdības veidošana varētu ilgt vismaz četras nedēļas.

45 gadus vecā Džordžija Meloni kā vēlēšanu uzvarētāja ir galvenā pretendente uz premjerministra posteni. Viņa būtu pirmā sieviete, kas Itālijā ieņēmusi valdības vadītāja amatu.

Vēlēšanu rezultāti liek domāt, ka daudzi itāļi vēlas redzēt pārmaiņas savā valstī. Pirms balsojuma vairāki vēlētāji ir teikuši, ka citi politiķi jau ir mēģinājuši vadīt valsti, bet nekas labs no tā nav sanācis. Tādēļ tagad viņi vēlas dot iespēju Meloni un viņas vadītajai partijai.

"Beidzot mums ir dažas izmaiņas, jo gāja gadi un nekas nemainījās... Beidzot mēs nobalsojām par kaut ko jaunu. Cerams, ka viņas darbi saskanēs ar vārdiem. Redzēsim..." spriež students Valerio Reali.

Meloni vēlēšanu naktī sacīja, ka Itālija un Eiropa pašlaik atrodas ļoti sarežģītā situācijā. Tādēļ tagad ir laiks atbildīgiem lēmumiem.

"Mums jāatceras, ka tās ir nevis beigas, bet gan tikai sākums. Sākot ar rītdienu, mums ir jāpierāda, ka esam tā vērti. Tagad ir laiks atbildīgiem lēmumiem," uzsvēra Meloni.

"Ja vēlamies ieiet vēsturē, mums ir jāapzinās, kāda atbildība uz mums gulstas desmitiem miljonu iedzīvotāju priekšā. Itālija ir izvēlējusies mūs un mēs to nenodosim, gluži tāpat kā nekad iepriekš neesam nodevuši."

Meloni vadītā partija nereti tiek raksturota kā "galēji labēja", jo tās saknes meklējamas neofašistu kustībā pēc Otrā pasaules kara.

"Viņas partija nav fašistiska. Fašisms nozīmē iegūt varu un sagraut sistēmu. Viņa to nedarīs un nemaz nevarētu. Taču partijā ir grupas, kas saistītas ar neofašistu kustību," raidsabiedrībai "BBC" stāsta Itālijas politologs Džanluka Pasarelli.

Meloni savulaik izteikusies, ka pirmskara Itālijas fašistu vadonis Benito Musolīni bijis "labs politiķis", tomēr pēdējos gados viņa centusies uzlabot partijas tēlu un apgalvo, ka fašistiskās idejas esot atstātas pagātnē.

Itālijā kopš Otrā pasaules kara nomainījušās jau gandrīz 70 valdības, bet šī būtu vislabējākā no visām. Uz šādu notikumu pavērsienu ar bažām raugās Eiropas Savienība, jo Briselei jau pietiek nepatikšanu ar Ungārijas premjeru Viktoru Orbānu.

Briselei ir bažas, ka Itālija, trešā lielākā ekonomika Eiropas Savienībā, varētu kļūt par tikpat grūtu partneri kā Ungārija.

Meloni ir atzinīgi izteikusies par Orbāna īstenoto politiku, taču atšķirībā no Ungārijas līdera viņa apņēmusies atbalstīt Ukrainu un turpināt sankcijas pret Krieviju.

Vēlētāju aktivitāte bijusi nepilni 64%, kas ir krietni mazāk nekā pirms četriem gadiem (73%).

Labējo spēku bloks varētu iegūt 232 līdz 252 vietas parlamenta apakšpalātā un 114 līdz 126 vietas Senātā. Parlamenta apakšpalātā būs 400 deputātu, savukārt Senātā darbosies 200 senatoru. Līdz ar šim vēlēšanām tika ievērojami apcirpts deputātu skaits Itālijas parlamentā, jo pirms tam apakšpalātā bija 630 deputātu, Senātā bija 315 senatoru.

Itālijas labējās partijas "Itālijas brāļi" līdere Džordžija Meloni ar plakātu "Paldie...
Itālijas labējās partijas "Itālijas brāļi" līdere Džordžija Meloni ar plakātu "Paldies, Itālija!". Viņai ir labas izredzes kļūt par pirmo sievieti Itālijas premjera amatā

Lielākā frakcija būs Meloni vadītajai partijai "Itālijas brāļi", kas ieguvusi 26% balsu. Tas ir milzīgs progress, salīdzinot ar parlamenta vēlēšanām 2018. gadā, kad "Itālijas brāļi" saņēma nedaudz virs 4% balsu.

Partijas popularitāti veicināja tas, ka "Itālijas brāļi" nebija pievienojušies bijušā Eiropas Centrālās bankas prezidenta Mario Dragi vadītajai nacionālās vienotības valdībai, kas Itālijā darbojās kopš pagājušā gada februāra. Šogad jūlijā Dragi valdība izjuka, un "Itālijas brāļi" varēja pozicionēt sevi kā labāko alternatīvu.

Meloni iepriekš izcēlusies ar eiroskeptiskiem izteikumiem, bet pašlaik neviens Itālijas politiķis nav ieinteresēts kaitināt Briseli, jo Itālijai ļoti nepieciešami 200 miljardi eiro, kas tai piešķirti no ES fondiem Covid-19 pandēmijas seku pārvarēšanai.

Meloni tiek raksturota kā pragmatiska politiķe, kas ir gatava kompromisiem. Tostarp arī ar Briseli. Bet nevar arī izslēgt, ka, nespējot vienoties par vienu vai otru jautājumu, viņa varētu atgriezties pie savas populistiskās retorikas.

Labējie politiķi no Ungārijas, Polijas un Francijas jau steigušies apsveikt Meloni ar uzvaru.

"Meloni nav drauds demokrātijai, bet gan drauds Eiropas Savienībai," sarunā ar "BBC" secina politologs Pasarelli, kurš salīdzina Meloni ar Ungārijas un Francijas nacionālistu līderiem.

"Viņa ir līdzīgās pozīcijās kā Marina Lepēna vai Viktors Orbāns. Viņa vēlas "nāciju Eiropu", kurā katrs būtu par sevi. Itālija var kļūt par Putina "Trojas zirgu", kas apdraudēs solidaritāti un palīdzēs viņam vājināt Eiropu."

Meloni partneri topošajā valdībā varētu būt Berluskoni un Salvīni, kas ierindojami pret Krieviju labvēlīgi noskaņoto politiķu lokā.

85 gadus vecais Berluskoni ir sens Putina sabiedrotais. Priekšvēlēšanu kampaņas laikā Berluskoni pavēstīja, ka Putins nemaz neesot gribējis sākt "speciālo militāro operāciju" Ukrainā, bet viņu uz to piespiedusi Krievijas sabiedrība, valdošā partija un ministri.

Berluskoni apgalvoja, ka iebrukuma mērķis bija nedēļas laikā ieņemt Kijivu un nomainīt Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska valdību ar "kārtīgiem cilvēkiem".

Putina fans ir arī galēji labējo līderis Salvīni, kurš savulaik pat pozējis krekliņā ar Putina attēlu.

Meloni gan uzsvērusi, ka viņas valdība nostāsies Ukrainas pusē un atbalstīs sankcijas pret Krieviju.

Meloni sola lielāku atbalstu invalīdiem, bērnu aprūpei un pensionāriem, lai arī Itālijai jau tagad ir viens no vislielākajiem parādiem starp Eiropas Savienības valstīm.

Meloni varētu censties ierobežot geju tiesības, viņa vēlas mudināt itālietes dzemdēt vairāk mazuļu, kā arī apturēt imigrantu plūsmu, ieviešot jūras blokādi pie Lībijas krastiem.

Meloni uzsver, ka Itālijai vajadzētu vairāk izvērtēt savas intereses un īstenot politiku, kas izaicina un apstrīd Briseles lēmumus – visos jautājumos, sākot ar valsts izdevumiem un beidzot ar migrāciju.

"Itālijas brāļu" līderei ir daudz kopīga ar citiem Eiropas galēji labējiem spēkiem, piemēram, viņa solījusi vērsties pret "LGBT lobiju" un apturēt nelegālās imigrācijas straumi, kuras atbalstītāju mērķis esot aizvietot eiropiešus ar imigrantiem.

Pirms divām nedēļam ar līdzīgas retorikas palīdzību labus panākumus Zviedrijas parlamenta vēlēšanās guva galēji labējā partija "Zviedrijas demokrāti", no kuru balsīm tagad būs atkarīga topošās Zviedrijas valdības veidošana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti