Sadaļas Sadaļas

Itālija un Malta atteikušās uzņemt ostās vairākus simtus izglābtu migrantu

Itālija un Malta ir atteikušās uzņemt savās ostās vairākus simtus Vidusjūrā izglābtu migrantu. Par spīti nevalstisko organizāciju aicinājumiem Itālijas valdība palīdzības sniedzējus sauc par bēgļu taksometriem. Tikmēr Eiropas Savienība uz trijiem mēnešiem pagarinājusi savu jūras operāciju "Sophia", taču pastāv bažas, ka Eiropas Savienības dalībvalstu domstarpību dēļ drīzumā šo misiju varētu slēgt. 

Itālija un Malta atteikušās uzņemt ostās vairākus simtus izglābtu migrantuUģis Lībietis/LR
Kopš gada sākuma Vidusjūrā, cenšoties sasniegt Itālijas vai Maltas krastus, dzīvību ir zaudējuši jau vairāk nekā 1300 cilvēku. Par to liecina Starptautiskās Migrācijas organizācijas sniegtie dati. Lai arī kopumā Vidusjūru šķērsojošo migrantu skaits ir strauji samazinājies pēc augstāko rādītāju sasniegšanas pērn, bojā gājušo skaits ir ievērojams. Lai šo situāciju censtos labot, vairākas nevalstiskās organizācijas jau mēnešiem ilgi patrulē Lībijas piekrastē, uzņemot uz saviem kuģiem grūtībās nonākušos migrantus.

Spānijas nevalstiskā organizācija „Proactiva Open Arms” vakar paziņoja, ka Vidusjūrā netālu no Lībijas krastiem ir izglābusi vairāk nekā 300 cilvēkus, tostarp sievietes, arī grūtnieces, bērnus un zīdaiņus, sniedzot palīdzību trijiem grūtībās nonākušiem kuģiem. Taču šiem cilvēkiem pagaidām nav iespēju nokāpt krastā, jo Malta ir atteikusies šo kuģi uzņemt vai arī piešķirt šiem cilvēkiem nepieciešamo pārtiku. Maltas krasta apsardzes helikopters gan evakuējis kādu sievieti un viņas pirms trijām dienām Lībijas pludmalē dzimušo mazuli. Saņemot Maltas noraidījumu, nevalstiskā organizācija vērsās pēc palīdzības pie Itālijas varas iestādēm, taču arī šeit ir saņemts atteikums.

Kā paziņojis Itālijas galēji labējais vicepremjers Matteo Salvīni, viņa atbilde ir skaidra: Itālijas ostas ir slēgtas. Salvīni, kura pārstāvētā valdība ir solījusi ieturēt stingru nostāju pret migrāciju, arī vērsies pie visiem cilvēku kontrabandistiem un tiem, kas sniedz viņiem palīdzību, norādot, ka jautrība ir beigusies. Iepriekš Salvīni bija izteicies, ka glābšanas organizācijas faktiski darbojas kā migrantu taksometri. Glābšanas grupas gan īpaši uzsver, ka nesadarbojas ar cilvēku nelegālajiem pārvadātājiem, uzsverot, ka viņu misijai ir izteikti humāna.

Uz šādiem paziņojumiem organizācijas "Open Arms" dibinātājs Oskars Kamps atbildējis, ka gan Salvīni retorikai, gan vēstījumam - līdzīgi kā visam šajā dzīvē - arī pienāks gals, vienlaicīgi piebilstot, ka pēc daudziem gadu desmitiem Itālijas vicepremjera radiniekiem būs kauns par sava senča izdarībām.

Tikmēr vēl viena palīdzības organizācija, Vācijas „Sea Watch International” arī ir aicinājusi Eiropas valstis sniegt palīdzību, lai jūrā izglābtie cilvēki Ziemassvētkus varētu pavadīt drošā ostā. Nevalstiskās organizācijas arī norādījušas, ka pašreizējā Eiropas valstu attieksme pilnīgi noteikti nevedinot domāt par Ziemassvētku garu.

Piektdien, 21. decembrī, Eiropas Savienības dalībvalstis piekrita uz trijiem mēnešiem pagarināt Vidusjūras misiju cīņai ar cilvēku nelikumīgu pārvadāšanu. Operācija "Sophia" turpināsies līdz marta beigām, taču dalībvalstu vidū joprojām pastāv nopietnas domstarpības par to, kā dalīt jūrā izglābto migrantu uzņemšanas slogu. Jau minētā Itālija vēlas, lai savas ostas atvērtu lielāks skaits Eiropas ostu, vienlaicīgi prasot apstrādāt patvēruma pieteikumus jau šajā ostā.

Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās un drošības jautājumos Federika Mogerīni ir brīdinājusi savus kolēģus, ka gadījumā, ja netiks panākts vismaz pagaidu risinājums šai problēmai, iespējams, operāciju nāksies slēgt. Un tas savukārt nozīmētu Eiropas Savienībai atteikties no savas klātbūtnes Vidusjūrā, atteikties no Lībijas krasta apsardzes apmācīšanas, atteikties no cīņas pret kontrabandistu tīkliem, kā arī atteikties no ieroču embargo ieviešanas un tā tālāk. Kā norāda aģentūra "France Press", atsaucoties uz diplomātiem, vienošanās pagarināt operāciju "Sophia" ir tikai tehnisks pagarinājums, jo Itālijas izceltās problēmas tā arī nav atrisinātas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt