Dienas notikumu apskats

Brīvo arodbiedrību savienības vadības grožus no Krīgera pārņem Baldzēns

Dienas notikumu apskats

Mikrouzņēmumus varēs dibināt tik ilgi, kamēr radīs jaunu kārtību dzīvesstila uzņēmumiem

Itālijā gatavojas Renci valdībai izšķirošajam referendumam

Itālijā gatavojas Renci valdībai izšķirošajam referendumam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Itālija gatavojas svētdien, 4.decembrī, gaidāmajam referendumam par izmaiņām konstitūcijā. Tas var kļūt par nopietnu pārbaudījumu pašreizējai valdībai, jo premjers Mateo Renci šo tautas nobalsošanu lielā mērā ir pārvērtis par uzticības balsojumu savam Ministru kabinetam. 

Piedāvāto izmaiņu noraidīšana var novest pie jaunām vēlēšanām, kurās, spriežot pēc pašreizējiem partiju popularitātes reitingiem, var uzvarēt populistiskā “Piecu zvaigžņu kustība”.

Svētdien Itālijas vēlētājiem būs jāizšķiras, vai atbalstīt piedāvātās izmaiņas konstitūcijā, kas paredz būtiski reformēt parlamenta augšpalātu – Senātu, samazinot tā locekļu skaitu no 315 līdz 100. Turklāt Senāts no vēlētās institūcijas kļūtu par valsts reģionu pārstāvju sanākšanas vietu.

Pašreiz Itālija ir vienīgā Eiropas valsts, kur pastāv divas parlamenta palātas ar līdzvērtīgām pilnvarām. Lai pieņemtu likumu, tam bez izmaiņām ir jābūt apstiprinātam abās palātās. Pēc reformas aizstāvju domām, izmaiņas samazinās apjomīgos valsts tēriņus senatoru uzturēšanai. Pašreiz Itālijā ir pat tādi senatori, kas tiek šajā amatā apstiprināti uz mūžu.

Tomēr pēdējos mēnešos referendums lielā mērā ir pārvērties par uzticības balsojumu pašreizējam premjeram Mateo Renci.

Atsevišķos izdevumos viņš pat tiek salīdzināts ar bijušo Lielbritānijas premjeru Deividu Kameronu. Abi ir vēlējušies sarīkot referendumu, lai saliedētu savus vēlētājus un nostiprinātu varu partijā. Tomēr Lielbritānijas gadījumā iznākums bija pavisam cits – vēlētāji nobalsoja par izstāšanos no Eiropas Savienības un Kamerons no amata atkāpās.

Nav izslēgts, ka arī Renci varētu nākties pamest savu krēslu, ja vairums vēlētāju noraidīs piedāvātās izmaiņas.

Oponenti uzsver, ka konstitūcijas veidotāji ar nolūku ir paredzējuši izveidot divas parlamenta palātas ar vienādām pilnvarām. Tās ir radītas, lai nodrošinātos pret jauna diktatora nākšanu pie varas. Tādēļ Senāta lomas samazināšana var potenciāli pavērt durvis diktatoram.

Tāpat tiek norādīts, ka šim referendumam pēc būtības ir ļoti maz kopīga ar patiesām problēmām, kas Itālijai būtu jārisina. Un galvenais iemesls, kādēļ šīs valsts ekonomika joprojām nespēj atgūt pietiekami lielu izaugsmi, ir Itālijas nevēlēšanās mainīties.

Turklāt opozīcija mēģina pārvērst šo referendumu par uzticības balsojumu ne tikai Renci, bet arī Eiropai. Ziemeļu līgas līderis Mateo Salvini ir sacījis, ka, balsojot pret izmaiņām, itāļi iedos skaļu pļauku Eiropai. Pēc Salvini domām, Eiropa neesot pietiekami palīdzējusi Itālijai, risinot problēmas banku sektorā. Tāpat neesot arī sniegts atbalsts migrācijas krīzes risināšanā.

Salvini vēlas arī Itālijas izstāšanos no Eirozonas, jo tas palīdzēšot atgūt eksporta konkurētspēju. Aptaujas gan liecina, ka vairums itāļu neatbalsta valūtas maiņu.

Ja Renci valdība krīt, tad nākamgad varētu notikt ārkārtas vēlēšanas. Nav izslēgts, ka tajās var uzvarēt populistiskā “Piecu zvaigžņu kustība”. Tas var radīt nestabilitāti valstī un ietekmēt jau tā problemātisko banku stāvokli. Un tam savukārt var būt ietekme uz visu Eirozonu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti