Rīta Panorāma

Lietuviešu Eirovīzijas kandidāti «The ROOP» sasniedz rekordu

Rīta Panorāma

«Zaļā enerģija» sāk dominēt ES

No amata atkāpies Itālijas premjerministrs Konte

Itālijā atkāpies premjers Džuzepe Konte

Par atkāpšanos no amata otrdien, 26. janvārī, paziņoja Itālijas premjerministrs Džuzepe Konte. Politiķis to darījis, lai censtos izveidot jaunu valdību, iespējams, jau trešo trīs gadu laikā. Šāds solis ir rezultāts vairākiem satricinājumiem, ko pēdējā laikā piedzīvojusi kopš 2019. gada septembra pie varas esošā koalīcija. Premjera atkāpšanās notiek laikā, kad valsts joprojām turpina smagu cīņu ar Covid-19 pandēmiju.  

ĪSUMĀ:

  • Koalīcija uz sabrukuma robežas, kopš to pameta ekspremjera Renci partija.
  • Renci un premjeram Kontem bija domstarpības par Covid-19  krīzes pārvarēšanu.
  • Konte pagājušajā nedēļā izturēja divus uzticības balsojumus parlamentā.
  • Tomēr Senātā viņš nespēja nodrošināt absolūto vairākumu.
  • Tagad Konte paziņoja par atkāpšanos, demisija iesniegta prezidentam.
  • Diskusijas ar partiju līderiem prezidents sākšot trešdienas pēcpusdienā.
  • Konte varēja zaudēt Senātā svarīgajā balsojumā par tieslietu reformām.
  • Eksperts: Konte izvairās no zaudējuma, palielina iespēju veidot jaunu valdību.
  • Parlamentā esošās partijas vēlas izvairīties no ārkārtas vēlēšanām.

Itālijā atkāpies premjers Džuzepe Konte
00:00 / 03:09
Lejuplādēt

Ziņas par to, ka Itālijas premjerministrs Džuzepe Konte gatavojas otrdien paziņot par atkāpšanos no amata, parādījās pirmdien. Valdošā koalīcija atrodas uz sabrukuma robežas kopš 13. janvāra, kad no koalīcijas aizgāja ekspremjera Mateo Renci partija “Italia Viva”. Renci partijas aiziešanu no koalīcijas izraisīja viņa domstarpības ar premjeru jautājumā par Covid-19 krīzes un ekonomikas krīzes pārvaldību.

Valdošajā koalīcijā pēc Renci partijas aiziešanas palika populistiskā Pieczvaigžņu kustība (M5S), kreisi centriskā Demokrātiskā partija (PD) un kreiso partiju apvienība “Brīvie un līdztiesīgie”.

Lai gan Konte pagājušajā nedēļā izturēja divus uzticības balsojumus parlamentā, Senātā viņš nespēja nodrošināt absolūto vairākumu.

Runājot par situāciju valstī, Konte iepriekš atzina, ka var droši teikt, “ka situācija ir sarežģīta, ļoti sarežģīta. Ir ļoti sarežģīti valdīt šādos apstākļos. Šī ir krīze, kas uzplēsusi ļoti dziļas brūces valdībā, vairākuma spēkos. Un tā arī radījusi nemierus valstī.”

Par nodomu atkāpties premjers saviem ministriem paziņojis otrdienas rītā, un atkāpšanās jau iesniegta arī Itālijas prezidentam Serdžo Matarellam.

Diskusijas ar partiju līderiem prezidents sākšot trešdienas pēcpusdienā. Pieczvaigžņu kustības pārstāvis, ārlietu ministrs Luidži Di Maio tviterī norādīja, ka valsts pandēmijas dēļ pārdzīvo vienu no visu laiku sliktākajiem periodiem, tādēļ ir vajadzīga vienotība un nepieciešams apvienoties ap Konti.

Atbalstu Kontem paudis arī Demokrātiskās partijas līderis Nikolā Zingareti. Abas partija pauda atbalstu Kontem jau tad, kad no koalīcijas aizgāja Renci partija.

Konte nolēmis atkāpties pirms šonedēļ gaidāmā svarīgā balsojuma parlamentā par tieslietu reformām. Bija gaidāms, ka valdība šajā balsojumā zaudēs.

Kā aģentūrai AFP atzinis konsultāciju uzņēmuma “Teneo” pārstāvis Volfango Pikoli, Kontes aprēķins ir spert soli agri un tādējādi šonedēļ izvairīties no pazemojošas sakāves Senātā, palielinot savas iespējas saņemt mandātu jaunas valdības izveidei.

Pikoli piebilst, ka ar jau minēto Demokrātiskās partijas un Pieczvaigžņu kustības atbalstu Kontem varot nepietikt jaunas valdības izveidei, un tādā gadījumā šīs abas partijas var vienoties par ceļu uz priekšu bez Kontes.

Katrā gadījumā partijas vēlas izvairīties no ārkārtas vēlēšanām, jo sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka tās varētu zaudēt šajās vēlēšanās.

Labus panākumus varētu gūt ekspremjera Silvio Berluskoni partija “Forza Italia” un Mateo Salvīni vadītā galēji labējā partija “Līga”.

Līdz šim Kontem jau vairākas reizes politiskajos ūdeņos ir izdevies veiksmīgi “izstūrēt” cauri, un,  kā aģentūrai AFP atzīst politikas profesors Loreno Kastelani, “Konte sevi pierādījis kā hameleonu” un bijis ārkārtīgi elastīgs. Pēc eksperta domām, fakts, ka Konte nepieder ne pie vienas politiskās partijas, bija priekšrocība, taču tas var nospēlēt par sliktu, ja politiskās partijas kļūs agresīvākas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti