Irānas prezidenta vizītes laikā Itālijas muzejā «noslēpj» kailās skulptūras

Ņemot vērā pasaules līmeņa krīzi un vājo ekonomisko izaugsmi, ar lielām cerībām tiek gaidīta Irānas atgriešanās uz globālās politikas skatuves. Nule Irānas prezidents Hasans Rohani devies ilgi gaidītajā Eiropas tūrē, kas sākās ar Itālijas un Vatikāna apmeklējumu. Tomēr diskusijas izraisīja Itālijas protokola piekāpība Irānas reliģiskajām un kultūras paražām - muzejā, kur ieradās prezidents Rohani, tika aizklātas kailās skulptūras.

Tās ir tikai pāris skulptūru muzejā, kurā viesojās islamiskās Irānas republikas vadītājs prezidents Hasans Rohani. Tomēr tas var kļūt par svarīgu precedentu, kas ietekmēs diplomātisko protokolu augstākā līmeņa sarunās. Turklāt klasisko meistardarbu piesegšanai ar baltām kastēm var būt arī plašākas atskaņas bēgļu atšķirīgās kultūras un reliģiskās tradīcijas dēļ.

Itāļu pretimnākšana tika novērtēta. Vizīte aizvadīta īpaši siltās un sirsnīgās noskaņās, turklāt tās panākumi arī bagātinās abu valstu ekonomikas. Parakstītas vienošanās par sadarbību dažādos ekonomikas sektoros, tostarp tērauda rūpniecībā, kuģu būvē un ekonomikā, kopsummā par 17 miljardiem eiro. Tas solās būt milzīgs pienesums Itālijas ekonomikai, kuras grūtās dienas sākās līdz ar globālo ekonomisko krīzi, un stāvokli vēl vairāk pasliktināja sankcijas pret Krieviju, kas bija lielākais itāļu luksus preču un pārtikas produktu noieta tirgu.

Pēc Irānas lūguma svinīgajās valsts vakariņās, kurās piedalījās arī Itālijas pašu lielāko kompāniju vadība, netika servēts arī vīns. Tādējādi oficiālā Roma piekrita atkāpties no ierastā valsts protokola.

Trešdien Irānas valdības vadītājs ierodas Francijā. Tomēr, lai cik nepieciešami Irānas pasūtījumi  arī šai valstij, Parīze vēl pērnā gada nogalē uzsvērti norādīja, ka valsts protokols mainīts netiks — svinīgajās vakariņās franču vīns tiks servēts, un tas, vai to baudīt, ir katra viesa paša ziņā.

Tiesa, Francijai, kas gan vēsturiski, gan arī mūsdienās cieši saistīta ar vairākām Tuvo Austrumu reģiona arābu valstīm, ir atšķirīgs skatījums uz Irānas nepārprotamo vēlmi kļūt par vadošu spēlētāju visai plašā reģionā. Tas tika ieskicēts preses konferencē ar Itālijas premjeru.

“Pagātnē mēs esam veiksmīgi sadarbojušies ar Itāliju daudzās nozarēs. Strādājām kopā miera labad Afganistānā. Mūsu sadarbība jāturpina, lai panāktu reālu mieru tuvajos Austrumos,”  preses konference sacīja Rohani.

“Mēs vēlamies drošu Afganistānu, drošu Irāku, Sīriju, Libānu un Lībiju.  Tajā visā mēs varam konsultēties un sadarboties. Kultūras jomā, politikā, kā arī drošības dienestu darbā,” pauda Irānas prezidents.

Kaut tieši nesaistot ar piekāpšanos viesa kultūrtradīcijām, mediji ziņo, ka vizītes panākumi pat pārsnieguši cerētos. Itālijas inženieriem, mašīnbūvei, smagajai rūpniecībai un citām nozarēm būs darba pilnas rokas, īstenojot gan cauruļvada projektu, gan pasūtījumus enerģētikas, metalurģijas un infrastruktūras jomās.

Irāna arī paziņojusi par nodomu iegādāties vairāk nekā 160  Eiropā ražotu lidmašīnu, galvenokārt no “Airbus” konsorcija, kas ir četru valstu — Francijas, Vācijas, Spānijas un Lielbritānijas — lidmašīnu būves milzis un ASV “Boeing”  kompānijas lielākais konkurents.

Irānas atgriešanās uz globālās politikas skatuves kļuva iespējama pēc vienošanās ar Irānu šīs valsts kodolprogrammas pārskatīšanu

Jau  ziņots, ka Rohani Eiropas vizītes laikā gan Irānas, gan Eiropas politiķi atzinuši, ka sekmīgais sarunu iznākums par Irānas kodolprogrammu, kuru valsts apsolījusies izmantot tikai un vienīgi miermīlīgiem mērķiem, ir radījis ieguvumus abām pusēm un ļaus Irānai ekonomiski uzplaukt.

Analītiķi min, ka lielu lomu šajos procesos spēlē Irānas prezidenta personība. 67 gadus vecais bijušais akadēmiķis un diplomāts Rohani tiek uzskatīts par pragmatisku politiķi, kurš allaž iestājies par Irānas attiecību uzlabošanu ar Rietumiem.

Par sankciju atcelšanu pret Irānu tagad paziņojusi arī Kanāda, jo tā vēlas, lai tās uzņēmumiem, tostarp aviobūves firmai "Bombardier", būtu pieejams Irānas tirgus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti