Irāna, Ziemeļkoreja un Sīrija bloķē ANO vienošanos par ieroču tirdzniecības kontroli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Irāna, Ziemeļkoreja un Sīrija Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Ģenerālās asamblejas delegāciju sanāksmē atteicās atbalstīt pirmo vispasaules vienošanos par konvencionālo ieroču tirdzniecību, kuras apmērs ik gadu sasniedz 80 miljardus ASV dolāru (44 miljardus latu), piektdien vēstīja ASV plašsaziņas līdzekļi.

Irānas puse savu lēmumu pamatoja ar to, ka līgums mazina valstu likumīgās tiesības apbruņoties un aizsargāt savu teritoriālo vienotību.

Savukārt kāds Ziemeļkorejas diplomāts paziņojis, ka "tāda vienošanās ļauj lielajiem bruņojuma eksportētājiem diktēt savus noteikumus", bet Sīrijas delegācija norādīja, ka "līgumā nav pietiekami skaidri ierakstīti nosacījumi bruņojuma nonākšanas teroristu rokās novēršanai".

ASV plašsaziņas līdzekļi norāda, ka Irānas, Ziemeļkorejas un Sīrijas lēmums bloķēt vienošanos izraisīja lielākās daļas pārējo delegāciju sašutumu.

Lielākie bruņojuma tirgotāji pasaulē ASV, Krievija, Vācija, Francija, Ķīna un Lielbritānija ir paudušas gatavību atbalstīt vienošanos, par kuru sarunas sākās jau 2006.gadā.

Jaunā vienošanās tiktu attiecināta uz tanku, kaujas bruņutransporta, lielkalibra artilērijas sistēmu, kaujas lidmašīnu, uzbrukuma helikopteru, militāro kuģu, raķešu un raķešu palaišanas sistēmu, kā arī mazo un vieglo ieroču tirdzniecību.

Vienošanās mērķis ir panākt, ka valstīm ir pienākums nacionālā līmenī kontrolēt bruņojuma eksportu, pirms pārdošanas izvērtējot, vai piegādātais bruņojums netiks izmantots genocīdam, kara noziegumiem vai teroristisku vai organizētās noziedzības grupējumu darbībai.

Lai gan sarunas par vienošanos ANO galvenajā mītnē turpinājās desmit dienu, Irānas, Ziemeļkorejas un Sīrijas iebildumu dēļ vienošanās delegāciju starpā netika panākta. Tagad tiek plānots iesniegt to tieši balsojumā ANO Ģenerālajā asamblejā, kur apstiprināšanai tai nepieciešamas divu trešdaļu no 193 valstīm atbalsts. Lai gan daudzas valstis ir solījušas vienošanos atbalstīt ir dzirdami iebildumi arī no tādām valstīm kā Krievija un Indija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti