Igaunijas opozīcija pieprasa neuzticības balsojumu pašreizējai valdībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Igaunijas opozīcija pieprasa sarīkot parlamentā neuzticības balsojumu pašreizējai valdībai. Uz šādu rīcību opozīcijas spēkus pamudināja konservatīvās partijas EKRE ministru mēģinājumi nelikumīgi atlaist no amata Igaunijas Policijas un robežsardzes dienesta vadītāju. Tomēr premjers Jiri Ratass uzstāj, ka koalīcija var turpināt darbu.

Igaunijas opozīcija pieprasa neuzticības balsojumu pašreizējai valdībai
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Igaunijas opozīcijā esošā Reformu partija uzskata, ka premjers Jiri Ratass un viņa vadītā valdība vairs nedrīkst vadīt valsti. Arī Sociāldemokrāti ir gatavi pievienoties šim aicinājumam, ja premjers Ratass pats līdz 21. augustam nepieņems lēmumu par atkāpšanos no amata.

Šādu opozīcijas reakciju izsauca iekšlietu ministra Marta Helmes un viņa dēla finanšu ministra Martina Helmes mēģinājumi atlaist no amata Igaunijas Policijas un robežsardzes dienesta vadītāju Elmāru Vaheru. Abi ministri atrodas konservatīvās partijas EKRE vadībā.

Reformu partijas vadītāja Kaja Kallasa uzskata, ka Igaunijā pašlaik neesot rīcībspējīgas valdības.

Pēc viņas vārdiem, ministri brīvi pārsniedz pilnvaras, neievēro likumus un spļauj uz tiesiskumu, bet premjers Ratass turpina apgalvot, ka viss esot kārtībā.

Tādēļ tieši valdības vadītājs esot atbildīgs par pašreizējo situāciju.

Skandāls aizsākās, kad policijas un robežsardzes priekšnieks Vahers izplatīja iekšējo ziņojumu, kurā tika brīdināts, ka Finanšu ministrijas prasība visām valsts iestādēm ietaupīt 3% no budžeta var likt atlaist no darba vairāk nekā 100 policistus. Šis dokuments nokļuva presē.

Tajā brīdī iekšlietu ministra pienākumus īslaicīgi pildīja finanšu ministrs Martins Helme, kurš aizstāja savu tēvu atvaļinājuma laikā. Helme apvainoja policijas priekšnieku mēģinājumos radīt uz valdību sabiedrības spiedienu un sacīja, ka viņš nodarbojas ar politiskām manipulācijām. Pēc tam Helme jaunākais izsauca policijas priekšnieku Vaheru un lika viņam uzrakstīt atlūgumu. Kad Vahers atteicās atkāpties, ministrs parādīja viņam rīkojumu par atlaišanu. Vēlāk ir izrādījies, ka šis dokuments esot viltots.

Savukārt policijas priekšnieks sasauca preses konferenci un norādīja, ka viņu no amata var atlaist tikai valdība nevis atsevišķs ministrs. Šajā brīdī konfliktā iejaucās premjers Ratass. Viņš atzina, ka ministram neesot bijis tiesību atlaist policijas vadītāju un arī valdība to darīt negrasās, jo tam neesot pamata.

Opozīcija mudināja premjeru atlaist no amata abus skandāla iesaistītos ministrus vai arī atkāpties pašam. Bijusī iekšlietu ministre no sociāldemokrātu partijas Katri Raika sacīja, ka Marta Helmes rīcība atgādina 30. gadu Vāciju vai PSRS nevis mūsdienīgu valsti.

Piektdien vakarā premjers satikās ar iekšlietu un finanšu ministru. Saruna notika finanšu ministra lauku mājās Lēnes apriņķī.

Visas puses atzina, ka situācija neesot vienkārša.

Tomēr gan Centra partija, gan EKRE esot gatavas turpināt darbu valdībā, lai izpildītu vēlētājiem dotos solījumus.

Līdz ar to var prognozēt, ka Ratasa valdība, visticamāk, varētu izturēt gaidāmo neuzticības balsojumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti