Gruzijā premjera amatam izvirza «Gruzijas sapņa» kandidātu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Gruzijā pēc valdības vadītāja Giorgija Gaharijas pēkšņās demisijas pieaug politiskais saspīlējums. Premjera amatam izvirzīts partijas “Gruzijas sapnis” pārstāvis Iraklijs Garibašvili, kurš reiz jau darbojies valdības vadītāja amatā. Opozīcija tikmēr pieprasa jaunu parlamenta vēlēšanu sarīkošanu, bet rietumvalstis aicina nepieļaut situācijas eskalāciju.

ĪSUMĀ:

  • 38 gadus vecais premjera amata kandidāts reiz jau darbojies šajā amatā.
  • Politisko krīzi izraisīja tiesas lēmums apcietināt opozīcijas līderi.
  • Iespējamā premjera partija atbalsta labākas attiecības ar Krieviju.
  • Gruzijas prezidente aicina mazināt politisko spriedzi.

Iepriekšējais valdības vadītājs Gaharija ceturtdien atkāpās no amata, jo viņš iebilda pret tiesas rīkojumu apcietināt opozīcijā esošās “Vienotās nacionālās kustības” līderi Niku Meliju.

Gruzijā premjera amatam izvirza «Gruzijas sapņa» kandidātu
00:00 / 02:30
Lejuplādēt

Nedēļas vidū Tbilisi tiesa apmierināja Ģenerālprokuratūras prasību piemērot Melijam pirmstiesas apcietinājumu. Viņš tika tiesāts par atteikšanos samaksāt 40 000 laru (ap 10 000 eiro) drošības naudu. To viņam piesprieda pērn, kas Melija tika apsūdzēts nemieru organizēšanā valstī 2019. gadā. Šie nemieri izcēlās pēc tam, kad Gruzijas parlamentu uzrunāja Krievijas parlamenta pārstāvis, turklāt darīja to no parlamenta spīkera vietas. Tāpat Melija bija publiski noņēmis uzraudzības aproci un paziņojis, ka neuzticas tiesai.

Saspīlējums kaitē attīstībai

Tiesas lēmums apcietināt Meliju nekavējoties izsauca asu opozīcijas reakciju un solījumus nepakļauties policijas rīkojumiem, ja varasiestādes turpinās mēģināt apcietināt opozīcijas līderi, kurš kopā ar saviem biedriem jau trešo dienu atrodas partijas birojā.

"Vienotās nacionālās kustības" pārstāvis Nika Oboladze atkārtoti uzsvēris nepieciešamību sarīkot jaunas parlamenta vēlēšanas: “Mēs paliksim birojā un aizsargāsim Meliju līdz brīdim, kamēr politiskā krīze pierims, politiskās vajāšanas tiks pārtrauktas un netiks uzsāktas reālas sarunas par ārkārtas parlamenta vēlēšanām.”

Tā kā Gruzijas valdībā nebija vienprātības par Melijas apcietināšanu, Gruzijas premjerministrs Gaharija paziņoja par atkāpšanos no amata. Gaharija atzina, ka saspīlējums valsts iekšienē kaitē Gruzijas demokrātiskās un ekonomiskās attīstības nākotnei. Šim lēmumam sekoja Iekšlietu ministrijas lēmums Melijas aizturēšanu uz laiku atlikt.

Jauneklīgais premjers

Vienlaicīgi kļuva zināms, ka uz premjerministra amatu tiek virzīts Iraklijs Garibašvili, kurš jau agrāk bijis gan premjerministrs, gan aizsardzības un iekšlietu ministrs. 2013. gadā, kad viņš kļuva par Gruzijas premjerministru, tobrīd 31 gadu vecais Garibašvili bija viens no jaunākajiem valdības vadītājiem pasaulē. Garibašvili pārstāv valdošo partiju “Gruzijas sapnis”, kuras līderis Bidzina Ivanišvili tiek vainots pārāk ciešos sakaros ar Krieviju. “Gruzijas sapņa” pārstāvji jau paziņojuši, ka runas par ārkārtas parlamenta vēlēšanām ir tikai spekulācijas.

Uz notiekošo valstī reaģējusi arī Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili, kura norādījusi uz nepieciešamību mazināt spriedzi un nomierināt situāciju, kam galvenais priekšnoteikums būtu konstruktīvs dialogs. Pēc prezidentes teiktā, par likumīgiem pasludinātu vēlēšanu rezultātu apšaubīšana, draudi izmantot nepakļaušanos un aicinājumi un sabiedrības protestiem tikai vājinās un destabilizēs valsti. Aicinājumu izvairīties no turpmākā saspīlējuma izteikušas arī Amerikas Savienotās Valstis un Eiropas Savienība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti