Glāzgovā sākas ANO Klimata konference

Lielbritānijas pilsētā Glāzgovā 31. oktobrī sākas ANO Klimata konference. Tās laikā pasaules valstu līderi ir plānojuši apspriest turpmākās darbības, lai sasniegtu Parīzes klimata vienošanās mērķus, cenšoties palēnināt straujās klimata pārmaiņas. Viens no galvenajiem uzdevumiem ir panākt, lai globālā temperatūra nepaaugstinātos vis 1,5 Celsija grādiem. Sanāksmes priekšvakarā ANO gan brīdinājusi, ka pašlaik pasaule ievērojami atpaliek no izvirzītajiem mērķiem. 

Glāzgovā sākas ANO Klimata konference
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Lai sasniegtu pašlaik izvirzītos klimata mērķus pasaulei līdz 2030. gadam kaitīgie izmeši būtu jāsamazina gandrīz uz pusi, bet 2050. gadā jāpanāk oglekļa neitralitāte. Kā paziņojusi ANO, ar pašreizējiem dalībvalstu solītajiem samazinājumiem globālā temperatūra celsies par katastrofāliem 2,7 Celsija grādiem.

Īpaši liela uzmanība tiek pievērsta lielākajām atmosfēras piesārņotājām, no kurām tiek sagaidīti daudz ambiciozāki solījumi. Vienlaikus lielu uzsvaru paredzēts likt uz atteikšanos no fosilajiem kurināmajiem, piemēram, akmeņoglēm, taču pašreizējā enerģijas krīze un augstās energoresursu cenas šīs ambīcijas varētu mazināt.

Konference ilgs gandrīz divas nedēļas. Pirmdien Glāzgovā uz samitu ieradīsies arī pasaules valstu vadītāji. 

Eksperti brīdina, ka tikai efektīva rīcība palīdzēs novērst daudz postošāku klimata ietekmi ne tikai uz cilvēci, bet uz lielāko daļu dzīvības uz Zemes. 

“Strauji mainīgais klimats sit trauksmes zvanus pasaulei, lai tā steidzamāk pielāgotos, apzinātu nodarītos zaudējumus un rīkotos nekavējoties, lai pusotra grāda mērķi uzturētu dzīvu. Mēs zinām, ka šī konference ir mūsu pēdējā labākā cerība saglābt šo mērķi. Mums priekšā ir bezprecedenta diskusijas un sarunas, taču ticu, ka šī starptautiskā sistēma var sasniegt rezultātus. Tai ir jāsniedz rezultāti,” norādīja ANO klimata konferences priekšsēdētājs Aloks Šarma.

Glāzgovā jau ierodas daudz klimata aktīvistu, lai politiķiem pieprasītu steidzami rīkoties klimata pārmaiņu apturēšanai. Glāzgovā ir arī zviedru klimata aktīviste Grēta Tūnberga.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti