Pusdiena

Briselē turpinās notikušā izmeklēšana, vainīgo meklēšana, bojā gājušo apzināšana

Pusdiena

Pusdiena 25.03.2016

Alpos notur piemiņas brīdi «Germanwings» aviokatastrofas gadadienā

Gads pēc «Germanwings» katastrofas: Ārstiem var nākties brīdināt par pilotu garīgās veselības problēmām

Vairāki simti cilvēku netālu no "Germanwings" lidmašīnas katastrofas vietas ceturtdien, 24.martā, piemin aviokatastrofā bojā gājušos 150 cilvēkus. Lidmašīnu Alpu klintīs tieši pirms gada ietrieca tās otrais pilots, kuram bijusi smaga depresija. Izmeklētāji tagad aicina ieviest jaunus noteikumus, kas liktu ārstiem brīdināt varasiestādes, ja būtu pamats uzskatīt, ka lidmašīnu pilotu garīgās veselības stāvoklis apdraud sabiedrības drošību. 

Pirms gada 24. martā notikušajā aviokatastrofā gāja bojā visi lidmašīnā esošie 150 cilvēki. Lielākā daļa pasažieru bija vācieši un spāņi. Vācijas aviosabiedrības "Lufthansa" struktūrvienības "Germanwings" lidmašīna "Airbus 320" bija ceļā no Barselonas Spānijā uz Diseldorfu Vācijā.

Aptuveni 40 minūtes pēc pacelšanās lidmašīna nogāzās Francijas Alpos. Tiek uzskatīts, ka lidmašīnas otrais pilots Andreass Lubics apzināti strauji samazināja augstumu un lidmašīnu lielā ātrumā ietrieca klintīs. Viņš izmantojis brīdi, kad reisa kapteinis bija izgājis no pilota kabīnes, un tajā ieslēdzās.

Izmeklētāji noskaidroja, ka Lubics cieta no smagas depresijas un viens no ārstiem divas nedēļas pirms katastrofas ir rekomendējis ārstēties psihiatriskajā slimnīcā. Tomēr ārstu konfidencialitātes noteikumu dēļ civilās aviācijas varasiestādes par to netika brīdinātas.

Ceturtdienas, 24.marta, rītā, Vernē ciematā Francijas Alpos, netālu no aviokatastrofas vietas, pulcējās aptuveni 600 bojā gājušo tuvinieki un draugi. Tā bija privāta ceremonija, kurā valdības amatpersonas nepiedalījās.

Ceremonija sākās ar upuru vārdu nolasīšanu pie piemiņas plāksnes, kas novietota viņu piemiņai. Sapulcējušies viņus pieminēja ar klusuma brīdi plkst.10.41 pēc vietējā laika – tas bija brīdis, kad lidmašīna ietriecās klintīs.

Pēc piemiņas ceremonijas Vernē ciematā aptuveni 80 no dalībniekiem plāno doties uz pašu katastrofas vietu, kas atrodas pusotra kilometra augstumā virs jūras līmeņa.

Lielākā daļa bojā gājušo bija vācieši un spāņi. Jau trešdien, 23.martā, piemiņas ceremonijas notika Barselonā, no kurienes lidmašīna izlidoja, un Diseldorfā, kur tai bija paredzēts nolaisties.

Abās lidostās tika atklātas piemiņas plāksnes. Ceremonijās piedalījās bojāgājušo tuvinieki, avārijas dienestu darbinieki un amatpersonas, Barselonā arī Spānijas premjerministrs Mariano Rahojs. Barselonas lidostā karogi tika nolaisti pusmastā un aizdedzinātas sveces mirušo piemiņai.

Ceremonijas laikā Barselonas lidostā bojāgājušo tuvinieku asociācijas prezidente Silvija Čavesa norādīja, ka viņi vēlas izvairīties no līdzīgas katastrofas atkārtošanās.

"Mēs vēlamies, lai šāda veida notikumi vairs neatkārtojas. Mēs vēlamies, lai citām ģimenēm nenākas iet cauri tai briesmīgajai situācijai, ko pieredzējām mēs.

Un mēs vēlamies, lai sabiedrība un mūsu līderi saprot, ka ir nepieciešams rūpēties vienam par otru," teica Čavesa.

Šomēnes "Germanwings" lidmašīnas katastrofu izmeklējošās Francijas iestādes aicināja ieviest jaunus noteikumus, kas liktu ārstiem brīdināt varasiestādes, ja būtu pamats uzskatīt, ka lidmašīnu pilotu garīgās veselības stāvoklis apdraud sabiedrības drošību.

Lidmašīnas otrais piltos Lubics nevienu neinformēja par ārsta brīdinājumiem, tādēļ "varasiestādes vai viņa darba devējs nevarēja spert nekādus soļus, lai neļautu viņam lidot", norādīja Francijas aviācijas pārvalde. Tā noskaidroja, ka pilotu sertifikācijas procesā nav iespējams konstatēt problēmas, kādas bija Lubicam, un uzsvēra, ka būtu nepieciešami skaidrāki noteikumi situācijām, kad pacientu konfidencialitāti varētu atcelt sabiedrības drošības dēļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt