«Freedom House»: Pasaulē sarūk brīvība un demokrātija

Nevalstiskā organizācija “Freedom House” trešdien publicējusi ikgadējo ziņojumu par brīvības un demokrātijas stāvokli pasaulē. Pētījumā teikts, ka 2020.gadā koronavīrusa Covid-19 pandēmija, ekonomiskā neskaidrība un konflikti izraisīja pilsonisko brīvību samazināšanos pasaulē.

“Freedom House” norāda, ka pēdējā gada laikā 73 valstīs ir samazinājusies brīvība. Šo valstu vidū ir ne tikai tādas autoritāri pārvaldītas valstis kā Ķīna, Baltkrievija un Venecuēla, bet arī ASV un Indija. Ziņojumā ir izvērtēts brīvības un demokrātijas stāvoklis 195 valstīs. 82 no tām ir atzītas par “brīvām”, 59 – par “daļēji brīvām”, bet 54 – par “nebrīvām”. Latvija, Lietuva un Igaunija saglabājušas vietu “brīvo” valstu pulkā.

“Freedom House” secina, ka pasaulē brīvības mazināšanās vērojama jau 15 gadus pēc kārtas. Līdz ar Indijas statusa maiņu no “brīvas” uz “daļēji brīvu” pašlaik jau mazāk kā 20% pasaules iedzīvotāju dzīvo brīvā valstī.

“Freedom House” norāda, ka Covid-19 pandēmija devusi ieganstu valstu valdībām ierobežot cilvēku brīvību, pastiprināt novērošanu, apgrūtināt cilvēku pulcēšanos un pārvietošanos. Spilgts piemērs ir Ķīna, ko “Freedom House” raksturo kā iedzīvotāju skaita ziņā lielāko diktatūru pasaulē. “Pekina pastiprināja globālo dezinformācijas un cenzūras kampaņu, lai mazinātu sekas, ko radīja sākotnējā koronavīrusa epidēmijas slēpšana, kas krietni apgrūtināja pasaules reakciju uz šo krīzi.”

“Freedom House” norāda arī uz ASV demokrātijas nestabilitāti, ko apliecināja arī janvāra sākumā notikušais nemiernieku iebrukums ASV parlamentā. “Tikai ar nopietnām ilgtermiņa reformām būs iespējams novērst kaitējumu, kas Trampa valdīšanas laikā tika nodarīts ASV pamattiesībām un brīvībām.”

“Freedom House” gan aicina saglabāt ticību demokrātijas nākotnei. “Demokrātija šodien ir novājināta, bet ne sakauta. Tās noturīgā popularitāte arvien naidīgākā pasaulē un spēja izturēt postošo gadu liecina par noturību, kas ir laba vēsts brīvības nākotnei.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt