Francijā streikotāji cīņā pret pensiju reformu sola nepadoties

Franciju jau pusotru mēnesi paralizējuši streiki. Desmitiem saniknotu protestēju piektdien centās iekļūt kādā Parīzes teātrī, kur atradās Francijas prezidents Emanuels Makrons kopā ar sievu Bridžitu. Cilvēki protestē pret  prezidenta iecerēto pensiju reformu. Neskatoties uz to, ka valdība piekāpusies vairākos jautājumos, arodbiedrības nepadodas.

Dusmas Francijas iedzīvotājos izraisījusi Makrona iecerētā pensiju reforma. Skandējot dažādus saukļus, cilvēki piektdien pārsteidza policijas darbiniekus un ielauzās teātrī. Īsi pēc atgadījuma Makrons ar sievu tika evakuēti.

Reforma paredz ieviest universālu pensiju sistēmu, kas aizstātu pašreizējos 42 īpašos režīmus. Dažādas privilēģijas šobrīd bauda virkne profesiju pārstāvju, sākot ar dzelzceļniekiem un beidzot ar Parīzes opernama darbiniekiem. Īpašās pensiju sistēmas bieži garantē lielākas pensijas un agrāku pensionēšanos.

Decembra sākumā streiku sāka transporta sektorā strādājošie. Šomēnes viņiem pievienojušies arī juristi, skolotāji, mediķi un gaisa satiksmes dispečeri.

Streikotāju vidū ir arī muzeju darbinieki. Piemēram, Luvras muzejs, kas ir viens no apmeklētākajiem pasaulē, piektdien bija slēgts. Arī turpmāk streiku laikā daļa izstāžu zāļu būs aizvērtas vai pieejamas tikai daļēji. Katru dienu slaveno muzeju apmeklē apmēram 30 tūkstoši cilvēku, un liela daļa tūristu ir sašutuši.

Tūrists no Vācijas Gerhards Jēle atzina, ka piedzīvojis milzīgu vilšanos. "Es ieguldīju savu enerģiju un samaksāju par muzeja biļeti. Nekur nebija normālas informācijas par streiku apmēru," viņš teica. "Man arī nav saprotams tas, ka praktiski nekursē sabiedriskais transports. Arodbiedrības vajadzētu kontrolēt ar stingrāku roku."

Luvras darbinieks Mehenna Belaīds paskaidroja, ka protestētāji saprot apmeklētāju dusmas, bet tās būtu jāvelta valdībai, kas vēlas realizēt pensiju reformu.

Arodbiedrības neplāno pārtraukt streikus, neskatoties uz to, ka valdība piekritusi nepalielināt pensionēšanās vecumu.

Tajā pašā laikā tiek prognozēts, ka protestētāju skaits saruks, jo par streika dienām viņi nesaņem algu. Daži gan apņēmušies nepadoties, līdz panāks reformas atcelšanu.

Vilciena vadītājs Ēriks Delonejs pastāstīja, ka ģimene ir iepirkusi 25 kilogramus kartupeļu, kā arī iesaldējusi pārtiku. "Šogad nedosimies slēpot un neplānojam citas brīvdienas," atzina vīrietis. "Arī bērni Ziemassvētkos zināja, ka mēs cīnāmies par viņu pensijām. Tāpēc viens otram pasniedzām mazas dāvaniņas."

Šie ir ilgākie streiki Francijā kopš 1995. gada, kad cilvēki protestēja pret toreizējo pensiju reformu. Toreiz valdībai nācās piekāpties, lai pārtrauktu haosu valstī. Vai Makrons piekāpsies un atteiksies no plāna par pensiju reformu tāpat kā valstsvīri pirms viņa, gan nav zināms.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti