Francija pauž vēlmi kļūt par Indijas tuvāko partneri Eiropā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

„Francija vēlas kļūt par Indijas visciešāko partneri Eiropā,” tā, esot savā pirmajā valsts vizītē Indijā, pavēstījis Francijas prezidents Emanuels Makrons. Līdz šim Indijas vārti uz Eiropu ir bijusi Lielbritānija, taču Francijas līderis nav slēpis, ka vēlētos šo kārtību mainīt. Tirdzniecība un drošība ir bijuši vieni no aktuālākajiem tematiem abu pušu sarunās.

Francija pauž vēlmi kļūt par Indijas tuvāko partneri Eiropā
00:00 / 03:15
Lejuplādēt
Francijai un globāli arvien nozīmīgākajai Indijai ir 20 gadu senas stratēģiskās sadarbības saiknes, taču Makrona vizīte Indijā liek domāt, ka šī partnerība kļūs vēl ciešāka.

Deli sagaidīja Makronu ļoti svinīgi un, kā vēlāk rakstīja mediji, Indijas premjerministrs Nārendra Modi neskopojās ar savu „lāča apskāvienu”. Makrons medijiem atzina, ka viņam šajā vizītē ir trīs lieli mērķi. „Es esmu ļoti priecīgs un lepns būt jūsu valstī. Man ir trīs mērķi – atvērt jaunu šīs partnerības ēru, īpaši drošībā un aizsardzībā, ekonomikā un pieredzes apmaiņā, izglītībā, īpaši jauno cilvēku vidū,” teica Makrons.

Pēc sarunām, kurās līderi apmainījās ar savstarpējiem komplimentiem un laipnībām,

abas valstis ir parakstījušas Indijas okeānam domātu drošības vienošanos, un tās nolūks ir pretoties Ķīnas augošajai ietekmei reģionā, par ko līdz šim ir satraukušās vairākas Eiropas lielvaras.

Vienošanās paredz, ka abas valstis atvērs otras karakuģiem jūras spēku bāzes Indijas okeānā. Indija un Francija parakstīja vairākas vienošanās aizsardzības, kosmosa un ekoloģiski tīras enerģijas jomā. Parakstīta arī tehniskā vienošanās par Francijas atbalstīto Džaitapuras atomelektrostacijas projektu Indijas rietumos, kas jau vairākus gadus ir iestrēdzis.

Vienošanos par projektu vairāk nekā 9 miljardu dolāru vērtībā parakstīja vēl bijušā Francijas prezidenta Nikolā Sarkozī vizītes laikā Indijā 2010.gadā, taču tā attīstība apstājās pēc tam, kad vides aktīvisti pauda bažas par seismisko aktivitāti reģionā un pēc Fukušimas AES avārijas Japānā 2011.gadā - arī par kodolenerģijas drošību.

Indiešu un franču kompānijas Francijas prezidenta vizītes laikā ir slēgušas miljardiem eiro vērtus sadarbības līgumus, un Francija ir apsolījusi miljardiem eiro lielas investīcijas Indijā.

Vizītes laikā Indijā Makrons paudis ko tādu, kas licis saausīties arī Eiropas politikas vērotājiem. Viņš sacīja, ka

Francija vēlas kļūt par Indijas pirmo partneri Eiropā.

Līdz šim Indijas vārti uz Eiropu ir bijusi Lielbritānija, taču Francija tagad vēloties ieņemt šo vietu. Līdz ar „Brexit” jeb Lielbritānijas aiziešanu no Eiropas Savienības šīs ietekmes maiņa varētu kļūt pavisam aktuāla.

Makrons sacīja, ka abas valstis darīs vairāk cīņā pret terorismu, kā arī būs plašāka sadarbība starp Indijas un Francijas izlūkdienestiem. Sagaidāms, ka jau tuvākajā laikā Francija varētu veikt vismaz 200 miljonu eiro lielas investīcijas Indijā.

Jau svētdien Makrons kopā ar Indijas līderiem vadīs saules enerģijai veltītu konferenci, kurā piedalīsies 23 pasaules valstu valdību delegācijas. Sarunu centrā būs finanšu mehānismi, kā veicināt un atbalstīt saules enerģijas izmantošanu.

Bet pirmdien Makrons dosies uz Varanasi svētās upes Gangas krastā, ko Indijas premjerministrs Nārendra Modi ir apsolījis iztīrīt un sakopt.

Vēl īsi pirms Francijas līdera Indijā viesojās arī Kanādas premjerministrs Džastins Trudo, kurš pēcāk izpelnījās plašu kritiku pašmājās, gan par  diplomātiskām kļūmēm vizītes laikā, tiekoties ar „nepareizajiem cilvēkiem”, pārspīlējot ar apģērbu un pielāgošanos vietējām tradīcijām un pieticīgo ieguvumu klāstu.

Mediji norāda, ka Makronam no tā visa bija iespējams ļoti labi mācīties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti