Pusdiena

Pārkāpuma novēršanas vietā vienādās mikroautobusu biļešu cenas Rīga nostiprinās ar lēmumu

Pusdiena

Mēnesi pirms prezidenta vēlēšanām Lepēna izpelnās kritiku par saviem priekšlikumiem

FIB: Krievu hakeri uzvedušies skaļi, lai šokētu amerikāņus

FIB: Krievu hakeri uzvedušies skaļi, lai šokētu amerikāņus

ASV Federālais izmeklēšanas birojs (FIB) turpina izmeklēšanu par iespējamo prezidenta Donalda Trampa kampaņas pārstāvju saistību ar Krieviju un mēģinājumiem ietekmēt ASV vēlēšanu procesus. Savukārt, ielaužoties Demokrātu partijas datoros, krievu hakeri speciāli “uzvedušies skaļi”, lai šokētu amerikāņus, pieļauj FIB. 

Par to pirmdien ASV pārstāvju palātas izlūkošanas komitejā liecināja FIB direktors Džeimss Komijs un Nacionālās drošības aģentūras direktors Maikls Rodžerss. Izlūkdienestu vadītāji arī noraidījuši izskanējušos apgalvojumus par Donalda Trampa sarunu noklausīšanos vai izspiegošanu.   

Diskusijas par iespējamo Krievijas iejaukšanos pagājušā gada prezidenta vēlēšanu procesā Savienotajās Valstīs no amerikāņu un starptautisko mediju lappusēm nepazūd jau kopš pagājušās vasaras. Tramps un viņa tuvākie līdzgaitnieki tiek apsūdzēti saiknēs ar Krieviju, kuras tiek regulāri noliegtas. Taču par spīti tam savu amatu ir bijis spiests pamest vismaz viens augstu stāvošs jaunā prezidenta administrācijas pārstāvis – bijušais nacionālās drošības padomnieks Maikls Flinns.

Federālā izmeklēšanas biroja un Nacionālās drošības aģentūras vadītāju liecināšana Kongresa pārstāvju palātā tika gaidīta ar lielu nepacietību, politiķiem un presei cerot uzzināt ko jaunu šajā lietā. FIB direktors Džeimss Komijs oficiāli atzina, ka izmeklēšana šajā lietā notiek jau kopš pagājušā gada vasaras.

“Tieslietu departaments ir pilnvarojis mani apstiprināt, ka mūsu pretizlūkošanas misijas ietvaros FIB izmeklē Krievijas centienus iejaukties 2016. gada prezidenta vēlēšanās. Tas iekļauj izmeklēšanu par jebkādiem iespējamiem sakariem starp Trampa kampaņas pārstāvjiem un Krievijas valdību, kā arī par to, vai starp kampaņu un Krievijas centieniem ir notikusi koordinācija,” pauda Komijs.  

FIB direktors atzina - ja kāda no ārvalstīm cenšas spēlēties ar ASV demokrātiju, iznīcināt to, uzpirkt to, tas ir ļoti, ļoti nopietni un tas apdraud pašu Ameriku.

Turklāt tikpat nopietna ir situācija, ja šajos centienos ir iesaistīti kādi amerikāņi. Pretēji abu partiju kongresmeņu centieniem uzzināt vairāk par konkrētu personu iespējamo saistību ar šo izmeklēšanu, Džeimss Komijs kategoriski atteicies nosaukt kādas personas vārdu, jo tas varētu ietekmēt izmeklēšanas gaitu.

Atsevišķi komentētāji jau norāda, ka patiesībā Džeimsa Komija klusēšana var liecināt par to, ka izmeklēšana ne tikai turpinās, bet, iespējams, tā ir ļoti apjomīga un iesaistīto personu skaits arī var būt milzīgs.

Diskusijas laikā liela uzmanība pievērsta arī ziņām par Krievijas ielaušanos Demokrātu partijas datoros. Komijs norādīja, ka krievu hakeri esot uzvedušies pārsteidzoši skaļi un radies iespaids, ka viņus neuztrauc tas, ja viņi tiks atklāti. FIB direktors pieļauj, ka plāns varētu būt vienkārši šokēt amerikāņus, prognozējot, ka līdzīgi uzbrukumi var notikt gan 2020.gada vēlēšanās, gan jau ātrāk. Arī nacionālās Drošības aģentūras vadītājs Maiks Rodžerss prognozē, ka šādas darbības, visticamāk, neapstāsies un šī noteikti nav pēdējā reize, kad par šādām aktivitātēm nācies diskutēt.

Abu izlūkdienestu vadītāji arī kategoriski noraidījuši Donalda Trampa apgalvojumus par to, ka viņa priekšgājējs Baraks Obama ir uzdevis noklausīties Trampa telefonsarunas vai pat lūdzis Trampa izspiegošanu veikt Lielbritānijas aģentūrām. Šādiem apgalvojumiem nekādu pierādījumu neesot. Vairāki demokrātu partijas politiķi jau izteikušies, ka pēc šādiem secinājumiem Donalds Tramps ir parādā atvainošanos gan bijušajam prezidentam Barakam Obamam, gan amerikāņu tautai.

Kā jau ierasts, pats ASV prezidents Donalds Tramps savu viedokli parasti pauž tviterī, turklāt šoreiz viņš to darījis ne tikai no sava privātā, bet arī prezidenta oficiālā konta. Kā jau bija gaidāms, Tramps paziņoja, ka Federālais izmeklēšanas birojs un Nacionālā drošības aģentūra Kongresam ir pastāstījuši, ka Krievija nav ietekmējusi vēlēšanu procesu. Džeimss Komijs gan norāda, ka izlūkošanas aģentūras joprojām nav oficiāli sniegušas atzinumu par to, vai Krievija mēģinājumos ietekmēt 2016.gada vēlēšanas ir bijusi veiksmīga.

Trampa vietā uz preses jautājumiem atbildes sniedza Baltā nama preses sekretārs Šons Spaisers. Viņš uzsvēris, ka pat pēc vakardienas noklausīšanās nekas nav mainījies un nav nekādu pierādījumu par Trampa un Krievijas slepenu vienošanos vai sadarbību. Spaisers paudis pārliecību, ka izmeklēšana ir viena lieta, bet konkrēti pierādījumi – kaut kas pilnīgi cits. Preses sekretārs arī norādījis, ka viņam nav zināms ne par vienu Baltā nama amatpersonu, pret kuru būtu uzsākta FIB izmeklēšana.

Vakardienas noklausīšanās laikā izskanējušie apgalvojumi sasnieguši arī Maskavu. Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs ir norādījis, ka notikusī noklausīšanās un uzsāktās izmeklēšanas ir ASV iekšējā lieta. Krievijas kopējā nostāja pret šo histēriju esot sen zināma un nekādu papildinājumu neesot. Atgādinām, ka Krievija jebkādu iespējamo saistību ar iejaukšanos ASV vēlēšanu procesā ir kategoriski noliegusi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti