ES un Baltkrievija – sankciju un atkušņu vēsture

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Piektdien, 14.augustā, Eiropas Savienības Ārlietu padomē Latvija atbalstīs individuālo sankciju piemērošanu Baltkrievijas amatpersonām, kuras atbildīgas par protestu apspiešanu un vēlēšanu viltošanu.

Pats Lukašenko protestētājus sauc par ārvalstu spēku marionetēm un aitām:

Savu un visas Latvijas valdības atbalstu Baltkrievijas iedzīvotājiem paudis arī Ministru prezidents Krišjānis Kariņš. Premjers uzvēra arī nepieciešamību Eiropas savienības valstīm rīkoties, lai reaģētu uz notiekošo, taču tā, lai no tā neciestu Baltkrievijas iedzīvotāji. 

Bet ES un Baltkrievijas sankcijām ir ilga vēsture.

1994.gads

Kopš Aleksandrs Lukašenko pirms 26 gadiem pirmo reizi kļuva par Baltkrievijas prezidentu un pārņēma varu, Eiropas Savienības un Baltkrievijas attiecības bijušas vēsas.

2004.gads

Eiropas Savienība pirmo reizi sankcijas pret Baltkrieviju ieviesa 2004. gadā – pret sešām amatpersonām. Saistībā ar divu opozīcijas politiķu, uzņēmēja un žurnālista mīklainu pazušanu dažus gadus iepriekš, kā arī 2004.gadā neatbilstoši demokrātiskajiem standartiem notikušajām parlamenta vēlēšanām un referendumu, kas atcēla ierobežojumu attiecībā uz prezidenta termiņu skaitu.

2006.gadā

2006.gadā pēc prezidenta vēlēšanām un vardarbīgu vēršanos pret miermīlīgām demonstrācijām sankciju sarakstam, piemērojot aktīvu iesaldēšanu un ieceļošanas aizliegumu Eiropas Savienībā, piemēroja vēl 31 amatpersonai, tostarp pašam Aleksandram Lukašenko.

2008.gads

Zināms atkusnis iestājās 2008.gadā. Pirms parlamenta vēlēšanām Baltkrievija atbrīvoja politiskos ieslodzītos. Pēc Gruzijas-Krievijas kara un Minskas signāliem par vēlmi sadarboties ar Rietumiem, Eiropas Savienība sankcijas apturēja.

2010.gads

Tomēr cerības sagrāva 2010.gadā prezidenta vēlēšanas, kurās par uzvarētāju atkal pasludināja Lukašenko. Opozīcija un rietumvalstu novērotāji paziņoja, ka vēlēšanas nebija ne brīvas, ne godīgas. Masu demonstrācijas tika vardarbīgi izdzenātas, simtiem cilvēku arestēti.

2011.gads

Eiropas Savienība atjaunoja sankcijas. Banku aktīvu aresti un ieceļošanas aizliegumi atkal bija noteikti gan Lukašenko, gan vēl vairāk 150 amatpersonām saistībā ar opozicionāru apspiešanu. Sankcijas piemēroja arī uzņēmumiem. Tāpat pret Baltkrieviju noteica ieroču embargo, iekšējām represijām izmantojamu preču eksporta aizliegumu.

2014.gads

Attiecību dinamika sāka mainīties pēc tam, kad Krievija 2014.gadā anektēja Krimu un izvērsa bruņotu konfliktu Ukrainas austrumos. Tas neomulīgu sajūtu radīja arī Krievijas sabiedrotajā Baltkrievijā.

2015.gads

Lukašenko loma Minskas miera sarunās, vairāku prominentu politieslodzīto atbrīvošana pirms 2015.gada Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām un salīdzinoši mierīga to norise uzlaboja attiecības ar Eiropas Savienību.

2016.gads

Pēc vēlēšanām ES atcēla pret privātpersonām un uzņēmumiem vērstās sankcijas. Sankciju sarakstā joprojām ieroču embargo un to četru personu vārdi, kuras saistītas ar opozīcijas politiķu un žurnālista mīklaino pazušanu tūkstošgades mijā.

Kopš sankciju atcelšanas Eiropas Savienībā Lukašenko viesojies Itālijā un pērn Austrijā.

2020.gada janvārī  ar viņu vizītē Minskā tikās Latvijas premjers Krišjānis Kariņš. Aprīlī bija paredzēta Lukašenko vizīte Latvijā. Covid-19 pandēmijas dēļ to gan atlika, toreiz Latvijas prezidentam Egilam Levitam telefonsarunā ar Lukašenko vienojoties to pārcelt uz citu laiku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti