ES pievērsīs lielāku uzmanību terorisma iemesliem pašās dalībvalstīs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pēc teroraktiem Francijā un mēģinājumiem Beļģijā sarīkot masu slaktiņu Eiropas Savienība (ES) sola pievērst lielāku uzmanību terorisma draudiem un tā iemesliem pašās dalībvalstīs. Brisele sola lielāku sadarbību ar trešo valstu drošības dienestiem. Jau tuvākajās dienās paredzēta ekspertu sanāksme, lai lemtu, kā apturēt finansējumu teroristu tīkliem, tā pēc ES ārlietu ministru sanāksmes Briselē pavēstījusi Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni.

Bez attiecībām ar Krieviju un situācijas Ukrainā, kas patlaban ir ES ārpolitikas dienas kārtības aktuālākie jautājumi, Brisele pievērsusies arī terorismam, kas pēdējās nedēļās ļoti tieši skāris Franciju un arī Beļģiju. ES augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni pēc ES ārlietu ministru sanāksmes norādīja, ka visi vienojušies kopā ar starptautiskajiem partneriem pastiprināt centienus, lai apturētu finansējumu teroristu tīkliem, īpaši Sīrijas un Irākas grupējumam „Islāma valsts”, piebilstot, ka jau tuvāko dienu laikā ieplānota ekspertu sanāksme, kurā piedalīsies vairāku valstu un ANO pārstāvji.

Eiropas Savienības ārlietu ministri vienojušies, ka uzlabojama arī komunikācija ar arābu valodā runājošajiem iedzīvotājiem Eiropas valstīs, kā arī aktīvāk jāiesaistās dažādos pretterorisma projektos ārpus ES un delegācijās, kuras strādā ārzemēs, un svarīga vieta jāierāda drošības atašejiem. Tas nozīmē, ka Brisele meklē veidu, kā sadarboties ar trešo valstu drošības dienestiem. 

„Pirmo reizi Eiropas Savienības ārlietu ministri diskutēja kopā ar Eiropas Savienības pretterorisma lietu koordinatoru, un tā bija ne tikai domu apmaiņa, bet arī konkrēti pieņemti lēmumi. Šeit ir daudz darāmā arī iekšlietu ministriem, taču arī mēs, ārlietu ministri, vienojāmies, ka turpmāk lielākas pūles ir jāpieliek, lai apmainītos ar slepeno dienestu datiem ne tikai Eiropas Savienības iekšienē, bet arī ar valstīm, kas ir ap mums, sākot no Vidusjūras, līdz par arābu valstīm - ar Ēģipti, Turciju, Līča valstīm, Ziemeļāfriku, un, lūkojoties dziļāk, arī uz citām Āfrikas un Āzijas valstīm," sacīja Federika Mogerīni.

ES augstajai pārstāvei ārlietās Briselē bija arī atsevišķa tikšanās ar Arābu līgas  ģenerālsekretāru Nabilu El Arabi, kuras laikā abas puses vienojušās, ka tuvāko mēnešu laikā Alžīrijā, Ēgiptē, Turcijā, Jemenā, Persijas līča un vairākās Āfrikas valstīs atklās jaunus, kopīgus pretterorisma projektus, tā kā tieši šajās valstīs dzīvojošie ir lielākie terorisma upuri.

Ministri arī risinājuši sarunas par lielāku datu aizsardzību un ceļotāju kontrolēm un izteikuši aicinājumu Eiropas Parlamentu atgriezties pie šī jautājuma.

Nesen terorisma draudu skartās Beļģijas ārlietu ministrs Didjē Reinders īpaši paudis cerību, ka Eiropas Parlaments ļaus sadarbībā ar ASV īstenot plašāku pasažieru datu apmaiņu. Eiropas Parlamenta liberāļi un zaļie, kā arī Pilsoņu brīvības komiteja pret to iebilst, sakot, ka tas būtu cilvēku privātuma pārkāpums.

Beļģijā, kura vēl aizvadītajā nedēļa piedzīvoja teroristu aizturēšanas drāmu, aizvien saglabājas augsts terorisma draudu līmenis. Policija to nemazina, kamēr turpinās izmeklēšana. Arī pirmdien galvaspilsētā Briselē bija vērojamas pastiprinātas drošības  kontroles un bruņotu sargu klātbūtne pie visām ES institūcijām, kas bāzētas Briselē, un īpaši pie Eiropas Savienības Padomes ēkas, kurā norisinājās ES ārlietu ministru sanāksme.

Pēdējās dienās Beļģijā par gatavošanos sarīkot plašus teroraktus aizturēti jau 17 cilvēki. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti