ES mudina Ķīnu samazināt kaitīgos izmešus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ķīna ir pasaulē lielākā piesārņotāja, un tur šajās dienās viesojas Eiropas Savienības klimata pārmaiņu novēršanas komisāre Konnija Hēdegorda. Viņa mudinu Pekinu spert apņēmīgākus soļus kaitīgo izmešu mazināšanai ne tikai pašmājās, bet arī mainīt nostāju starptautiskajā arēnā. Eiropas Savienība atzinīgi vērtē oglekļa dioksīda izmešu tirdzniecības shēmas, ko pēdējos aizsākusi Pekina, kaut gan tie ir tikai pilotprojekti.

Eiropas Savienības klimata pārmaiņu novēršanas komisāres Konnijas Hēdegordas vizīte Ķīnā notiek pirms jūnijā paredzētās ANO sanāksmes Bonnā. Tur tiksies sarunvedēji no vairāk nekā 190 valstīm, lai turpinātu centienus vienoties par jaunu starptautisku līgumu oglekļa dioksīda izmešu apjoma samazināšanai. Tas būtu jāizstrādā līdz 2015. gada decembrī paredzētajai sanāksmei Parīzē. Sarunas gan līdz šim noritējušās ne visai raiti.

Ķīna pašmājās ir apņēmusies līdz 2020. gadam ierobežot oglekļa dioksīda izmešu daudzumu uz vienu iekšzemes kopprodukta vienību par 40% līdz 45%, salīdzinot ar 2005. gada datiem. Tas gan patiesībā ir tikai solījums palielināt energoefektivitāti, nevis ierobežot siltumnīcefekta gāzu izmešu absolūto daudzumu. Tomēr to vismaz var uzskatīt par solīti uz priekšu. Ierodoties Ķīnā, Konnija Hēdegorda paziņoja, ka Pekinai vajadzētu turpināt šo ceļu.

Mums visiem, visām pasaules valstīm, ir jāsniedz savs ieguldījums, lai pasaule spētu kontrolēt klimata izmaiņas. Tas, protams, attiecas arī uz Ķīnu, kas šobrīd ir siltumīcefekta gāzu lielākā piesārņotāja pasaulē. Es ceru, ka Ķīnas ciešā apņemšanās tikt galā ar klimata izmaiņām pašu mājās arī atspoguļosies pie [starptautiskā] sarunu galda," norāda Hēdegorda.

Hēdegorda mudina Ķīna uzņemties saistības arī ārpus pašas robežām, jo tas varētu mainīt situāciju starptautiskajā arēnā. Citas valstis, kurām arī ir proporcionāli augstākie kaitīgo izmešu līmeņi pasaulē, tostarp ASV un Japāna, norādījušas, ka starptautiski neuzņemsies konkrētus izmešu samazināšanas mērķus, ja to nedarīs Ķīna.

Pekina pēdējo mēnešu laikā ir aizsākusi vairākus oglekļa dioksīda izmešu kvotu tirdzniecības pilotpreojektus. Tajos, līdzīgi kā Eiropā, uzņēmumiem tiek piešķirtas atļaujas, cik tonnu izmešu tie drīkst radīt, bet neizmantotās atļaujas var pārdot citām firmām, kurām ar savu kvotu nepietiek. Pirmo šādu kvotu tirdzniecības shēmu pagājušajā vasarā Ķīna atklāja Šeņdžeņā, kas atrodas pie Honkongas. Kritiķi gan norāda, ka shēmā ietverti mazāk nekā puse izmešu apjoma, ko rada pilsētas rūpnīcas, un tādēļ nozīmīgi ieguvumi no tās nav gaidāmi. No otras puses, arī šis ir solis uz priekšu, uzsvēra Hēdegorda.

Ķīnā tagad ir sešas izmēģinājuma shēmas kaitīgo emisiju kvotu tirdzniecībai. Un Eiropas Komisija šajā jautājumā sadarbojas ar Ķīnas varas iestādēm. Es domāju - tas ir lieliski, ka tagad arī Ķīna ir pievienojusies to valstu saimei, kas noteikušas cenu par oglekļa dioksīda izmešiem," usver Hēdegorda.

Kā minēts, starptautiskajā arēnā Pekina nevēlas apņemties samazināt izmešu apjomu līdz konkrētam līmenim, un diez vai Hēdegordas vizīte būtiski mainīs šo nostāju. Starptautiskās sarunas par globālu līgumu izmešu samazināšanai jau vairākus gadus bremzējusi šķelšanās starp bagātajām un ne tik bagātajām nācijām. Attīstības valstis uzstāj, ka galvenā atbildība izmešu samazināšanai gulstas uz bagāto valstu pleciem, jo tās radīja klimata izmaiņu krīzi industrializācijas laikā pirms vairāk nekā gadsimta, un šodien tām nav tiesību liegt attīstīties arī nabadzīgākajām valstīm, lai tās sasniegtu augstāku dzīves līmeni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti