Dienas notikumu apskats

"Aizdevums = parāds"; PTAC sāk kampaņu iedzīvotāju izglītošanai finanšu jautājumos

Dienas notikumu apskats

Pēc asām debatēm Saeima tomēr aicina ieviest sankcijas «Magņitska lietā»

Brexit piekritēji asi vēršas pret iespējamām ES sankcijām vienošanās pārkāpumu gadījumā

ES draud Londonai ar sankcijām pēc «Brexit» noteikumu neievērošanas gadījumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Eiropas Savienība (ES) plāno sankcijas pret Lielbritāniju, ja tā pēc izstāšanās pārkāps pārejas perioda vienošanos un noteikumus. Brisele vēlas, lai tai šādā gadījumā būtu iespēja ierobežot Lielbritānijas piekļuvi vienotajam tirgum.

“Brexit” atbalstītāji Londonā uz šiem jaunumiem reaģējuši nikni, tos kritizējot kā „draudus”. Savukārt Briselē ideju aizstāv, norādot, ka soda sankciju paredzēšana ir normāla starptautisko līgumu sastāvdaļa to pārkāpšanas gadījumiem.  

Lielbritānija un Eiropas Savienība šonedēļ Briselē sāka sarunas par turpmākajām “Brexit” diskusijām, tostarp par pārejas periodu pēc tam, kad Apvienotā Karaliste nākamā gada martā izstāsies no bloka.

Pārejas periods ilgs divus gadus un ir vajadzīgs, lai izstāšanās process būtu pēc iespējas gludāks. Šajā laikā Londona turpinās baudīt netraucētu piekļuvi vienotajam tirgum, apmaiņā tai būs jāievēro Eiropas Savienības tiesību akti, lai arī tai vairs nebūs teikšanas pār lēmumu pieņemšanu.

Tagad kļuvis zināms, ka Eiropas Savienība vēlas iespēju noteikt sankcijas pret Apvienoto Karalisti, ja tā pārkāps vienošanās, kas attiecas uz pārejas pierodu. Tas teiks trešdienu mediju rīcībā nonākušā Eiropas Komisijas dokumentā, kurā iezīmēti pārejas perioda pamatprincipi. Piecu lappušu dokumentā izklāstītas turpmāko sarunu nostādnes, ko pagājušajā nedēļā apstiprināja Eiropas Savienības dalībvalstis.

Dokumentā vienā no zemsvītras piezīmēm aicināts nodrošināt iespēju sodīt Lielbritāniju gadījumos, ja tā būs pārkāpusi pārejas perioda vienošanos, un kad vēršanās Eiropas Savienības Tiesā, lai panāktu nepieciešamos labojumus, aizņemtu pārāk ilgu laiku. Šādu soda pasākumu vidū varētu būt tarifu vai robežkontroles atjaunošana.

Lielbritānijā izstāšanos atbalstošie politiķi uz jaunumiem par šādiem Eiropas Savienības plāniem reaģēja nikni, tos nosaucot par klajiem „draudiem” un paziņojot, ka tas būtu „pilnīgi aplami” noteikt tarifus britu precēm situācijā, kad abu pušu ekonomikas ir tik cieši saistītas.

Britu parlamentā premjere Terēza Meja, prasīta komentēt šo situāciju, trešdien paziņoja, ka Londona būs stingra savos argumentos.

Briselē iespēju sodīt Londonu pārejas periodā aizstāv. Eiropas Komisijas “Brexit” sarunu delegācijas vadītāja Mišela Barnjē padomnieks Stefans de Rinks teica, ka tā ir normāla prakse. Proti, starptautiskajos līgumos paredzēt soda sankcijas vienošanās pārkāpšanas gadījumā.

Rinks tviterī ierakstīja, ka Eiropas Savienība ir piekristi britu premjeres Mejas „lūgumam izmantot vienotā tirgus un muitas savienības priekšrocības uz ierobežotu laika periodu, kurā visiem ir jāspēlē pēc vienādiem noteikumiem”.

Savukārt „iespējamu sankciju paredzēšana” notiekumu pārkāpšanas gadījumā ir „daļa no jebkuras vienošanās”, piebilda Barnjē padomnieks.

Brisele un Londona cer līdz marta beigām panākt vienošanos par pārejas periodu, lai pēc tam varētu pāriet pie sarunām par Eiropas Savienības un Lielbritānijas nākotnes attiecībām, tostarp tirdzniecību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti