EP vēlēšanas: Čehija un Slovākija - eiroskepticisms un optimisms

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Runājot par attieksmi pret Eiropas Savienību, Čehija un Slovākija ir divas visai atšķirīgas valstis. Kamēr Prāga ir bijusi pazīstama ar eiroskepticismu, Bratislava ir proeiropeiska. Par spīti tam, Slovākijai pieder balsotāju aktivitātes antirekords, zemākais rādītājs Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu vēsturē. Savukārt Čehijā pēdējos gados ir notikušas būtiskas izmaiņas uz politiskās skatuves, un šoreiz eiroskeptisko čehu deputātu skaits Strasbūrā, gaidāms, būs mazāks. 

Čehija pēc ietekmīgākās partijas korupcijas skandāliem

Čehijā Eiropas Parlamenta vēlēšanu iznākums šoreiz būs krietni citāds, nekā 2009.gadā. Konservatīvā, eiroskeptiskā Pilsoniski demokrātiskā partija, kas uzvarēja abās iepriekšējās Eiroparlamenta vēlēšanās, un bijusi viena no ietekmīgākajām valstī kopš komunistiskā režīma gāšanas, pēc korupcijas skandāliem tagad ir zaudējusi atbalstu, un varētu iegūt vien ap 5-7% balsu. Bet uzvarēt šoreiz varētu pirms trim gadiem dibinātā populistiskā partija Neapmierināto pilsoņu akcija jeb ANO, kas čehu valodā nozīmē arī "jā". Kā norāda čehu žurnālists Mihals Musils, šī partija nav ne pret-eiropeiska, ne arī īpaši proeiropieska - tā ir protesta kustība. 

Katrā ziņā, gaidāms, Čehijā šīs vēlēšanas varētu iezīmēties ar to, ka no turienes Strasbūrā vairs nebūs tik daudz eiroskeptiķu. Tajā pašā laikā debates par to, cik lielām būtu jābūt Briseles pilnvarām, protams, notiek. 

Čehijā ir diskusijas arī par 300 tūkstošu lielo čigānu minoritāti. Pagājušajā gadā daudzviet notikušas naidīgas demonstrācijas, un uz šādiem noskaņojumiem savu panākumus cer balstīt pērn dibinātā populistiskā kutība "Usvit" jeb „Rītausma". Atbalsts tai gan nav lielas, un no otras puses, Eiropas Parlamenta vēlēšanās piedalās arī divas čigānu partijas. Un Mihals Musils pauž, ka temats par „antičigānu noskaņojumu” nav tik aktuāls - Čehijā tas bijis klātesošs daudzus gadus, un atsevišķas partijas to cenšas izmantot.

Un vēl viena šobrīd aktuāla tēma ir arī situācija Ukrainā, norāda Musils: „Tādēļ ir cilvēki, kas saka, ka vēlas balsot par kādu, kuram ir stingra nostāja pret Krieviju. Ka balsos par partiju, kas stingri pasaka, ka ir pret Putina iebrukumu Ukrainā.” 

Slovākijā prognozē balsotāju aktivitātes palielināšanos

Bet kamēr Čehija bijusi pazīstama ar savu eiroskepticistmu, kaimiņvalsts Slovākija ir bijusi ļoti proeiropeiska. Gaidāms, ka uzvarēs centriski kreisā sociāldemokrātu partija „SMER”, kurai Slovākijas parlamentā šobrīd ir absolūtais vairākums.

Priekšvēlēšanu laiks gan pagaidām iezīmējies ar  antikampaņu, ko sākušas atsevišķas partijas, kas kritizē pašreizējos Slovākijas Eiropas Parlamenta deputātus, stāsta portāla „Euractiv” Slovākijas nodaļas galvenā redaktore Zuzana Gabrižova. Gaidāms, ka kampaņa pilnus apgriezienus uzņems sākot ar šo nedēļu. 

Bet neskatoties uz savu proeiropeisko nostāju, Slovākijai pieder balsotāju aktivitātes anti-rekords Eiropas Parlamenta vēlēšanās - 2004.gada vēlēšanās vien 16,9% - zemākais rādītājs kopienas vēsturē. Saskaņā ar aptaujām, šoreiz pie urnām gatavojas doties 25%, bet Gabrižova personīgi uzskata, ka būs mazāk. Par to, kāpēc tā, Slovākijā notiek debates, bet konkrētas atbildes nav, norāda žurnāliste. 

„Daļēji tas ir saistīts ar to, ka Slovākija ir diezgan pro-eiropeiska valsts. Ar dalību Eiropas Savienībā ir apmierināti divas trešdaļas iedzīvotāju, un praktiski nav nekāda konflikta. Eiropas vēlēšanas ir ļoti zema profila arī tādēļ, ka politiskās partijas tām nepiešķir lielu nozīmi - līdz šim partijas, nozīmīgākie spēlētāji uz Slovākijas politiskās skatuves šim vēlēšanām nepievērsa īpašu uzmanību,”  skaidro Gabrižova.

Šajā ziņā gan ir vērojamas izmaiņas. Šoreiz pirmo reizi kandidē vairāku partiju priekšsēdētāji. Bet valdošās sociāldemokrātu partijas „SMER” saraksta galvgalī ir Marošs Šefčovičs - Eiropas Savienības komisārs. 

No Slovākijas Eiropas Parlamentā tiks ievēlēti 13 deputāti, bet no Čehijas - 21. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti