EP piekrīt veidot kopīgu Eiropas krasta un robežu apsardzi

Uz Eiropas Savienības (ES) ārējās robežas ir jāveido apsardzes sistēma, apvienojot ES robežu aģentūras FRONTEX un dalībvalstu robežsardzes dienestu spēkus, šādu plānu trešdien, 6.jūlijā, atbalstīja Eiropas Parlamenta (EP) deputāti.

Saskaņā ar šo plānu, dalībvalstis joprojām veiks ikdienas robežapsardzi. Bet, pieaugot spiedienam uz ES ārējo robežu, tās varēs lūgt palīdzību Eiropas robežu un krasta apsardzei (ERKA), kas varēs strauji piesaistīt robežsargu brigādes nosūtīšanai uz attiecīgajām vietām, informēja EP preses sekretāre Latvijā Signe Znotiņa-Znota

Jaunajai aģentūrai nebūs štata robežsargu, bet tā varēs operatīvi piesaistīt līdz 1500 lielas robežsargu rezerves no ES dalībvalstīm. Latvijai būs jānodrošina 30 robežsargi.

Jaunos noteikumus apstiprināja ar 483 balsīm par, 181 pret un 48 atturoties. EP pieņemtais teksts tiks nosūtīts oficiālai apstiprināšanai ES Padomē, un regula stāsies spēkā šā gada rudenī.

Ja dalībvalsts saskarsies ar paaugstinātu spiedienu uz tās ārējo robežu, piemēram, neproporcionālo migrāciju vai pārrobežu noziedzību, pēc tās lūguma vai ar Padomes lēmumu varēs īslaicīgi iesaistīt ātrās reaģēšanas robežsardzes vienības. Ja to lūgs pati dalībvalsts, par darbības plānu pirms operācijas sākšanas būs jāvienojas starp ERKA un dalībvalsti, un ERKA piecu darba dienu laikā uz attiecīgo vietu nosūtīs vajadzīgo robežsargu skaitu un tehnisko aprīkojumu.

Bet, ja dalībvalsts neīstenos ERKA ierosinātos pasākumus vai migrācijas spiediens apdraudēs Šengenas zonas darbību, komisija varēs prasīt Padomei pieņemt lēmumu rīkoties. Padome varēs lemt par vajadzību iesaistīt ES robežsardzes brigādes. Attiecīgajai dalībvalstij tik un tā būs jāsniedz piekrišana darbības plānam pirms operācijas sākšanas. Ja dalībvalsts pretosies padomes lēmumam sniegt palīdzību, citas ES dalībvalstis varēs atjaunot robežkontroli ar attiecīgo dalībvalsti.

ERKA būs arī lielāka ietekme nekā pašreizējai FRONTEX aģentūrai uz migrantu atgriešanu izcelsmes valstīs, palīdzot dalībvalstīm saskaņā ar dalībvalstu iestāžu lēmumiem. Bet tikai pēc tam, kad atgriešanas noteikumi būs uzlaboti ar papildu pamattiesību garantijām. ERKA nebūs iesaistīta atgriešanas operācijās starp valstīm, kas nav ES dalībvalstis.

Robežsargu brigādēm no ātrās reaģēšanas rezerves būs vajadzīgais aprīkojums: tas būs jānodrošina ne vēlāk kā desmit dienas pēc tam, kad panākta vienošanās par darbības plānu.

Jaunajai aģentūrai būs jānodrošina atskaites Eiropas Parlamentam un ES Padomei. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt