Bijusī digitālo lietu komisāre Neli Krusa ir pelnījusi rājienu. Tā pēc vairāku mēnešu izmeklēšanas ir secinājusi Eiropas Komisija. Tika atzīts, ka Krusa līdz pat 2009. gadam formāli bijusi direktore kādā Bahamu salās reģistrētajā uzņēmumā. Noteikumi paredz, ka, stājoties komisāres amatā, viņai bija jāsarauj saites ar šo kompāniju. Turklāt komisāres saistība ar “Mint Holdings” netika pieminēta arī viņas interešu deklarācijā.
Krusa pārkāpumu ir atzinusi un atvainojusies, paskaidrojot, ka viņa nekad nav aktīvi darbojusies minētajā uzņēmumā un neesot zinājusi, ka joprojām skaitās tā direktore.
Otrais pārkāpums ir saistīts ar to, ka bijusī komisāre nebija iesniegusi ienākumu deklarāciju par 2015. gadu. Tādēļ viņa turpināja saņemt kompensāciju, kas komisāriem pienākas vairākus gadus pēc amata zaudēšanas, ja vien viņi nav sākuši pelnīt līdzvērtīgu summu. Pēc deklarācijas iesniegšanas Krusa ir atmaksājusi kompensāciju, tādēļ zaudējumi Eiropas budžetam neesot nodarīti.
Līdz ar to, tika nolemts aprobežoties tikai ar rājienu, sacīja Eiropas Komisijas preses sekretārs Aleksandrs Vinteršteins:
“Eiropas Komisijai ir tiesības izteikt savu politisko viedokli par iepriekšējā sasaukuma komisāru rīcību. Un šoreiz komisija nolēma izmantot savas tiesības, lai izteiktu rājienu.”
Bijušās komisāres Krusas saistību ar Bahamu salu uzņēmumu atklāja Starptautiskais pētnieciskās žurnālistikas konsorcijs un vairākas avīzes. Tā nāca gaismā gandrīz vienlaicīgi līdz ar diskusijām par bijušā EK priekšsēdētāja Žozē Manuela Barrozu jauno amatu investīciju bankā “Goldman Sachs”. Septembrī sarunā ar Latvijas Radio Eiropas Savienības tiesībsargs Emīlija O'Reilija mudināja Briseles amatpersonas pārskatīt komisāru ētikas kodeksu, lai nākotnē izvairītos no līdzīgām problēmām.
“Tas, ko dara cilvēki Briselē, ir ļoti svarīgi. Tādēļ lielajām firmām, kas vēlas, lai noteikumi būtu tām pēc iespējas izdevīgāki, ir liels kārdinājums sev piesaistīt cilvēkus, kuri zina, kā lietas darbojas Briseles iekšienē. Un tas ir vilinoši arī amatpersonām, kas varētu saņemt šādus piedāvājums. Tādēļ Eiropas Komisijai ļoti nopietni jādomā par šīm lietām, jo tas ir svarīgi amatpersonām, svarīgi uzņēmumiem, bet vispirmā kārtā ir jāņem vērā sabiedrības intereses,” sacīja O'Reilija.
Eiropas Komisijas atteikšanās vērsties pret bijušo komisāri Krusu tiesā nozīmē, ka 75 gadus vecā bijusī politiķe varēs turpināt saņemt Eiropas pensiju.
Jāpiebilst, ka arī citi Krusas soļi ir saņēmuši kritiku. Tā neilgi pēc pilnvaru termiņa beigām bijusī digitālo lietu komisāre ir uzsākusi darbu uzņēmuma “Uber” vadībā. Tieši šo uzņēmumu viņa ir aktīvi aizstāvējusi, vēl esot iepriekšējā postenī.