Eiropas Savienības apmācības misija sāk darbu Mali

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Otrdien Mali savu darbu uzsāk Eiropas Savienības apmācības misija, kuras mērķis ir pēc iespējas īsākā laikā sniegt nepieciešamās zināšanas Mali militāristiem, lai tie patstāvīgi varētu cīnīties ar islāmistu kaujiniekiem. Īpaši svarīgi tas ir laikā, kad Mali gatavojas pamest Francijas armijas vienības, ar kuru palīdzību nemiernieki tika padzīti no valsts lielākajām pilsētām.

Sašķeltie, vāji ekipētie un slikti apmaksātie Mali bruņotie spēki faktiski nonāca uz sabrukuma robežas pagājušajā gadā, kad labi bruņoti islāmistu ekstrēmisti iebruka un ieņēma ļoti plašus valsts Ziemeļu daļas reģionus, ieviešot šariata likumus. Arvien straujāk virzoties galvaspilsētas Bamako virzienā, pieauga bažas par mēģinājumiem pilnībā gāzt Mali pastāvošo varu, tāpēc arī tika lūgta starptautiska palīdzība. Uz šo aicinājumu pirmā atsaucās Francija. Arī Eiropas Savienība nolēma, ka Mali prasītais atbalsts ir jāpiešķir, galvenokārt apmācot tās novājināto armiju.

Šodien Mali savu darbu sāk Eiropas Savienības apmācības misija Mali. Kopumā šajā misijā ir iesaistījušās 23 Eiropas Savienības dalībvalstis, kuras nodrošinās 550 cilvēku lielu personālu. 200 no tiem būs militārie instruktori, 150 rūpēsies par misijas drošību, vēl 15 nodrošinās medicīnisko un loģistikas atbalstu, bet 50 cilvēki nodarbosies ar administratīvām lietām.

Nākamā gada laikā šai misijai ir jāapmāca aptuveni puse no aptuveni sešiem tūkstošiem Mali armijas karavīru. Lai arī oficiāli nav datu, cik daudz karavīru armijā ir palicis, tiek minēts aptuveni šāds skaitlis. Kā paziņojis Eiropas Savienības apmācības misijas komandieris, franču ģenerālis Fransuā Lakuāntrs, faktiski visa Mali armija ir jāizveido no jauna, jo armijai faktiski nav nekādas struktūras vai militāras hierarhijas. Viņš paudis cerību, ka pirmie 670 Mali karavīri 10 nedēļu ilgo apmācību beigs jūnija beigās vai jūlija sākumā un pirmais bataljons varēs tikt izvietots valsts ziemeļos, kur Francijas armijas vienības sadarbībā ar Čadas bruņotajiem spēkiem joprojām mēģina atrast džihādistu perēkļus. Pēdējie karavīri apmācību beigs 2014. gada sākumā, taču, ļoti iespējams, ka misijas darbības laiku būs nepieciešams pagarināt. Intervijā aģentūrai „France Presse” Lakuāntrs arī norādījis, ka Mali varas iestādes ļoti labi apzinoties nepieciešamību rekonstruēt valsts bruņotos spēkus, kā arī to, ka Mali faktiski gandrīz pazuda no pasaules kartes nefunkcionējošo institūciju dēļ.

Sagaidāms, ka pati Francija savu aptuveni četru tūkstošu karavīru lielo spēku izvešanu no Mali uzsāks tuvāko nedēļu laikā, nododot kontroli pār situāciju valstī 6300 karavīru lielajiem Āfrikas valstu drošības spēkiem, kas darbosies ar ANO mandātu. ANO ģenerālsekretārs Bans Kimūns pagājušajā nedēļā gan prognozējis, ka pilnīgai drošības garantēšanai būtu nepieciešami 11 tūkstoši karavīru.

Bet tikmēr sadursmes Mali pilsētās joprojām turpinās. Nedēļas nogalē islāmistu kaujinieki atkal mēģināja pārņemt savā kontrolē Timbuktu pilsētu, taču ir saskārušies ar Mali armijas un francūžu karavīru pretestību. Mali pagaidu līderis Dionkunda Traore ir iecēlis bijušo valdības ministru un atvaļinātu vēstnieku Mohamedu Saliju Sokonu par jaunas komisijas vadītāju, kuras mērķis būs veicināt kara izpostītās valsts atkalapvienošanos. Kā paziņojis Francijas ārlietu ministrs Lorēns Fabiuss, kurš Mali gatavojas apmeklēt piektdien, šis ir nozīmīgs pirmais solis ceļā uz politisku situācijas noregulējumu Mali.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti